Pokud si myslíte, že byste se neměli znepokojovat nad zubní pastou, jste na omylu. V komerčně dostupných zubních pastách se objevily chemikálie, které mohou napáchat škody i v případě, že používáte na zubní kartáček dvakrát denně pouze velikost kuličky hrášku!
Když navíc ještě plivete při čištění zubů krev, škodliviny ze zubní pasty se mohou dostat do krevního oběhu – to je důvod, proč byste měli být velmi opatrní, když si kupujete zubní pastu.
Přečtěte si informace na balení a až potom vložte zubní pastu v klidu do nákupního košíku nebo vozíku. Berte to tak, že se na vás nebezpečné látky ze zubní pasty nemusí projevit hned, ale v období několikaletého horizontu. Pokud zubní pasta obsahuje ve větším množství tyto látky, nechte jí raději v regálu.
Triclosan
Jedná se o známé antibakteriální činidlo, které napomáhá odvrátit plak ze zubů a zamezuje zánětu dásní. Zatímco je velmi účinný při usmrcování bakterií, je zase na druhou stranu velmi nevýhodný kvůli řadě problémů (rezistence vůči antibiotikům, hormonální nerovnováha, rakovina).
Lauryl síran sodný SLS
Oblíbená složka zubní pasty, která způsobuje její krásné pěnění. Jenže narušuje fungování chuťových pohárků, což je i důvodem, proč vám nechutnají po vyčištění zubů žádné nápoje. SLS je také dost často spojováno s rozvojem sněti v ústech a s výskytem boláků. A co víc, experti tvrdí, že výroba SLS způsobuje tvorbu chemické látky 1,4-dioxanu (karcinogenu).
Diethanolamine DEA
Podobně jako SLS obsahuje látku, jejíž přítomnost zapříčiní, že zubní pasta pění. DEA však může způsobovat toxicitu orgánů, jelikož se ve směsi mísí i s jinými chemickými látkami.
Propylenglykol
Je aktivní látka, která v zubních pastách funguje jako detergent. Je přidávána do zubních past, aby zabránila zamrzání. Problém je v tom, že tyto látky dráždí kůži a podle odborníků jsou ve velkém množství toxické.
Umělá sladidla
Aspartam a další podobná sladidla ovlivňují chuť zubní pasty, takže je pro vás sice „mňam“, ale je spojena s problémy typu nevolností, závratí, zažívacích problémů a vertiga.
Fluoridy
Fluorid posiluje zuby, ale věděli jste, že jenom v přiměřené míře? Odborníci se shodují na tom, že příliš mnoho fluoridu se hromadí v tkáních a narušuje produkci enzymů a hormonů, podobně jako fungovaní nervového systému.
Zubní pasty a jejich reklamní trik spočívá v jediném, že vám slibují vítězný úsměv a silné zuby, ale už neupozorňují na možné následky pro lidské zdraví. Pokud s tímto vším nesouhlasíte, je na čase vyrobit si vlastní zubní pastu. Zde je recept:
Složení:
- 2/3 šálku jedlé sody
- 1 lžička jemné mořské soli
- 10 kapek silice máty peprné
- destilovaná voda
V malé misce smíchejte jedlou sodu, mořskou sůl a mátovou silici. Přidejte lžičku destilované vody a znovu promíchejte. Tento krok opakujte, dokud nedocílíte požadované konzistence. DIY zubní pastu už stačí jen přemístit do malého obalu s víčkem.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.