Zdraví

Lupus – pět faktů, které byste měli znát

Lupus je komplikované onemocnění, kdy buňky začnou útočit samy na sebe. Ve skutečnosti však jde o autoimunitní revmatické onemocnění, které ovlivňuje i nervový systém, ledviny, kůži, plíce a další orgány naprosto stejně.

Koho postihuje?

Tato choroba postihuje osoby zejména od 18 do 45 let věku. Zvláště ženy jsou 10x náchylnější než muži. Dokonce se spekuluje, že má na tomto onemocnění podíl i rasa. Tak například asiaté, hispánci nebo afroameričané, jsou více náchylní k tomuto onemocnění než kavkazský typ.

Nejčastější příznaky:

  • Bolest kloubů podobná té při artritidě…
  • Vyrážky, které se objevují na různých částech těla…
  • Neurologické problémy…
  •  Zdravotní problémy spojené s funkcí ledvin…
  • Oslabený imunitní systém…

Jak posoudit závažnost?

Samozřejmě pokud se vyrážka roznáší na různé části těla, jedná se už o stav, kdy nesteroidní léčiva nepomohou. Pokud se už opravdu jedná o alarmující stav, lékař vám předepíše imunosupresivní léky a kortikosteroidy.

Existuje pět kategorií této nemoci:

  1. Diskoidní lupus – má vliv na kůži pacienta.
  2. Lupus po lécích – jedná se o výsledek nějakého léku, který negativně reaguje s tělem.
  3. Systematický lupus Erythematodes – má vliv na klouby a další orgány v lidském těle.
  4. Novorozenecký lupus
  5. Sub-akutní kožní lupus – tento druh nevytváří jizvy na kůži.

Jak se diagnostikuje?

Docela obtížně, protože příznaky jsou různé dle typu tohoto onemocnění. Pokud je lupus objeven včas, lze jej v raném stádiu snadno podchytit. Pokud se však zanedbá, může s sebou přinést další zdravotní problémy, a dokonce i ohrožovat náš život. Pokud zaznamenáte především viditelné změny na své kůži, rozhodně byste měli navštívit lékaře, který vás podrobí sérií odborných vyšetření.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button