PohybZdraví

Máte bolavé klouby? Tyto druhy pohybu budou pro vás prospěšné

Pohybová aktivita nám přináší celou řadu výhod. Pokud však máme potíže související s klouby, tak by nám potěšení z pohybu mohla kazit právě bolest kloubů. Některé pohybové aktivity jsou však pro klouby šetrné, nemusíme se jim tedy vyhýbat a bát se je provozovat.

Výhody pravidelné pohybové aktivity

Pravidelný pohyb podporuje naši psychickou i fyzickou pohodu. V přiměřeném měřítku je dokonce pro bolavé klouby přínosem. Pravidelný pohyb totiž podporuje optimalizaci jejich výživy a reguluje kloubní tekutinu. Pokud budeme pravidelně používat svaly, zabezpečíme svým kloubům stabilitu a balanc. Negativní efekt má naopak pohybová aktivita nárazová a ve velkém měřítku. Dokonce může dojít k poškození kloubů.

Na které pohybové aktivity se tedy v tomto případě zaměřit?

Jóga

Velmi snadno přizpůsobíme cviky svým možnostem a věku. Jóga patří mezi komplexní druhy cvičení. Pomocí ní posílíme ochablé svalstvo a zároveň pomůžeme kloubům. Podporuje správné držení těla díky tomu, že cviky se provádějí vždy na obě strany. Nezatěžujeme tak pouze jednu část těla. Jednotlivé sestavy kombinují zátěž i regeneraci, posilují hluboké svalstvo, zaměřují se na balanční cvičení. V počátcích je vhodné cvičit pod dohledem zkušeného cvičitele, vyhneme se tak špatnému provedení cviků.

Nordic walking

Nordic walking – chůze s holemi, které odlehčí zátěži kloubů, je bezpečnou pohybovou aktivitou pro každý věk. Hole podporují správné držení těla i rytmus chůze. Minimálně zatěžují kloubní aparát. Pro chůzi je vhodná kvalitní obuv, neboť správné postavení nohy má také vliv na celý pohybový aparát.

plavání v bazénu

Plavání

Voda nadlehčuje naše tělo a je šetrná pro klouby. Navýšení svalové síly podporuje odpor, který voda vyvíjí na naše tělo. Kromě toho chrání tělo před nárazy. Kromě plavání můžeme vyzkoušet i aquaaerobic. Při tomto druhu pohybu nedochází k otřesům a nárazům. Pozor bychom si měli dávat při plavání stylu prsa s hlavou nad vodou, kdy by mohla být přetěžovaná krční páteř. U kraula bychom se zase měli nadechovat střídavě při různých záběrech rukou.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button