Bylinky

Kozlík lékařský nejen na problémy se spaním. Vše o této úžasné bylince na jednom místě

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) je bylinkou, která patří do čeledi zimolezovitých (Caprifoliaceae). Tato rostlina je dobře známá pro své vlastnosti uvolnit centrální nervový systém a skupiny hladkých svalů. Ke zlepšování spánku se používá již stovky let, o čemž svědčí také rozsáhlé názvy, kterými je titulován. Běžně či lidově se kozlíku lékařskému také říká: baldrán, čertkus, dřevěnák, kozelec, valeriana, paldran, odolen.

Kozlík je původem z Evropy a částí Asie, v současné době roste také v Severní Americe. Kozlík patří mezi vytrvalé rostliny. Kozlík se vyznačuje sladce vonícími růžovými nebo bílými květy, které kvetou v létě. Tato rostlina dorůstá výšky od 60 do 200 cm. Listy jsou dlouze řapíkaté, složené  ze sedmi až devíti párů lístků.

Použití a účinky kozlíku lékařského

Kořen kozlíku lékařského obsahuje těkavé oleje, včetně kyseliny valerenové, méně těkavých seskviterpenů a valepotrátů (estery mastných kyselin s krátkým řetězcem). Tyto aktivní složky jsou pravděpodobně odpovědné za schopnost kořenů vyvolat uklidňující a regenerační účinek na centrální nervový systém těla.

Již od středověku byly využívány léčivé účinky rostliny, mezi něž patří léčba nespavosti (ale i jiné poruchy spánku), žaludeční křeče, nadýmání, nervozita a pocity strachu.

Kozlík lékařský je také používán orálně na úzkost a psychologický stres, ale zde je potřeba dalšího vědeckého výzkumu. Kozlík působí jako sedativum v mozku a nervovém systému. Kozlík se také používá pro odvrácení problémů spojených s menopauzou.

Pěstování kozlíku lékařského

Kozlík se přirozeně vyskytuje na loukách, v údolích a podél vodních toků. Pokud na kozlík narazíte v nějaké přírodní oblasti, můžete si být jistí, že napřesrok v této oblasti vyroste znovu – jedná se totiž o vytrvalou rostlinu. Navíc kolem se obvykle objeví další mladé rostlinky kozlíku. Pokud tedy neseženete semínka ani sazeničky v obchodě, můžete použít kořenový systém ze starších rostlin. Vykopejte kořenový systém a po posledním mrazu ho zasaďte do své zahrady.

kozlík lékařský

Kde sehnat semínka?

Nejlépe uděláte, když semínka koupíte v zahradnickém centru. Většinou se nachází v oddělení bylinné části obchodu. Semínka kozlíku lékařského mohou být choulostivá, takže je to nejlepší způsob, jak zajistit jeho mladé rostliny pro vaši zahradu. Semínka můžete samozřejmě nakoupit i přes internetové obchody, zde si ale nemusíte být jistí kvalitou – jednak samotného e-shopu, jednak také nevíte, jak se k semínkům choval přepravce, zda bylo balení dostatečné atd.

Klíčení semen

Použijte semínka, která jsou méně než jeden rok stará (na rozdíl od jiných semínek se totiž semínka kozlíku neuchovávají dobře). Zasejte je do bohaté půdní směsi čtyři až osm týdnů, než je budete chtít zasadit do vaší zahrady. Poté lehce přelijte teplou vodou a udržujte rostliny na slunci. Fluorescenční světla a růstová světla mohou napomáhat klíčivosti. Kozlík byste neměli vysévat venku dokud se neobjeví druhý, větší set listů.

Jaké pro kozlík zvolit místo na zahradě?

Má rád vlhkou půdu bohatou na živiny (zejména dusík). Dobře snáší ale i běžnou, dobře odvodněnou půdu. Pokud mu budete vybírat místo ve své zahradě, zvolte plné slunce s částečným stínem odpoledne. Jedná se o poměrně nenáročnou rostlinu, která vydrží i drsné zimní klimatické podmínky. Rostliny umírají v zimě a znovu se objevují na jaře.

Pozor na vůni rostliny

Pokud chcete kozlík nasadit poblíž terasy nebo zahradního posezení, mějte na paměti, že listy a kořeny kozlíku jsou známé svým silným zatuchlým zápachem. Květy zase voní po vanilce – tato vůně ale může být až příliš silná.

Ještě před vysazením rostliny do zahrady

Ať už pěstujete ze semínek nebo jste si sehnali sazeničky, je důležité myslet na to, že kozlík potřebuje na začátku co nejvýživnější půdu. Proto místo, kam chcete kozlík vysadit předem obohaťte zapracováním kompostu nebo hnoje. Teprve potom sem můžete vysadit sazeničky. Hnojení není obvykle potřeba. Půda by měla mít pH od 5,5 do 7,0.

kozlík lékařský

Výsadba

Kozlík lékařský je poměrně velkou rostlinou, proto je vhodné, když jednotlivé rostliny rozsadíte ve vzájemné vzdálenosti 90 cm (pokud ale neplánujete nechat kozlík dorůst jeho plné výšky, což je asi 120 centimetrů, pak můžete rostlinky nasadit blíže k sobě. Kozlík se poměrně snadno šíří šlahouny z dospělé rostliny. Aby se nestal invazivní rostlinou, sklízejte pravidelně jeho květy.

Přečtěte si – Kozlík lékařský: Léčivý kořen, který pomůže s nespavostí, úzkostí i silnou menstruací

Péče o kozlík

Kozlík lékařský miluje vodu – spousty vody. Proto jej zalévejte štědře zejména v obdobích, kdy neprší.

Sklízení kozlíku

Květy kozlíku lékařského můžete použít na tvorbu kytice. Tím zabráníte rostlině příliš se rozšířit. Pravidelným řezem květů také pomáháte posilovat kořeny. Kozlík kvete brzy na jaře. Pro lékařské použití se ale sklízí kořeny rostliny. Předtím, než je budete chtít sklidit, musí být rostlina více než rok stará. Kořeny se sklízejí na podzim – několik dní před sklizní kozlík nezalévejte, přírodní složky se tak stanou silnější. Kopejte hluboko, abyste vykopali celý kořenový systém. Kořeny pak omyjte a nastříhejte na kousky dlouhé 1,6 až 2,5 cm. Ty znovu pořádně omyjte. Poté je rozložte na suchém a dobře větraném místě na dva až tři měsíce.

Čerstvé listy kozlíku lékařského můžete použít pro přípravu čaje, který zlepšuje kvalitu spánku.

Kozlík lékařský a kočky

Kozlík lékařský má podobné účinky na chování koček jako šanta kočičí – kočky tuto rostlinu milují. Její vůně je přitahuje a rády se kolem kozlíku pohybují (je možné vidět kočky, jak se u kozlíku – nebo přímo na něm – s rozkoší válejí).

Úžasný kozlík lékařský

Kozlík lékařský je rostlina, která je známá svými léčivými vlastnostmi stejně jako svými velkými květy. Považuje se za vytrvalou rostlinu, která se rok co rok vrací. Po několika letech můžete uvažovat o sklizni kořenů kozlíku lékařského a jejich využití jako relaxační a léčivé pomůcky. Do té doby se můžete těšit z nádherných květů této rostliny.

Foto

Více fotografií kozlíku lékařského naleznete pod tímto odkazem.

Zdroje

Kozlík lékařský – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kozl%C3%ADk_l%C3%A9ka%C5%99sk%C3%BD

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) – Herbal-store.cz. Bylinky, bylinné extrakty a čajové směsi: Herbal-store.cz [online]. Copyright © 2019 Herbal Store [cit. 04.07.2019]. Dostupné z: https://www.herbal-store.cz/clanek/52/kozlik-lekarsky-valeriana-officinalis/

Kozlík lékařský pro klidnější nervy | Kneipp. 301 Moved Permanently [online]. Copyright © 2016 Kneipp. Všechna práva vyhrazena [cit. 04.07.2019]. Dostupné z: https://www.kneipp.com/cz_cs/svet-kneippu/bylinky/velky-lexikon-bylin-a-lecivych-rostlin/herbar/kozlik-le karsky/< /a>

Kozlík lékařský — Kouzelné bylinky — Česká televize. Česká televize [online]. Copyright © [cit. 04.07.2019]. Dostupné z:https://www.ceskatelevize.cz/porady/10744345634-kouzelne-bylinky/7669-bylinky/27677-kozlik-lekarsky/

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Jana Hlaváčová

Zahradničení a bylinky jsou mojí dlouholetou zálibou. Bylinky pěstuji již léta a věřím, že jejich nespornou výhodou je jejich nenáročnonost (rostou často jako plevel). Má zahrádka se stále rozrůstá, protože neustále hledám informace o nových bylinkách. A protože si své poznatky nechci nechávat pro sebe, rozhodla jsem se, že se o ně s vámi podělím.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button