Saháme po nich pokaždé, když si způsobíme zranění. Jsou praktické, malé a vždy je možné nosit je u sebe. Znáte ale skutečně všechny druhy náplastí?
Klasické náplasti
Když se řekne náplast, pravděpodobně se vám hned vybaví ona klasická bílá nebo tělová náplast, kterou použijete na ránu. Možná je dokonce nosíte neustále u sebe, protože nikdy nevíte, kdy je budete potřebovat. Některé moderní náplasti na rány v sobě dokonce obsahují také léčivé látky, které urychlují hojení ran. Klasické náplasti se vyrábějí z textilu, což je vhodné v případě, když se poraníte například na prstě.
Textilní náplasti jsou totiž poměrně pružné a nebudou vás tolik omezovat v pohybu. Pokud se poraníte a jste v častém kontaktu s vodou, sáhněte po voděodolné náplasti. Jedinci, kteří mají citlivou kůži, by se měli spoléhat na hypoalergení náplasti a pro děti jsou samozřejmě tou nejlepší variantou speciální dětské náplasti s veselými motivy.
Náplasti na puchýře
Další kategorií náplastí, které by se daly označit jako podskupina těch klasických, jsou náplasti na puchýře. Mají speciální kulatý tvar a napomáhají tomu, aby se dané místo, kde se již puchýř vytvořil, ještě více nedřelo.
Léčivé náplasti
Pokud vás trápí nějaké zdravotní obtíže nebo se chcete odnaučit kouřit, přijdou vám vhod léčivé náplasti. Kolik různých typů léčivých náplastí rozlišujeme?
Nikotinové náplasti
Snažili jste se někdy přestat s kouřením? Kromě nikotinových žvýkaček vám lékař doporučil také nikotinové náplasti. Nikotinovou náplast jednoduše nalepíte, nosíte ji celý den a chuť na cigaretu se začne postupně snižovat. Výhoda tohoto způsobu odvykání kouření spočívá v tom, že během nošení nikotinové náplasti se do těla postupně uvolňuje nikotin a tudíž nedochází k výkyvům hladiny nikotinu v krvi.
Léky ve formě náplasti
Nebaví vás polykat pilulky a trápí vás nepříjemná bolest? Pilulky proti bolesti je možné zakoupit si ve formě náplasti. Tu jednoduše nalepíte na pokožku v místě, kde vás trápí bolest. Jakmile dojde ke kontaktu léčivé náplasti s obsahem látek proti bolesti a bolestivého místa, začnou se z ní uvolňovat léčivé látky, jež vám brzy nabídnou úlevu od nepříjemné bolesti.
Hormonální náplasti
Při výběru antikoncepce mají ženy mnoho možností. Jednou z nich jsou také hormonální náplasti. Ty fungují na podobném principu jako léčivé náplasti používané při bolesti. Jakmile přijde hormonální náplast do kontaktu s kůží, začne se z ní do těla uvolňovat progestin a estrogen. Jakmile se skrze kůži dostanou do krevního řečiště, zabraňují uvolňování vajíček z vaječníků a také omezují pohyb spermií. Hormonální náplasti se zpravidla nosí jeden týden, následně se vymění za novou a pak ještě jednou. Po třech týdnech je nutné dopřát si přestávku a počkat, až se dostaví menstruace.
Náplasti proti chrápání
Trápí vás partnerovo či partnerčino chrápání? Úlevu vám oběma mohou přinést náplasti proti chrápání. Ty rozšiřují nosní dírky, čímž zlepšují dýchání. Lepí se na suchý a odmaštěný nos, aby měly co nejlepší přilnavost.
Náplasti na hubnutí
Na trhu existují dokonce i náplasti podporující hubnutí. Ty údajně zaručují pomoc s hubnutím díky tomu, že do těla uvolňují nejrůznější látky. V náplastech na hubnutí se může vyskytovat kofein, zelený čaj či například guarana. Jakkoliv zázračně účinky náplastí na hubnutí zní, jejich účinky nejsou vědecky podložené. Pokud chcete zhubnout, je spolehlivější variantou zdravý životní styl.
Náplasti na ústa
Nevšední náplasti jsou ty, které se lepí na ústa. Ty se stejně jako náplasti proti chrápání používají na spaní a lepí se na pusu. Děsí vás představa toho, že usínáte s náplastí přes ústa? Slouží k tomu, abyste mohli během spánku dýchat nosem. Zajímá vás proč? Náplasti na ústa mají následující výhody:
- Dýchání nosem může být během spánku praktičtější a také omezuje riziko chrápání.
- Někdy může dýchání pusou vést k vyššímu výskytu kazů a zánětů dásní. Jestli vás trápí potíže se zuby a máte sklony k jejich větší kazivosti, mohou vám náplasti na ústa přinést úlevu.
Ovšem na každý by měl po náplastech na ústa sáhnout. Existují skupiny lidí, které by se jim raději měly vyhýbat obloukem. Konkrétně se jedná o astmatiky a jedince, kteří trpí dýchacími potížemi. Samozřejmě je nevhodné používat je například při nachlazení.
Kineziologické tejpy
Speciálním typem náplastí jsou také kineziologické tejpy. S těmi jste se již určitě někdy setkali, pokud jste zavítali do ordinace fyzioterapeuta. Jsou elastické a používají se pro zmírnění bolesti, napomáhají správnému hojení a rovněž pomáhají se stabilizací svalů a kloubů. Sportovní elastické pásky přijdou vhod také při snižování otoků a krevních výronů.
Náplasti a tejpy proti vráskám
Chtěli byste občas zastavit čas a zabránit vzniku dalších vrásek? Vyzkoušejte náplasti proti vráskám. Anti-aging náplasti se lepí na pokožku v oblasti čela, kolem očí a také okolo úst. K manipulaci s anti-aging náplastmi není nutné absolvovat žádné speciální školení ani se učit nějaké speciální postupy. Jednoduše je nalepíte na konkrétní místo, jdete spát a ráno je opatrně sundáte. Kromě anti-aging náplastí jsou k dispozici také anti-aging tejpy. Ty jsou velmi podobné těm kineziologickým, ale jsou určené přímo pro kosmetické tejpování. V žádném případě nepoužívejte klasické kineziologické tejpy na kosmetické tejpování obličeje.
Přemýšlíte jste někdy nad tím, kolik typů náplastí vlastně existuje?
Zdroj textu: www.shopmorebeauty.com, www.steroplast.co.uk
Zdroj foto: www.freepik.com
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.