Zdraví

Který druh čaje je ten pravý pro vás?

Jistě víte, že šálek čaje vám může hodně prospět, věděli jste však, že různé čajové varianty mají různé zdravotní přínosy? Černý, zelený, oolong a bílý čaj – všechny pochází z té stejné rostliny (Camellia sinensis). Právě způsob jejích zpracovaní je rozlišuje na různé druhy a dává jim jejich charakteristickou chuť. Černý čaj je vyrobený z lístků, které byly plně oxidovány; jejich chemické složení se mění, když zvadnou, jsou pomačkány, a vystaveny vzduchu (něco jako když necháte rozkrojené jablko na kuchyňské lince). Oolong je částečně oxidovaný, a zelený čaj není vůbec oxidovaný. Bílý čaj též není oxidovaný, je však navíc vyroben z mladých lístků nebo poupat. Všechny tyto druhy poskytnou poněkud menší vzrušení, než hrnek kávy – je potřeba okolo čtyř šálků černého čaje, aby se člověku dostalo stejné množství kofeinu, jako z hrnku kávy.

Černý čaj

Černý čaj může být srdeční pomocník. Přestože černý čaj není tak bohatý na flavonoidní antioxidanty jako jeho zelený protějšek, je dobrý pro vaše srdce a může pomoci snížit hladinu cholesterolu. Navíc může pomoci posílit vaši hladinu energie. Nebojte se pošťouchnout vaši odpolední únavu šálkem černého čaje, který má vyšší množství kofeinu jak zelený čaj.

Zelený čaj

Zelený čaj je nacpaný vám prospěšnými antioxidanty, které vás mohou udržet dlouhodobě v dobré formě. Mohou také pomoci bojovat proti určitým onemocněním. Polyfenoly v zeleném čaji nejen, že snižují riziko kardiovaskulárního onemocnění, tím, že sníží váš celkový a škodlivý LDL cholesterol, ale mohou také snížit riziko rakoviny prsu.

Bílý čaj

Upíjení bílého či zeleného čaje může pomoci s úbytkem na váze, díky jejich kofeinu a antioxidantům zvaných katechiny. Bílý čaj je navíc rostlinná hnací síla. Je totiž nejméně zpracovaný ze všech ostatních druhů, takže v porovnání s nimi má větší množství polyfenolů. Ty jsou známé svými antibakteriálními, proti plísňovými, a anti virálními vlastnostmi.

Kombucha

Kombucha – čaj, který je fermentovaný užitím cukru a startovací kulturou (dobrých) bakterií a kvasinek. Tento čaj může být skvělým zdrojem probiotik, která pomáhají znovuobnovit střevní mikroflóru a zlepšují zdraví trávicího systému. Jen buďte opatrní, protože některé druhy mohou obsahovat alkohol (i když obvykle méně jak 0,5 procent).

Čaje na hubnutí

Vyplatí se vyzkoušet takzvané detoxifikační čaje na hubnutí? Ne. A zde je proč: Některé zeštíhlující čaje kombinují kofein s diuretiky, které pomáhají shodit vodní váhu, ne opravdový tuk. Mohou také obsahovat bylinky jako je sena, která je přírodní projímadlo, které může přijít s nechtěnými vedlejšími účinky (žaludeční křeče a průjem). Pokud je vaším cílem hubnutí, vyzkoušejte raději pravou osvědčenou metodu – správné stravování a cvičení.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Redakce

Snažíme se hledat nejrůznější metody, které zajistí člověku zdraví i bez každodenního braní léků. Některé naše texty jsou kontroverzní svou metodickou odlišností, některé vám pomohou v diagnostice nemoci klasickou cestou. Máme tu spoustu článků pro každého, kterého zajímá zdraví a přírodní léčba.

Podobné články

Back to top button