Během těhotenství může být u nastávající matky zjištěna vyšší hladina cukru. Tomuto jevu se proto říká těhotenská cukrovka a většinou po porodu odezní. Jak se projevuje a co dělat, když se objeví?
Výskyt těhotenské cukrovky celosvětově
Přestože dřívější statistiky tvrdí, že těhotenská cukrovka ( gestační diabetes mellitus) se vyskytovala u pěti procent těhotných, podle výsledků studie z roku 2008 se tento jev vyskytuje téměř čtyřikrát častěji – postihuje 18 % těhotných. Vyšší výskyt je dán zčásti i tím, že se stále větší množství těhotných žen na přítomnosti těhotenské cukrovky testuje.
Cukrovka v těhotenství u českých žen
Od roku 2009 se vyšetření na přítomnost těhotenské cukrovky provádějí u všech těhotných žen. Do té doby se na přítomnost cukrovky vyšetřovaly pouze ženy, u kterých byla vyšší pravděpodobnost jejího výskytu.
Proč vzniká těhotenská cukrovka?
Důvodů, proč se těhotenská cukrovka u nastávajících matek objevuje, existuje několik.
Věk
K jejímu častějšímu výskytu přispívá i vyšší věk, ve kterém ženy otěhotní. Pokud je žena těhotná po 40. roce života, pravděpodobnost výskytu těhotenské cukrovky se zvyšuje. Je to dáno tím, že lidské tělo stárne a s každým přibývajícím rokem je v horší a horší kondici, a to jak po fyzické, tak i metabolické stránce.
Životní styl
Přispět k výskytu cukrovky v těhotenství může také životní styl. Sedavé zaměstnání, nedostatek pohybu, časté vystavení stresu a nevyvážená strava – to vše jsou jevy, jenž napomáhají výskytu řady nemocí, včetně cukrovky.
Obezita
Rizikovým faktorem je také obezita. Ženy, jejichž tělesná hmotnost je vyšší než doporučená vzhledem k jejich výšce, by měly do svého života zapojit více pohybu a zaměřit se také na skladbu svého jídelníčku. Cukrovka totiž není jediným onemocněním, které jim v souvislosti s jejich vyšší hmotností hrozí.
Genetika
Vyskytuje-li se v rodině cukrovka, je rovněž riziko toho, že se v těhotenství objeví, vyšší.
Kdy se gestační diabetes mellitus objevuje?
K odhalení přítomnosti těhotenské cukrovky dochází většinou v polovině těhotenství, tedy mezi 24. a 28. týdnem.
Jak se projevuje cukrovka v těhotenství?
Nevýhodou těhotenské cukrovky je, že ji nemusejí doprovázet žádné příznaky. Její přítomnost se tedy ve většině případů skutečně odhalí až při vyšetření krve. Když se ale u nějaké ženy vyskytnou příznaky, zpravidla to jsou následující:
- sucho v ústech
- častá žízeň
- únava
- častější potřeba močení
- rozmazané vidění
- zhoršené hojení ran
Nevýhodou ovšem je, že většina těchto příznaků doprovází běžné těhotenství a jejich přítomnost tedy nemusí nic znamenat. Jistotou tedy zůstává krevní rozbor.
Riziko, které s sebou těhotenská cukrovka přináší
Většina žen, které trpí těhotenskou cukrovkou, mají normální těhotenství s bezproblémovým porodem. Avšak někdy mohou nastat i komplikace. Mezi potíže, které může cukrovka v těhotenství přinést, řadíme:
- Větší nárůst plodu, což může znamenat komplikace při porodu. Řešením je v tomto případě císařský řez.
- Velké množství plodové vody, což může znamenat předčasný porod.
- Cukrovka v těhotenství může způsobit také nárůst krevního tlaku. Během těhotenství by tak hodnoty krevního tlaku nastávající matky s cukrovou měla být neustále kontrolovány a udržovány v normálu.
- Bohužel výskyt těhotenské cukrovky zvyšuje pravděpodobnost výskytu cukrovky 2. typu v pozdějších letech.
Léčba těhotenské cukrovky
Většina nastávajících matek čelí těhotenské cukrovce s pomocí speciálního jídelníčku a zařazením dostatku pohybu. V několika případech je ovšem nutné přikročit i k dalším opatřením, která spočívají v podávání inzulinu či polykání tabletek.
Dieta v těhotenství
Aby byla hladina cukru v krvi během těhotenství pod kontrolou, je nutné podniknout následující změny v jídelníčku:
- Omezit konzumaci jednoduchých cukrů, které se vyskytují v sušenkách, slazených nápojích, sladkém pečivu, snídaňových cereáliích, kompotech či například marmeládách.
- Při nákupu potravin se těhotně ženy s cukrovkou nevyhnou pečlivému čtení etiket. Potraviny, jež ve 100 gramech obsahují více jak 5 gramů cukru, do jejich košíku rozhodně nepatří.
- Kromě omezení jednoduchých cukrů je nutné omezit také konzumaci škrobů. To znamená, že si těhotné ženy mnohem méně pochutnají na těstovinách, rýži a bramborách.
Doporučený pohyb v těhotenství
Zejména v pokročilém stádiu těhotenství není možné věnovat se všem sportů. Mezi sportovní aktivity, které mohou těhotné ženy praktikovat, patří:
- chůze
- těhotenská jóga
- plavání
Prevence výskytu těhotenské cukrovky
V případě, že žena plánuje otěhotnět a stát se matkou, měla by se nejprve zaměřit sama na sebe. V čím lepší formě bude, tím snazší pro ni bude průběh těhotenství a přispěje tím ke snížení rizika výskytu gestačního diabetu. Kromě vyváženého jídelníčku by se měla rovněž věnovat pravidelnému pohybu, klidně i obyčejné chůzi, kontrolovat si krevní tlak i cukr, snažit se snížit vystavování se stresu a pečlivě si nastudovat rodinou anamnézu. Důležitou roli hraje také její věk. S přibývajícím věkem se zvyšuje nejen pravděpodobnost toho, že otěhotnění bude problematické, ale také je vyšší pravděpodobnost výskytu těhotenské cukrovky a dalších komplikací.
Vyšetření na přítomnost těhotenské cukrovky se v České republice doporučuje provést u všech nastávajících matek. Šance na její včasné odhalení je tedy vysoká a těhotné ženy s gestačním diabetem jsou pak pod kontrolou lékařů a jsou u nich podniknuty nezbytné kroky vedoucí k léčbě a bezproblémovému průběhu těhotenství i následného porodu.
Zdroj textu: my.clevelandclinic.org, www.nhs.uk
Zdroj foto: www.freepik.com
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.