Trápí vás noční můry a pravidelně se budíte uprostřed noci propocení a vyděšení z dalšího děsivého snu? Pokud bydlíte sami, nemáme pro vás dobrou zprávu. Jak souvisí zlé sny a osamělost?
Kdy naposledy jste měli zlé sny?
Kdy jste se naposledy probudili uprostřed noci nebo ráno zazvoněním budíku, který vás vytrhl z neklidného spánku a děsivého snu? Na kvalitu vašeho spánku a samotné sny má vliv několik věcí. Kromě toho, v jakém prostředí spíte a v jakém rozpoložení uleháte do postele, záleží také na tom, jak moc se cítíte osaměle. Proč se psychologové zaměřili na spojitost mezi samotou a nočními můrami a co bylo na konci jejich bádání?
Co ovlivňuje kvalitu spánku
Spánek je pro nás stále občas záhadou. Domníváme se, že sny jsou způsob, jak si lidský mozek třídí myšlenky. Když vás trápí deprese, úzkosti, nadměrný stres a podobně, ovlivní to automaticky také kvalitu vašeho spánku. A jak se ukázalo, velký vliv na sny má také to, zda se cítíte osaměle či nikoliv.
Spojení mezi osamělostí a nočními můrami
Proč se mezi spouštěče nočních můr podle odborníků řadí také osamělost? Psychologové tvrdí, že přetrvávající pocit osamělosti, který se promítá do každodenního života, se odrazí také během spánku. Pocity osamění mohou zažívat také lidé, kteří jsou obklopeni milující rodinou a přáteli, ale zkrátka a dobře nemají pocit, že mají ve svém okolí smysluplné vztahy, necítí se s okolím na jedné vlně a občas si připadají ztracení. Osamělí lidé tak na první pohled mohou vést šťastný a spokojený život, ale uvnitř se mohou trápit a propadat úzkosti a zažívat často stresové situaci spuštěné strachem z nedostatečné podpory a pochopení okolí. To se následně promítne také do jejich snění a noční můry jsou na světě.
Další rizika
Není to ale pouze špatný spánek a větší pravděpodobnost výskytu nočních můr, ruku v ruce s osamělostí jde také vyšší riziko výskytu kardiovaskulárních nemocí, vysokého krevního tlaku a rozvoj civilizačních chorob. Pokud pocity osamění často zažíváte a nechcete se s nimi svěřit nikomu ve svém okolí, navštivte terapeuta a svěřte se mu se svým trápením. Časté noční můry negativně ovlivňují kvalitu spánku a pokud se skutečně opakují pravidelně, je nutné začít řešit příčinu jejich vzniku.
Studie o spánku
Na spojitost mezi výskytem nočních můr a osamělostí se v posledních letech zaměřili hned dvě studie, které byly následně otištěny v magazínech Sleep Medicine a Sleep Health. Jedna pochází z roku 2017, druhá vznikla o tři roky déle. Obě ale potvrdili, že osamělost se negativně odráží v tom, co se jedincům během spánku zdá a kromě zlých snů se často objevují také poruchy spánku.
Jak řešit výskyt špatných snů kvůli osamělosti?
Kromě docházení na sezení k psychologovi, je účinnou metodou, jak zatočit s pocity osamění, také aktivní vyhledávání smysluplných vztahů a navazování nových přátelství. Pokud si připadáte sami, opusťte čtyři stěny svého domova a vyrazte mezi lidi. Navázat nová přátelství můžete na všemožných místech: v posilovně, během organizovaných výletů, v restauracích a kavárnách, při procházce a přidáním se do skupin lidí, kteří mají stejné zájmy. Místo výmluv se snažte najít řešení a čelte své osamělosti. Čím dříve se nebudete cítit sami, tím dříve se dobře vyspíte a noční můry se nebudou vyskytovat tak často.
Osaměle se mohou cítit také lidé obklopení milující rodinou. Nicméně úzkosti a stres, které tyto pocity provázejí, se negativně odrážejí nejen na kvalitě spánku, ale také na kvalitě života. Proto je důležité s pocity osamění zatočit co nejdříve.
Zdroj textu: www.realsimple.com, www.mqmentalhealth.org
Zdroj foto: www.freepik.com
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.