Zdraví

Která strava je lepší – s nízkým obsahem tuků nebo cukrů?

Také chcete udělat radikální změnu svého jídelníčku? Možná jste již slyšeli o nízkotučné nebo nízkosacharidové dietě. Obě jsou navíc velmi účinné při redukční dietě. Mají podobné výhody, přesto se od sebe podstatně liší. Obě mají své výhody i negativa, proto je důležité zvážit, co je pro vás nejlepší.

Nízkotučná strava

Je zaměřená na osoby, které mají kardiovaskulární obtíže. Tuky jsou pro tělo nezbytné. Je však důležité konzumovat je v omezeném množství. Strava s vysokým obsahem tuků může být riziková – hrozí cukrovka, choroby srdce, rakovina nebo třeba metabolický syndrom.

Produkty s nízkým obsahem tuků mohou obsahovat větší množství rafinovaných cukrů. Bylo zjištěno, že strava s vysokým obsahem sacharidů a nízkým obsahem nenasycených tuků může mít negativní vliv na rizikové faktory lipoproteinů a zvyšuje rizika kardiovaskulárních obtíží. Pokud chcete dodržovat nízkotučnou dietu, je důležitá konzumace nenasycených tuků. Ty naše tělo potřebuje. Naleznete je v rostlinných olejích, semínkách a ořechách.

Mezi potraviny, které jsou vhodné pro nízkotučnou dietu, patří zelenina a ovoce, celozrnné cereálie, kuřecí a krůtí maso bez kůže, plody moře, luštěniny nebo nízkotučné produkty (pozor na obsah cukrů).

luštěniny

Nízkosacharidová strava

Hlavní myšlenkou je snížení množství inzulínu (hormon, který je spouštěčem anabolického stavu ukládání tuků). Tento fakt může zlepšit kardiometabolické funkce a povede ke snížení hmotnosti. Toho dosáhnete tak, že do jídelníčku přidáte bílkoviny a zdravé tuky. Tím kompenzujete snížení příjmu sacharidů. Tělu také dodáte dostatek energie, aby mohlo správně fungovat. Nízkosacharidová strava může vést ke zlepšení zdravotního stavu a některých zdravotních obtíží.

Mezi potraviny s nízkým obsahem sacharidů patří zelenina bez obsahu škrobu, maso, mořské plody, vejce, ořechy, zelenina, ovoce s nižším obsahem cukrů nebo plnotučné mléčné produkty.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button