Zdraví

Jste nachlazení? Pak do svého jídelníčku rozhodně zařaďte tyto potraviny

Podzimní chladné a sychravé období s sebou přináší i častější nachlazení. Některé potraviny vám pomáhají zmírnit příznaky nachlazení a přinášejí úlevu. Co tedy v totmto období zařadit častěji do jídelníčku?

Banány

Představují jednoduché potraviny pro trávicí trakt v případě nachlazení, kdy máte nižší chuť k jídlu. Obsahují fruktany, což je druh cukrů s antivirovými vlastnostmi. Také podpoří vaši oslabenou imunitu. Rozmačkejte je a pokapejte medem. Přidejte je do svého oblíbeného smoothie.

Bobulové ovoce

Má antioxidační, protizánětlivé a antivirové vlastnosti. Můžete jej přidat do ovocných salátů, do smoothie nebo třeba do jogurtu, jako rychlou svačinku. Vychutnat si jej můžete také s granolou.

Mrkev

Kromě toho, že ji přidáte do polévky, můžete si z ní připravit i lahodný salát nebo ji přidat do smoothie. Je užitečná pro podporu imunitního systému. Obsahuje beta karoten, což je karotenoid vitamínu A, který pomáhá při fungování imunitního systému.

Heřmánkový čaj

Horký šálek heřmánkového čaje může pozitivně ovlivnit nespavost. Tím vám pomůže cítit se lépe. Heřmánek je navíc velmi silný antioxidant. Nacházejí se v něm chemické látky flavonoidy, které mají protizánětlivé vlastnosti.

heřmánkový čaj

Třešně

Mají vysoce antioxidační vlastnosti a to díky vyššímu obsahu vitamínu C. Ten pomáhá zmírňovat příznaky nachlazení. Kromě toho třešně obsahují melatonin, který má pozitivní vliv na kvalitní spánek. Ten je klíčem v boji proti virům a bakteriím. Nedostatek kvalitního spánku oslabuje imunitní sytém.

Citrusové plody

Obsahují především vitamín C a folát. Ty pomáhají podporovat funkce imunitního systému.

Zázvor

Obsahuje řadu protizánětlivých látek, které mohou odstranit infekce v horních cestách dýchacích. Chcete-li využít jeho výhod, rozhodněte se pro čerstvý kořen zázvoru. Nakrájejte nebo nastrouhejte jej a přidejte do čaje nebo smoothies.

Med

Kromě jeho antimikrobiálních a protizánětlivých vlastností zmírňuje kašel, pomáhá posilovat imunitu a chrání před mnoha viry a bakteriemi.

Kurkuma

Kurkumin, přírodní sloučenina kurkumy zodpovědná za její zářivou barvu, je silná protizánětlivá sloučenina. Pomáhá snižovat zánět. Má antioxidační vlastnosti.

Vlašské ořechy

Kromě toho, že jsou jednou z nejběžnějších protizánětlivých potravin, obsahují několik živin, které jsou klíčové pro podporu imunitního systému. Patří mezi ně vitamíny E a B6, měď a folát.

Některé složky vlašských ořechů mohou zvýšit schopnost koncentrace a zlepšit energii. To je důležité, protože nekontrolovaný stres může oslabit imunitní systém.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button