Zdraví

Jednoduché tipy, jak udělat jídelníček zdravější

Kromě složení stravy ovlivňují zdravý jídelníček i jiné faktory.

Snižte tempo

Tempo, kterým jíte, ovlivňuje množství stravy, kterou zkonzumujete. Čím jíte rychleji, tím více potravin zkonzumujete a váš index hmotnosti bude vyšší. Chuť k jídlu ovlivňují hormony, které dávají mozku signály o vašem hladu nebo nasycení. Než mozek tyto informace přijme a zpracuje, nějakou dobu to trvá. Pokud tedy jíte pomaleji, poskytnete mozku dostatek času. Pomalejší konzumace stravy je také spojována s důkladnějším žvýkáním a tím i nižší konzumací stravy.

Volte celozrnné pečivo

Celozrnné pečivo nabízí celou řadu zdravotních výhod včetně snížení rizika výskytu cukrovky, srdečních chorob nebo rakoviny. Kromě toho je dobrým zdrojem vlákniny, vitamínů skupiny B a minerálů jako je zinek, hořčík, mangan nebo železo.

Přidejte do jídelníčku jogurt řeckého typu

Tento druh jogurtu má hustší konzistenci a je daleko více krémovější, než jogurt obyčejný. Také obsahuje více kvalitních tuků a bílkovin, méně sacharidů a méně laktózy. Konzumace kvalitních bílkovin vás více zasytí.

Vejce ke snídani

Nabízejí velké množství kvalitních bílkovin nebo cholin. Ranní konzumace vajec zvýší váš pocit sytosti a při konzumaci dalších jídel budete potřebovat míně kalorií. Tento fakt je užitečný v případě, že si hlídáte svoji váhu a pokud je vaším cílem redukce hmotnosti.

vejce na toastu

Dostatečný přísun tekutin

Pití vody před jídlem může pomoci snížit chuť k jídlu a příjem potravy během stravování. Čistá voda neobsahuje žádné kalorie a cukry.

Alespoň jednou týdně zdravý recept

Nový a zdravý recept může být zábavný způsob, jak rozšířit jídelníček. Zkuste alespoň jednou týdně vyzkoušet zdravý recept nebo alespoň zdravější verzi vašeho oblíbeného receptu, s novými přísadami v podobě zeleniny nebo bylinek.

Nejprve konzumujte zeleninu

Zařaďte ji do svého jídelníčku jako předkrm, klidně syrovou nebo ve formě salátu. Díky tomu snížíte hlad a později zkonzumujete méně pokrmů. Do těla také dostanete zdravé kalorie, vitamíny, minerály a vlákninu. I ta dodá větší pocit sytosti. Kromě toho konzumace zeleniny před jídlem, které obsahuje více sacharidů, má pozitivní vliv na hladinu cukru v krvi.

Vařte častěji doma

Zkuste si častěji pokrmy připravovat doma, místo návštěvy restaurace. Kromě toho, že víte, co do pokrmu dáte a jak jej připravujete, ušetříte i finanční prostředky.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button