Zdraví

Jak zvýšit dopamin pro pocit štěstí?

Dopamin je neutrotransmiter a hormon nacházející se v mozku. Ovlivňuje odměňování, motivaci, paměť, pozornost nebo pohyby těla. Když se uvolňuje ve velkém množství – při cvičení nebo při konzumaci něčeho dobrého, navozuje pocity potěšení, které motivují k opakování tohoto chování. Pokud má tělo nízkou hladinu dopaminu, můžeme pociťovat snížené nadšení a nedostatek motivace a to dokonce i pro věci, ze kterých míváme radost.

Příznaky nízké hladiny dopaminu

Jsou spojovány s řadou stavů – syndrom neklidných nohou, poruchy pozornosti, deprese, nespavost či poruchy spánku, nadměrná únava, špatná nálada či ztráta zájmu a o různé aktivity.

Jak zvýšit množství dopaminu?

Existují různé způsoby.

Dietní změny

Konzumace určitých potravin může být účinným způsobem, jak zvýšit hladinu dopaminu. Například potraviny s vysokým obsahem aminokyseliny tyrosinu jsou skvělým doplňkem stravy, zejména proto, že tělo tuto látku potřebuje k výrobě dopaminu.

Zařaďte do jídelníčku tyto potraviny – sýry, sójové boby, maso (hovězím vepřové, jehněčí, kuřecí, rybí), ořechy, vejce nebo mléčné produkty.

Fyzická aktivita

Důsledné cvičení může zlepšit náladu i kognitivní funkce. Jedním z důvodů je vyšší množství dopaminu, pokud se tělo hýbe.

Meditace

Meditace je známá pro svůj pozitivní vliv na fyzické i duševní zdraví. Také může podpořit produkci dopaminu.

meditace

Socializace

Když komunikujeme s jinými lidmi, podporujeme uvolňování dopaminu v mozku. Sociální interakce může vyvolat uvolňování oxytocinu v celém těle. Tato chemická látka pro dobrý pocit stimuluje uvolňování dopaminu v mozku.

Dobrý spánek

I když je dopamin obvykle spojován s bdělostí a aktivitou, existuje výzkum, který naznačuje, že být ve střehu příliš dlouho může vyčerpat vaše dopaminové zásoby. Díky pravidelnému a kvalitnímu spánku se budeme cítit odpočatí a bdělí.

Poslech hudby

Náladu zlepší pozitivní melodie. Poslech hudby zvyšuje aktivitu v oblasti odměn v mozku. Tam je velké množství dopaminových receptorů.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button