Jídlo a receptyZdraví

Jsou vejce super zdravá, nebo nezdravá?

Vejce jsou již dlouho kontroverzní, přičemž někteří lékaři a dietologové je označují jako jednu z nejzdravějších potravin na planetě a jiní prohlašují, že je třeba se jim naopak vyvarovat kvůli špatnému cholesterolu. V tomto článku se tedy někteří odborníci vyjádřili k problematice ohledně zdravosti či nezdravosti těchto živočišných produktů.

Promluvme si o cholesterolu

Vejce jsou démonizována za svůj obsah cholesterolu již řadu let s tím, že vůbec nejvíc mohou uškodit lidem se srdečním onemocněním či diabetem. Jedno vejce obsahuje asi 186 mg cholesterolu, který je obsažen pouze ve žloutku. Proto se také rozmohla konzumace bílků.

„Podle mě musí fobie z cholesterolu ustoupit osvícenějšímu pochopení toho, co opravdu přispívá k srdečním a chronickým onemocněním u většiny lidí (chronický zánět, chronický stres, zpracované potraviny včetně rafinovaných sacharidů, sladkých potravin a průmyslových olejů.),“ říká MUDr. Ellen Vora.

MUDr. Tiffany Lesterová, lékařka ze San Francisca, souhlasí: „Vejce si získala nezaslouženou reputaci jako jedny z hlavních příčin vysoké hladiny cholesterolu. Tvrzení, že vyšší obsah nasycených tuků ve vejcích urychluje aterosklerózu (kornatění tepen) stejně jako kouření, je nepravdivé. Nejnovější výzkumy Národní instituce zdraví i Harvardské školy veřejného zdraví to potvrzují.

Tak špatná jako pět cigaret denně?

Jeden z nejvíce diskutovaných problémů vajec jsou takzvané dioxiny. Jedná se o vysoce toxické sloučeniny, které se hromadí v tukových tkáních zvířat. WHO je nazývá „známým karcinogenem“, což by znamenalo, že vejce jsou velmi nezdravá. Ale ne tak rychle.

„Tvrzení, že dioxiny se hromadí ve vejcích nebo jiných živočišných produktech, je příliš zjednodušující a intelektuálně nečestné,“ říká Will Cole, DC, praktický lékař. „Dieta bohatá na organická vejce a jiné živočišné produkty má vysoké množství pravého vitaminu A, který se nachází pouze v živočišných produktech. Vitamin A snižuje toxické účinky dioxinů.“ V podstatě to znamená, že vejce sice obsahují špatné látky, ale kvůli inteligenci přírody obsahují také dobré prvky, které zabraňují tomu, aby zničily váš organismus. Cole také poukazuje na vysoký obsah dioxinů v různých rostlinných potravinách. „Výzkum zjistil, že rýžový olej je nejkoncentrovanějším zdrojem dioxinových toxinů. Potraviny ze zvířat, jako jsou například vejce, také tyto látky obsahují, avšak v menším poměru.“

Takže jsou vejce zdravá?

Mnoho lékařů odpovědělo důrazně: „Vejce mohou být velmi užitečná pro ženy díky tomu, že podporují hormonální zdraví. Jsou také vynikajícím zdrojem vitaminu A, který napomáhá hormonální rovnováze, a ovlivňuje tak nepřímo vaši váhu, náladu, energii a trávení. Jsou plné biotinu a cholinu, což je rozhodující pro plodnost a těhotenství,“ říká Jolene Brigtenová, expertka na zdraví žen.

„Vejce jsou základním kamenem zdravé výživy a obsahují důležité živiny, jako je cholin, selen a vitamin B12,“ říká Lester Joel Kahn, MD., naopak radí svým pacientům, kteří trpí srdečním či diabetickým onemocněním, aby se vajíčkům vyhýbali. Mnoho lékařů zdůraznilo, že je důležité poslouchat své tělo a vidět, jak vy osobně na vajíčka reagujete. Máte-li ekzém, ADHD, sezónní alergie, časté nevolnosti, problémy se zažíváním anebo se prostě necítíte tak dobře, zvažte vyloučení vajec ze své stravy na dobu jednoho měsíce a poté je znovu zaveďte. Jestliže se váš zdravotní stav po opětovném příjmu vajec zhorší, zvažte jejich dlouhodobé vyloučení.

Odkud vejce pochází?

Jeden bod, na kterém se všichni lékaři shodli? Zdroj vajec je nesmírně důležitý a rozhodně stojí za vynaložení času i peněz navíc, abyste investovali do těch, která pochází od slepic volně se pasoucích než ty z velkochovů. „Anemická vejce z konvenčních továrenských chovů poškozují naše tělo, zvířata i planetu,“ říká Vora.

Sečteno a podtrženo

Většina lékařů se shoduje, jestliže máte rádi vajíčka, klidně je konzumujte, ale dbejte na to, abyste si vybraly taková, která jsou šetrná k vašemu tělu i planetě. A také věnujte pozornost tomu, jak je vaše tělo přijímá. „Přestože se objevuje stále více a více výzkumů, jednotlivé závěry nelze zcela generalizovat,“ říká Brighten. „I když někteří lidé vejce netolerují, jiní těží z látek, které poskytují.“

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button