Spolupráce

Jak správně pečovat o rovnátka

K dokonalému úsměvu nestačí rovnátka pouze nosit, ale musíte o ně i správně pečovat. Jen tak může být celá léčba maximálně úspěšná. K tomu vám skvěle poslouží celá řada pomůcek a příslušenství. Na prvním místě je vždy pečlivá ústní hygiena, se kterou vám  pomůže široká škála nejrůznějších druhů kartáčků. Nevyhýbejte se však ani dalším doplňkům.

Nejen krásný rovný úsměv, ale vzhled celkově je v dnešní společnosti velmi důležitý. Proto nepodceňujte péči o žádnou část svého těla. Jestli nosíte rovnátka, tak věnujte zvýšenou pozornost správné ústní hygieně. Naštěstí je dnes na trhu velké množství příslušenství pro čištění zubů s rovnátky. 

Na prvním místě je klasický kartáček

Klasický zubní kartáček již naštěstí patří k základní výbavě všech. A to bez ohledu, jestli nosíte rovnátka, nebo ne. V případě léčby zubní vady pomocí fixních rovnátek je vhodný klasický kartáček, ale i elektrický má své výhody. Kartáček by měl být každopádně měkký, aby nedocházelo k podráždění dásní. Při čištění zubů věnujte pozornost i na vnitřním plochám zubů.

Nezapomínejte na jednosvazkový kartáček

Solo kartáček, jak se jednosvazkovému kartáčku přezdívá, je vhodný ke snadnějšímu čištění hůře dostupných míst. A to jak samotných zámečků a jejich bezprostřednímu okolí, tak i prostoru pod obloukem, pružinami atd. Jednosvazkový kartáček používejte bez zubní pasty, proto ho mějte vždy u sebe a neváhejte využít jeho služeb třeba hned po jídle v restauraci (ideálně v soukromí na toaletách).

Dalším důležitým kartáčkem je ten mezizubní. S jeho pomocí vyčistíte nejen mezizubní prostory, ale také místa pod drátkem fixních aparátů. Po důkladném vyčištění zubů je potřeba ústní dutinu řádně vypláchnout. K tomu slouží ústní sprcha, díky které si sami vypláchnete i místa špatně dostupná.

Příslušenství pro rovnátka

I o rovnátka samotná je nutné se dobře starat. Během léčby pomocí snímacích rovnátek jistě oceníte čisticí tablety, které se postarají o perfektní vyčištění rovnátek. Tabletu přidáte do nádobky s vodou a do vzniklého roztoku vložíte rovnátka.

Užitečnou pomůckou jsou také chrániče rovnátek, které jsou ortodontisty doporučovány jako ochrana především při kontaktních sportech. Chrániče při aktivitách tohoto druhu zabrání poničení rovnátek a zároveň poranění dásní, vnitřní strany tváří nebo rtů.

Během nošení klasických kovových rovnátek mnohdy dochází k odření a otlakům dutiny ústní. Tento problém dokáže vyřešit speciální vosk. Ten se přilepí na aparát v místech, ve kterých dochází k dráždění lidské tkáně a před čištěním zubů se sundává.

V případě neviditelných rovnátek (takzvaných alignerů) jsou nenahraditelnou pomůckou žvýkací válečky. Jestliže dlaha nedoléhá na zuby, je nutné použít žvýkací válečky, které zajistí optimální funkčnost dlah.

A samozřejmou součástí v péči o snímací rovnátka je ochranné pouzdro. To je vhodné především na cesty, ale osvědčí se i v domácích podmínkách. Pouzdro rovnátka chrání před nečistotami a také poškozením. V případě neviditelných rovnátek, jejichž cena rozhodně není zanedbatelná, je ochranný obal prakticky nutností.

Zdroj obrázku: Len44ik / Shutterstock.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Back to top button