Zdraví

Jaké mohou být příčiny bolestí břicha

Bolesti břicha jsou poměrně častou zdravotní obtíží u lidí různého věku. Obecně se však dá říci, že ženy trpí bolestmi břicha více, důvod je samozřejmě nabíledni, vyplývá z biologické podstaty ženského ústrojí. Nicméně nejen menstruace je příčinou bolesti břicha.

Špatné stravování

I když se vyhýbáme vyloženě nezdravým jídlům, často jíme ve spěchu a nepravidelně. Když už najdeme chvíli na to, abychom se najedli, potravu ve spěchu zhltneme a běžíme dál, v klidu se „naládujeme“ až večer. To samozřejmě vede k trávicím obtížím, které vyústí v nadýmání, bolesti břicha. Měli bychom si hlídat pravidelný příjem potravy i tekutin, jídlo sníst v klidu. Žaludeční obtíže zhoršuje příjem uzenin, alkoholu, kořeněných jídel, naopak je zmírňují čaje z puškvorce a zeměžluče. Ale nedělejte si je moc silné, puškvorec má poněkud zvláštní chuť a přemíra zeměžluče by mohla vyvolat pocit na zvracení.

Alergie

Poměrně častou a často nerozpoznanou příčinou bolestí břicha mohou být alergie. Jenou z nich alergie na laktózu. Pokud delší dobu trpíte křečemi v břiše, plynatostí, nevolností , zkuste vynechat mléčné výrobky. Je vhodné si ale zajít na alergologii, aby lékař potvrdil či vyvrátil vaše podezření a doporučil další vhodné způsoby léčby.

Alergie na lepek má podobné příznaky a může se rozvinout do celikaie, kdy tenké střevo nedokáže zpracovat lepek, dochází k úbytku ploch sliznice střeva. Opět se objevuje bolest břicha, plynatost, průjem nebo zácpa. Neléčená celiakie může vést až ke vzniku rakoviny tlustého střeva, tudíž je více než vhodné, máte-li takové příznaky, navštívit lékaře.

Syndrom dráždivého traktu

projevuje se bolestmi žaludku, zácpou či průjmem, nadýmáním, únavou. Je to poměrně častá příčina bolestí břicha, způsobená špatnou životosprávou, hormonálními změnami, nebo různými infekcemi. Pomoci si můžete popíjením heřmánkového čaje, nebo ho můžete přikládat na žaludek i jako zábal, kdy ručník namočíte do odvaru. Překryjte pak ještě suchým ručníkem a máte-li termolahev, účinky zábalu podpořte teplem.

Menstruace a těhotenství

V tomto období bývají bolesti břicha běžné. Při menstruaci je pak dobré zůstávat v klidu a v teple a popíjet bylinné čaje. Pokud jsou však bolesti silné a přetrvávají po celou dobu menstruace, raději zkonzultujte s lékařem, obtíže by mohly znamenat něco vážnějšího. V těhotenství je důvodu bolesti břicha více. Špatné zažívání, pálení žáhy, nevolnost bývají obvyklé na počátku těhotenství. Tyto příznaky můžeme eliminovat bylinkovými čaji, v lékárnách či prodejnách zdravé výživy koupíte speciální čaje pro těhotné, které jsou namíchány z vhodných léčivých bylin. Později pak mohou nastat bolesti při zvětšování dělohy.

Stres

Častou příčinou bolestí břicha je stres, nervozita. Žaludek se nám svírá, může nás pálit žáha, je nám  na zvracení. Permanentní stres vede překyselení žaludku, což může vést k narušení sliznice a vážným zdravotním potížím. Snažte se tedy stres eliminovat, vhodné je popíjet mátový čaj.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button