Zdraví

Klanopraška pro zvýšení odolnosti a lepší adaptaci organismu

Klanopraška čínská, známá také jako schizandra, patří mezi dřevité liány. Některé druhy dosahují délky 8 až 10 metrů. Domovinou této rostliny je Dálný Východ, ale přizpůsobila se i podnebí vnitrozemskému. Jako adaptogen podporuje odolnost organismu a pomáhá bojovat proti zátěži.

Pěstování

Je to rostlinka odolná, neboť snáší i vyšší mrazy. Pokud ji budeme pěstovat v našich podmínkách, musíme ohlídat jarní mrazíky. Jakmile totiž zahájí své vegetační období, mohou ji poškodit. Pokud je to možné, můžeme nástup vegetace posunout na teplejší období. Také je potřeba se dobře postarat o rostlinky mladé, které je vhodné na zimu zakrýt. Pro její stálé stanoviště volíme místo, kde je během léta dostatek vláhy, neboť má velmi mělký kořenový systém. Pomocníkem nám může být mulčovací kůra, která vláhu zadržuje. Kromě toho také brání předčasnému rašení. Pro rozmnožování volíme vegetativní způsob, pomocí kořenových výhonků. Je snazší. Po výsadbě roste rostlinka v prvních letech pomaleji, růst se zrychlí asi třetí až čtvrtý rok po její výsadbě. To se začnou také objevovat krémově bílé až narůžovělé květy. Později se pak objeví také plody. Těmi jsou bobule šarlatové barvy. Vyrůstají podobně jako rybíz. Vzhledem k tomu, že se jedná o liánu, musíme k ní umístit oporu, po níž se bude moci pnout.

Plody

Jedná se o bobule průměru asi 1 centimetr. Říká se jim ovoce pěti chutí, protože všech pět chutí u něj opravdu nalezneme – dužina je kyselá, slupka naopak sladká, semena mají nahořklou a trpkou chuť. Po usušení získají plody chuť slanou. Nalezneme v nich slizy, látky pryskyřičného charakteru, kyselinu jablečnou, citronovou, vinnou a askorbovou. Především v semenech se pak nacházejí schizandriny, což jsou adaptogeny – pomáhají zvyšovat odolnost vůči stresu a změnám. Zlepšují celkovou adaptaci organismu na různé podmínky.

Použití

Sbírá se zralý plod, který se sklízí během podzimu, kdy je zcela zralý. Následně se pak suší. Látky v plodech obsažené pomáhají posilovat nervovou soustavu, podporují duševní a fyzickou aktivitu, mají antidepresivní účinky, pomáhají v boji proti únavě, zlepšují regeneraci organismu. Vzhledem k tomu, že klanopraška se řadí mezi adaptogenní rostliny, látky v ní obsažené podporují vyšší odolnost organismu během zátěže a v extrémních podmínkách. Vítané jsou také její účinky antioxidační. Též má pozitivní vliv na naše játra.

Doplňky stravy

Ze sušených plodů se připravuje tinktura, kterou můžeme použít během stresového období. Také má pozitivní vliv na funkce jater. V chladném období je dokonalým pomocníkem pro ochranu horních cest dýchacích. Posilující čaj si můžeme připravit z jejích listů Kapky ze schizandry podporují revitalizaci organismu.

POZOR

Přípravky obsahující schizandru nejsou vhodné pro ty, kdo mají obtíže s vysokým krevním tlakem, epilepsií nebo se žaludkem. Neměly by je užívat ani těhotné a kojící ženy a děti.

Mezi projevy nežádoucích účinků při vyšších dávkách, než jsou doporučené, patří pálení žáhy, bolest žaludku, nechutenství, nervozita, nespavost a dušnost. V případě alergie se pak objeví reakce kožního charakteru (kopřivka).

Užívání přípravků je vhodné konzultovat s lékařem.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button