Spolupráce

Jak skloubit sport s ketodietou?

Ketodieta je postavena na využívání energie z tuků při naprostém vyřazení cukrů ze stravy. Není o hladovění a je postavena na tom, že jíst je normální. A ačkoliv je sport pro člověka důležitý, u diet je nutné zpozornět a dobře si vybrat. 

V čem spočívá ketodieta? 

Základem je odstranit ze stravy sacharidy, a to všechny. Odborníci na výživu uvádí, že je povoleno maximálně 50 g sacharidů denně. Bílkoviny by měly být v množství 1 g na 1 kilogram hmotnosti, tedy také poměrně malé množství. Tuk pak má tvořit okolo 70 % příjmu. Při splnění těchto podmínek přejde organismus do ketózy, což je naprosto přirozený stav organismu. 

Naprostým odstraněním cukrů ze stravy začnou játra na výrobu energie pro fungování organismu využívat náhradní zdroj energie, a to uložené tuky. K tomuto stavu ale nedochází okamžitě a u každého může trvat toto mezidobí různě dlouho. U někoho jsou to dny, u někoho se ale může jednat o týdny, než nastoupí ketóza. Se sestavením jídelníčku a výběrem kompletních jídel na toto období může pomoci některý z webů orientovaných na ketonovou dietu

Do té doby se tělo bude ozývat a požadovat to, na co bylo zvyklé – sacharidy. Výsledek bude malátný a unavený organismus. Když tělo překoná toto období, nastoupí období lepší koncentrace a pocit větší energie.

Kdy zařadit ke ketodietě sport?

Ketodieta nemusí být nutně spojená se sportem. Ale pokud se vám podaří zařadit nějakou sportovní aktivitu do vašeho programu, hubnutí tím jedině pomůžete. Vybírejte ideálně z aktivit jako jízda na kole, jóga, svižná chůze, plavání, aerobik, cvičení na obritreku nebo rotopedu – ideálně tedy aerobní aktivity. Dejte si však pozor na přeceňování svých sil, přece jen vaše tělo funguje v dietním režimu s ketózou, tak jej zbytečně nepřepínejte. 

Víte, že… 

Aerobní aktivita je takové cvičení, které se provádí s nízkou až střední intenzitou, které zapojuje velké množství svalů za dostatečného přísunu kyslíku, trvá po delší čas (uvádí se minimálně 15 minut) a se zvýšenou tepovou frekvencí. Při takovém dlouhotrvajícím výkonu začne tělo využívat tuky jako zdroj energie. Aerobní cvičení je dobré např. pro snížení klidového tepu, posílení srdce, zlepšení průtoku krve, snížení krevního tlaku, zlepšení výkonu srdce a plic.   

Je ketodieta vhodná pro sportovce? 

Ketodieta může dobře fungovat i v kombinaci se sportem, ale jak je vidět výše, ne s kdejakým sportem. U silových sportů, u kterých jde o maximální výkon, např. kulturistika, lifting, to bez sacharidů nejde. Budování svalů je vždy o jejich napumpování, na to jsou však sacharidy nutné. Tělo má celkově méně energie, kterou by na tuto aktivitu mohlo vydávat. Ketodieta v takovém případě není vhodná. 

Při ketodietě dochází u sportovců k poklesu výkonnosti. Výkonnost se obvykle vrací za měsíc až dva od zahájení diety, ale je to samozřejmě velmi individuální záležitost. Po celou dobu je však nutné hlídat příjem minerálních látek. Stejně tak je vhodné do začátku svěřit zhodnocení zdravotního stavu do rukou odborníků. Není ani vhodné žít dlouhodobě v ketóze. Je nutné z ní po určité době vystoupit a dodat tělu i sacharidy. Po dodržení ketodiety je potřeba dodržovat nastolený režim zdravé výživy, pravidelné jídlo, vyvážená strava.

„Hubnutí ale samozřejmě není jen o jídle. Je potřeba si jednoho dne říci, že je načase změnit celý životní styl. Je to o odhodlání vstoupit do jiného světa, vykročit z komfortní zóny, upravit svůj režim a uvědomit si, že dosavadní styl života a stravování nebyl správný,“ radí profesor MUDr. Vladimír Teplan, DrSc., profesor vnitřního lékařství na Univerzitě Karlově v Praze, nefrolog, odborník na metabolismus a výživu

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Redakce

Snažíme se hledat nejrůznější metody, které zajistí člověku zdraví i bez každodenního braní léků. Některé naše texty jsou kontroverzní svou metodickou odlišností, některé vám pomohou v diagnostice nemoci klasickou cestou. Máme tu spoustu článků pro každého, kterého zajímá zdraví a přírodní léčba.

Podobné články

Back to top button