Zdraví

Kvercetin – jeho výhody a potravinové zdroje

Patří mezi nejsilnější a nejvíce rozšířený biologicky aktivní flavonoid. Nalezneme jej především v některých druzích ovoce a zeleniny. Patří mezi nejhojnější flavonoidy obsažené v naší stravě.

Mezi jeho výhody patří jeho antioxidační vlastnosti, které pomáhají chránit naše zdraví. Umí vychytávat volné radikály a díky tomu chrání naše tělo před mnoha škodlivými vlivy a zdravotními obtížemi. Jeho vlastnosti mohou podpořit naši duševní i fyzickou výkonnost. Užitečné jsou také jeho vlastnosti protizánětlivé, antivirové a psychostimulační. Také má důležitou roli v prevenci kardiovaskulárních chorob, problémů neurodegenerativního charakteru, při výskytu vředů a dalších žaludečních obtíží, při alergiích nebo komplikacích mikrobiálního charakteru. Také bývá považován za přírodní antihistaminikum.

Zdraví srdce

Kvercetin může pomoci snižovat hladinu krevního tlaku. Flavonoidy obecně mohou pomoci snižovat riziko výskytu ischemické choroby srdeční. Mají pozitivní vliv na fungování krevních cév a snižují aktivitu krevních destiček, která by jinak mohla vést ke vzniku sraženin a následné mrtvici. Také brání oxidaci špatného cholesterolu, která by mohla podporovat tvorbu plaku v krevních cévách.

Pomoc v boji s cukrovkou

Antioxidant může pomoci snižovat hladinu glukózy. Podporuje obnovení enzymů, které regulují glukózu v játrech. Také podporuje zdraví slinivky břišní a jater. Tyto dva orgány jsou zodpovědné za prevenci onemocnění.

Oddalování předčasného stárnutí

Kvercetin prodlužuje životnost a přežití buněk a tím může pomáhat oddalovat vznik prvních známek stárnutí.

kvercetin

Potravinové zdroje kvercetinu

Kvercetin nalezneme v jablkách, hroznovém vínu, lékořici, v oregánu, kaparech, cibuli, paprikách, rajčatech, třešních, chřestu nebo zelením čaji. Tyto potraviny zařadíme do svého jídelníčku velmi snadno.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button