Zdraví

Kofein a co bychom o něm měli vědět

Velké množství dospělých si pravidelně dopřává kávu, která obsahuje kofein. Jeho zdrojem však není pouze káva. Ten se přirozeně vyskytuje také v čajových lístcích, oříšcích kola nebo kakaových luscích. Vysoký obsah syntetického kofeinu mají i energetické nápoje. Konzumace kofeinu může krátkodobě zvýšit hladinu energie a zlepšit poznávací schopnosti, ale může také vést k neklidu, úzkosti a závislosti, pokud je konzumován v nadměrném množství.

Co je kofein?

Jedná se o látku se stimulačními vlastnostmi. Má nahořklou chuť a přirozeně se vyskytuje ve více, než 60 rostlinách. Kromě toho jej lze vyrobit i syntetickou cestou. Tato forma se přidává do energetických nápojů nebo některých léků (na bolest nebo nachlazení). Je účinným pomocníkem při snižování ochablosti, blokuje adenosinové receptory. Adenosin je chemická látka hromadící se v našem těle během dne. Podporuje lepší noční spánek. Kofein mu brání působit na mozkové buňky.

Výhody kofeinu

Kromě podpory bdělosti nabízí i jiné účinky.

Podpora sportovního výkonu

Kofein krátkodobě mírně zlepšuje různé aspekty sportovního výkonu. Má pozitivní vliv na svalovou vytrvalost a sílu, rychlost pohybu, sprinty, skákání a házení. Účinky se však mohou lišit v závislosti na jednotlivci. Obvykle nejvíce pomáhá konzumovat kofein asi 60 minut před cvičením.

sport

Podpora gastrointestinální motility

Pomáhá přesunout potravu přes střevo a ven z těla. U někoho funguje jako prevence zácpy.

Podpora zdraví srdce

Vyšší spotřeba zeleného čaje a kávy souvisí s nižším rizikem kardiovaskulárních onemocnění a mrtvice. Bylo však také prokázáno, že konzumace kofeinu zvyšuje krevní tlak, zejména pokud je konzumován ve vysokých množstvích.

Obsah antioxidantů

Přírodní zdroje kofeinu jsou bohaté na antioxidanty, což jsou sloučeniny, které pomáhají snižovat množství volných radikálů v těle, které způsobují oxidační stres. Antioxidanty v přirozeně se vyskytujících zdrojích kofeinu mají také protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci snížit riziko vzniku určitých onemocnění, jako je onemocnění jater.

Možné vedlejší účinky kofeinu

Existuje několik potenciálních vedlejších účinků kofeinu. I když jsou tyto nežádoucí účinky pravděpodobnější, pokud konzumujete kofein v nadměrném množství, mohou se objevit, i když konzumujete méně, než je doporučený maximální příjem, v závislosti na vaší citlivosti na kofein. Mezi další potenciální vedlejší účinky nadměrné konzumace kofeinu patří neklid, závratě, nespavost, bolesti hlavy, zrychlený srdečný tep ,dehydratace nebo úzkost.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button