Bylinky

Sedmikráska chudobka – neuvěříte, co vše tato „bohatá chudobka“ skrývá

Sedmikráska chudobka (Bellis perennis) pochází z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) a je jediným představitelem rodu sedmikráska (Bellis) v České republice. Častokrát jí říkáme pouze chudobka. Navzdory tomuto označení se nejedná o rostlinu, která nemá co nabídnout. Naopak – sedmikráska chudobka je vytrvalá léčivá rostlina, kterou můžete využít pro její bohaté zdravotní přínosy.

Sedmikráska chudobka je květina, kterou velmi dobře znají také děti. Dívky trhají její okvětní lístky se slovy: „Má mě rád, nemá mě rád.“ Tento malý květ zbarví louky bílými a žlutými tečkami. Ačkoli moderní vědy tuto květinu nepoužívají jako léčivou bylinu, stále se těší tradičního použití pro mnoho účelů zejména u lidí na venkově. Pojďte si s námi přečíst, co všechno rostlinka přináší.

Trochu historie

Naši předchůdci rostlinu věnovali Artemis, bohyni žen, protože ji považovali za velmi užitečnou zejména při léčbě ženských obtíží. Historie použití sedmikrásky jako léčivé rostliny je známá již tisíce let. Podle historických dokumentů se sedmikrásky používají již 2000 let před Kristem. Existují důkazy, že květiny byly pěstovány starověkými Egypťany, kteří je používali pro řadu nemocí. Vojenští lékaři během římského období namáčely obvazy do tinktury extrahované z květu a používali je k léčbě zraněných vojáků. Podle historických textů byly květiny použity k úlevě od bolesti a léčbě ran, modřin a dokonce i zlomenin kostí. Užívání sedmikrásky v medicíně bylinkáři se šíří po celém světě a pokračuje dodnes.

V 16. století proslulý bylinář John Gerrard poznamenal, že extrakty ze sedmikrásky lze použít k léčbě širokého spektra onemocnění. Například zánět, modřiny, zažívací potíže a respirační stavy, bolesti hlavy, jaterní stavy, problémy s ledvinami a problémy se žlučníkem. Květinu také použily ženy k léčbě oteklých prsou a menstruačního krvácení.

V dnešní době se sedmikrásky stále používají k léčbě celé řady vnitřních problémů, ale stávají se čím dál populárnější jako složky v produktech pro péči o pleť. Díky svým přirozeným antibakteriálním vlastnostem je tato květina mimořádně účinná při hojení ran a ošetřování modřin a poškozené kůže.

sedmikráska chudobka pole
Pole sedmikrásek, Autor fotografie: Georges Jansoone, CC BY-SA 3.0, Link

Semikráska chuodbka

Sedmikráska chudobka je původem z Evropy. Najdete ji na loukách, v zahradách i podél silnic. Dorůstá výšky až 15 centimetrů a roste jako vytrvalá bylina, jejíž stonek je velmi tenký. Listy mají vejčitý tvar a světle zelenou barvu. Od března do srpna produkuje květy, které jsou bílé se žlutým středem se spoustou okvětních lístků.

Pěstování sedmikrásky

Semínka můžete zaset, jakmile v červnu uzraje. Když jsou dostatečně velké, aby se s nimi dalo manipulovat, můžete sazenice vyjednotit a na konci léta vysadit do zahrady. Rozdělte je po jednotlivých květech. Je velmi snadné toto provádět téměř v každém ročním období, avšak nejlepší je jaro a začátek léta. Sazeničky mohou být vysazeny přímo do jejich stálých pozic.

Sklizeň

Z rostliny se sbírají listy a květy a to v období květu, tedy od března do listopadu.

sedmikráska chudobka
Autor fotografie: H. KrispCC BY 3.0, Link

Sedmikráska chudobka v kuchyni

Mladé listy jsou prý konzumovány v salátech ve středomořských státech, jako je Itálie. Chuť sušených květů je hořká a svou vůní připomíná kozlík lékařský. U sedmikrásky jsou jedlé jak listy, tak i květy. Obojí můžete přidat do salátů nebo s nimi zdobit koláče. Čaj je velmi osvěžující a má jemnou citronovou chuť. Pozor, pokud máte alergii na pyl, vyhněte se jakémukoli užívání rostliny v těchto formách. Použít je můžete i do polévek a obložených chlebů.

Čaj z chudobky

Chcete-li připravit čaj, nalijte jeden šálek vroucí vody na jednu nebo dvě lžíce květů sedmikrásky. Počkejte pět až deset minut, pak čaj slijte a pomalu vypijte. Každý den můžete vypít jeden až tři šálky.

Tinktura

Tinkturu si můžete koupit (v lékárnách) nebo ji připravit sami. Chcete-li připravit tinkturu, dejte několik květů do sklenice a zalijte ji alkoholem tak, aby byly všechny květy pokryté. Sklenici uzavřete a nechte ji na teplém místě po dobu dvou až šesti týdnů. Poté slijte a tekutinu nalijte do tmavé láhve. Užívejte 10 až 50 kapek tinktury až třikrát denně, a to čistou nebo zředěnou vodou. Tinkturu můžete užívat jak interně, tak také externě – ve formě obkladů nebo koupele. To pomáhá proti špatně se hojícím ranám, vyrážkám a zánětům kůže.

čaj ze sedmikrásky
Čaj ze sedmikrásky

Zdravotní účinky sedmikrásky chudobky

Sedmikráska chudobka byla považována za léčivé činidlo – lidé ji používali na rány a škrábance, aby napomohli jejich hojení. Tradičně se z ní připravuje infuze nebo tinktura a interně se užívá jako lék. Lidé používali výtažky ze sedmikrásky k úlevě od kašle, nachlazení a moderní analýza této rostliny zjistila, že sedmikrásky obsahují téměř tolik vitamínu C jako citrony!

Nachlazení a jiná respirační onemocnění

Květ sedmikrásky lze použít v jedné z několika forem k léčbě nachlazení, bronchitidy a dalších dýchacích potíží. Květina má protizánětlivé vlastnosti a napomáhá vykašlávání, může pomoci uvolnit nahromadění hlenu v dýchacím systému a pomůže vám svobodněji dýchat.

K léčbě těchto stavů si připravte čaj z bylinky. Je to jednoduché, bezpečné a vysoce efektivní. Čaj lze také použít jako ústní vodu, která pomáhá zmírnit bolest v krku a zánět v ústech.

Zdraví trávicího traktu

Sedmikrásový čaj vám také může pomoci upravit trávení a léčit řadu běžných zažívacích potíží. Rostlina může stimulovat trávicí systém a zajistit tak, aby docházelo k dokonalejší absorpci vašeho jídla. Tento lék může také pomoci zmírnit nadýmání, zácpu a žaludeční křeče a současně zvýšit chuť k jídlu.

Autor fotografie: Frank Vincentz – CC BY-SA 3.0, Link

Křeče a svalové spasmy

Extrakt ze sedmikrásky může mít také antispasmodické účinky, které mohou pomoci snížit křeče v žaludku a v jiných částech těla. Neexistuje žádný konkrétní výzkum účinků sedmikrásky na křeče, ale lidé, kteří jej používají, tvrdí, že se jedná o účinný lék na křeče a svalové spasmy.

Horečky

Sedmikrásky mohou mít přirozené diuretické účinky, které napomáhají průchodu nadbytečných tekutin z těla. Pití sedmikráskového čaje může podpořit pocení a zmírnit horečky. Proto se taktéž někdy používá v obkladu, který se přikládá na čelo. Jednak pomáhá při zmírnění horečky a jednak také pomáhá se související bolestí hlavy.

Revmatismus a artritida

Sedmikrásky mají protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci zmírnit zánět spojený s běžnými kloubními problémy, včetně artritidy a revmatismu.

Rány, modřiny a odřeniny

Tradičně se sedmikráska chudobka používá jako přísada do mastí, které pomáhají při léčbě modřin, ale mohou také pomoci při hojení řady dalších ran na kůži, včetně škrábanců a otoků. Prý dokáže urychlit léčbu ran a ponechává kůži bez jizev. Květ sedmikrásky také poskytuje vynikající antibakteriální vlastnosti, což znamená, že může zabíjet bakterie v jakýchkoli ranách a pomáhá zabránit šíření bakterií. To je možná důvod, proč se květiny používaly v obkladech na bojových polích.

sedmikráska chudobka
Autor fotografie: 4028mdk09CC BY-SA 3.0, Link

Zdraví kůže

Květina může být aplikována lokálně, aby pomohla zesvětlit pokožku a vypořádat se s řadou běžných potíží kůže. Stejně tak se může jednoduše postarat o celkové zdraví a vzhled pokožky.

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny se objevují, když je vaše pokožka dlouhodobě vystavena silným UV paprskům. Tyto ploché, hnědé skvrny se mohou objevit kdekoli na těle, které je pravidelně vystaveno slunci, včetně rukou, obličeje, krku a čela. Léčba slunečních skvrn je velmi obtížná, zvláště pokud zjistíte, že produkty obsahující hydrochinon je obtížné tolerovat. Výtažek ze sedmikrásky pomáhá zesvětlit pokožku s mnohem menším rizikem vedlejších účinků.

Poškození kůže

Látky vyskytující se ve znečištěném městském prostředí a nebo i sluneční paprsky mohou vést k poškození kůže a k předčasným známkám stárnutí, jako jsou vrásky nebo ochablá kůže. Sedmikráska je plná antioxidantů, které mohou pomoci zvrátit většinu z tohoto poškození a pomoci vaší pleti vypadat mladší a pevnější.

Chemické složení

Mnoho potenciálních zdravotních výhod sedmikrásky se projevuje v rozmanitosti chemických sloučenin. Rostlina obsahuje následující sloučeniny, z nichž všechny přinášejí různé zdravotní výhody.

  • Flavonoidy: Flavonoidy, které se nacházejí v sedmikráskách, mohou pomoci léčit širokou škálu onemocnění. Mají vynikající antioxidační vlastnosti a také schopnost redukovat zánět.
  • Antokyany: Antokyany také mají vynikající antioxidační vlastnosti. Jsou přítomny v mnoha červených a fialově zbarvených superpotravinách, jako jsou borůvky, brusinky a bobule maqui.
  • Polyfenoly: Polyfenoly mají také vynikající antioxidační vlastnosti a pomáhají tělu, aby vstřebávalo živiny efektivněji.
  • Sedmikrásky také obsahují triterpeny a saponiny.

Tyto sloučeniny dávají bylince řadu léčivých účinků. Patří sem protizánětlivé, antioxidační, hemolytické, cytotoxické, dermatologické, adstringentní, antibakteriální a hypolipidemické vlastnosti.

Autor fotografie: spacebirdy, CC BY-SA 3.0, Link

Sedmikráska chudobka – „bohatá chudobka“

Obyčejná sedmikráska (Bellis perennis) je patrně jednou z nejužitečnějších léčivých bylin, kterou máme, a která je tak hrubě přehlížena. Většina lidí ani neví, že tato rostlina je jedlá a už vůbec ne, že je také cenným bylinným lékem. Věděli jste, že sedmikráska byla po staletí používána jako bylinný lék a že moderní vědci zkoumají terapeutické vlastnosti této rostliny? Obyčejnou sedmikrásku tak můžete použít k úlevě od bolestných kloubů a jiné obtíže. Proč to nezkusit?

Foto

Více fotografií sedmikrásky chudobky naleznete pod tímto odkazem.

Zdroje

Sedmikráska chudobka – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sedmikr%C3%A1ska_chudobka

Bellis perennis – Wikipedia. [online]. Dostupné z: https://en.wikipedia.org/wiki/Bellis_perennis

WebMD – Better information. Better health. [online]. Dostupné z:https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-9/wild-daisy

Daisy Herb Uses, Health Benefits and Side Effects. Medicinal Herbs Guide – The Herbal Resource [online]. Copyright © Copyright 2018 [cit. 03.09.2019]. Dostupné z: https://www.herbal-supplement-resource.com/daisy-herb-benefits.html

[online]. Dostupné z: https://drhealthbenefits.com/herbal/herbal-oil/benefits-daisy-flower-extract

Daisy Facts and Health Benefits. Food as medicine | Health Benefits Times [online]. Copyright © 2017 Healthbenefitstimes. All rights reserved. [cit. 03.09.2019]. Dostupné z: https://www.healthbenefitstimes.com/daisy/

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Jana Hlaváčová

Zahradničení a bylinky jsou mojí dlouholetou zálibou. Bylinky pěstuji již léta a věřím, že jejich nespornou výhodou je jejich nenáročnonost (rostou často jako plevel). Má zahrádka se stále rozrůstá, protože neustále hledám informace o nových bylinkách. A protože si své poznatky nechci nechávat pro sebe, rozhodla jsem se, že se o ně s vámi podělím.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button