Jídlo a receptyPřírodní léčbaZdraví

Lněná semínka: superpotravina pro krásné vlasy i pleť

Hledáte ednoduchý a skvělý způsob, jak zvýšit svůj denní příjem živin? Nehledejte nic jiného než lněná semínka, vaši novou zázračnou superpotravinu. Tato hvězdná semena jsou považována za suchá a nevýrazná, ale mají vysoký obsah živin a neuvěřitelné vazebné vlastnosti, které jsou skvělé například i u veganského pečení. Až se naučíte je používat, začnete si uvědomovat, jak nezbytnou součást vaší kuchyně tvoří.

Len můžete nosit i jíst

Lněné semeno bylo původně kultivováno na Středním východě kolem roku 2000 před naším letopočtem. Díky zahraničnímu obchodu a poptávce se poté tato komodita rozptýlila po celé zeměkouli, přičemž hlavním vývozcem je nyní Kanada, po ní Rusko, Francie a Argentina.

Trh s lněným semínkem v posledních letech neustále roste i díky jeho úžasným výživným vlastnostem stejně jako textilní trvanlivosti.

Malé ale plné živin

Asi 3 polévkové lžíce lněného semínka vám dodají omega- 3 mastné kyseliny, asi 8 g vlákniny, 6 g proteinu, 31 % DDD vitaminu B1 a 35 % DDD manganu. Nenechte se zmást jeho nenápadným vzhledem a velikostí, kromě výše uvedených živin jsou tato semínka také bohatá na fosfor, selen, vitamin B6, železo, draslík, měď a zinek. Abyste si byli jisti, že máte dostatek těchto minerálů, každý den snězte alespoň 2 polévkové lžíce této superpotraviny.

Víc než jen vláknina

Jestliže jste obeznámeni s lněným semínkem, pak asi víte, že je plné vlákniny, která je důležitá pro regulaci hladiny cholesterolu, stejně jako hladiny cukru v krvi. Ale co dalšího vám mohou tato semínka nabídnout?

Zdravá kůže a vlasy

Lněná semínka obsahují ALA tuky, které prospívají pleti a vlasům tím, že poskytují důležité tuky a vitamin B, což snižuje krepatost a vysoušení pokožky a předchází tvorbě lupů. Také mohou pomoci snížit výskyt akné, růžovky a ekzémů. Bylo také zjištěno, že bojuje proti vysychání očí.

Vysoký obsah antioxidantů

Antioxidanty obsažené ve lněných semenech jsou známé jako lignany. To jsou polyfenoly, které bojují proti stárnutí, pomáhají udržovat hormonální rovnováhu a buněčné zdraví. Polyfenoly také podporují růst zdravých bakterií ve střevech a mohou zamezit množení bakterií kandidy. A to ještě není vše. Mají také antibakteriální vlastnosti a posilují imunitní systém.

Zdravý trávicí trakt

Dalším důvodem, proč je len tak přínosný, je fakt, že má vysokou koncentraci oleje, který pomáhá vstřebávat živiny. ALA tuky pomáhají chránit sliznice trávicího traktu a vláknina pomáhá snadnému průchodu zbytků stravy střevy.

Snižuje riziko vzniku některých typů rakoviny

Existují spekulace, že lněná semena mohou snížit riziko vzniku rakoviny prsu a v některých případech také zvrátit její průběh. Lignany, které se nacházejí ve lnu, přirozeně regulují hormonální rovnováhu, a proto jsou nesmírně důležité pro zdraví žen. Len vám také může pomoci v boji proti rakovině tlustého střeva, prostaty a vaječníků.

Zmírňuje průběh menopauzy

Vzhledem ke svým schopnostem vyrovnávat hladinu hormonů, je len a jeho deriváty elixírem života pro ženy, které prochází obdobím menopauzy. Ukázalo se, že například úspěšně snižuje návaly horka.

Kardiovaskulární zdraví

ALA tuky přítomné ve lnu mají mimořádné protizánětlivé vlastnosti a mohou chránit cévy před poškozením. Vzhledem k tomu, že také pomáhá snížit přítomnost nezdravého cholesterolu, len pomáhá bránit tepnám před ucpáním.

Karpální tunel

Pokud aplikujete lněný olej přímo na zápěstí, můžete si výrazně ulevit při zánětu karpálního tunelu a urychlit jeho léčbu.

Mohu se předávkovat?

Přidání lněného semena do stravy možná způsobí navýšení stolice a v některých případech i určité menší problémy jako například nadýmání, plynatost, bolesti břicha, zácpu, průjem a nevolnost. Těhotné ženy by neměly len konzumovat kvůli přítomnosti estrogenu.

Jak jíst len?

Len můžete konzumovat hned několika způoby:

K dispozici je samozřejmě lněné semínko, které lze pojídat buď v syrovém stavu, nebo zapečené, také jím můžete posypat jogurt nebo salát.

Dále můžete len zařadit do koktejlů, směsí do pečení i například omáček. Je také skvělou alternativou k vejcím.

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button