Jídlo a receptyZdraví

Mangold je méně tradiční druh zeleniny. Neměl by však chybět v našem jídelníčku

Mangold je zelenina, jejíž domovinou je oblast Středomoří. Obsahuje velké množství vitamínu C, dále pak vitamíny A, B, E a K, minerály a stopové prvky (vápník, železo, fosfor, draslík, hořčík). Nalezneme v něm bílkoviny, vodu a cukry, díky kterým má lehce nasládlou chuť. Také je bohatým zdrojem antioxidantů.

Zdravotní přínosy této méně tradiční zeleniny

Může snížit riziko výskytu rakoviny, podpoří zdraví kostí a kardiovaskulární soustavy, pomáhá regulovat krevní tlak, posiluje nervový systém, čistí krev, pomáhá proti chudokrevnosti, má příznivý vliv proti kornatění cév. Nevýhodou může být jeho mírně projímavý účinek. Oproti špenátu má jemně ořechovou příchuť. Nejčastěji se také upravuje jako špenát.

Podpora zdraví kostí

Díky obsahu vitamínu K a vápníku má pozitivní vliv na kosti. Pro jejich vývoj je potřebný právě pravidelný přísun vápníku. Vitamín K pak zlepšuje hustotu kostní tkáně a pomáhá eliminovat vznik zlomenin. Naopak nízký příjem vitamínu K bývá spojován s vyšším rizikem vzniku osteoporózy.

Podpora zdraví srdce

Listy mangoldu obsahují flavonoidy, které pomáhají v regulaci hladiny cholesterolu. Konzumace zelené listové zeleniny, do níž mangold patří, snižuje riziko výskytu kardiovaskulárních obtíží. Listová zelenina je bohatá na draslík a jeho nedostatek bývá spojován s vyšším rizikem výskytu ischemické choroby srdeční nebo se srdečním selháním.

listy mangoldu

Podpora kognitivních funkcí

Mangold obsahuje antioxidanty, které chrání proti oxidačnímu stresu. Ten má negativní dopad na kognitivní zdraví. Některé sloučeniny v mangoldu obsažené mohou pomoci zpomalit kognitivní pokles.

Podpora zdraví zraku

Mangold obsahuje karotenoidy, které pomáhají snižovat riziko zdravotních obtíží spojených se zrakem. Velkým přínosem je i obsah vitamínů A a C. Listová zelenina obsahuje také lutein a zeaxanthin. Tyto látky pomáhají snižovat riziko zrakových obtíží v pokročilejším věku. Jedná se především o makulární degeneraci.

Jak zařadit mangold do jídelníčku?

Lístky mangoldu můžeme přidat do zeleninového salátu nebo třeba mezi plátky sendviče. Pokud upravujeme maso dušením, přidáme pod něj lístky mangoldu. Může se stát součástí smoothie. Z lístků lze připravit chutnou přílohu, postačí je lehce orestovat na másle a přidat k nim sezamové semínko. Hrst čerstvých lístků nasekáme do vaječné omelety nebo míchaných vajec. Lze jej přidat do pokrmů připravovaných z těstovin. Může se stát součástí zeleninových polévek.

Na konzumaci mangoldu by si měli dát pozor ti, kdo užívají léky na ředění krve. Jeho používání v jídelníčku by měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button