Jídlo a receptyZdraví

Jak si snadno připravit zdravý talíř?

Chcete-li si zajistit vyrovnaný příjem všech živin a vyhnout se nezvladatelným nájezdům na lednici, je potřeba si připravovat zdravý talíř. Jak by měl vypadat a co všechno by měl obsahovat?

Základní složení zdravého talíře

  • Zelenina – čím více a čím barevnější, tím lépe.
  • Ovoce – opět si vybírejte různorodé kousky a konzumujte jej spíše v dopoledních hodinách.
  • Obiloviny – do této skupiny patří různé druhy celozrnných obilovin a produktů z nich vyrobených. Minimalizujte konzumaci obilovin zpracovaných.
  • Bílkoviny – ty představuje maso (především drůbeží a rybí). Dále na talíř přidejte ořechy, mléčné produkty a vejce. Vyhýbejte se uzenářským produktům.

zelenina

Dostatek bílkovin

Bílkoviny představují stavební materiál pro svaly a mají největší sytící schopnosti. Pokud si připravíte pokrm s dostatečným množstvím bílkovin, zasytí vás na dlouhou dobu. Vyšší množství bílkovin zajistí konzumaci menšího množství kalorií.

Kromě živočišných bílkovin si můžete dopřát i bílkoviny rostlinné. Ty obsahují cizrna, fazole mungo, čočka, hrách, soja a produkty z ní (Natto, Tempeh, Tofu), quinoa nebo hrách.

Dostatek vlákniny

Vláknina je pro naše zdraví velmi důležitá. Podporuje správnou činnost střev a má blahodárný vliv na celý trávicí systém. Vlákninu ke svému životu potřebují i užitečné střevní bakterie. Ty podporují hubnutí, imunitní systém a zlepšují náš psychický stav. Kromě toho vláknina bojuje proti hladu. Také upravuje hladinu inzulínu v krvi. Dostatek vlákniny nabízejí celozrnné produkty a různé druhy ovoce a zeleniny.

Různě barevné druhy ovoce a zeleniny

Čím více barevného ovoce a zeleniny se na talíři objeví, tím lépe. Tělu tak dodáváte nejen různé druhy minerálů, vitamínů a vlákninu, ale také různé druhy biologicky aktivních látek rostlinného původu. Ty mají pozitivní účinky na zdraví. Mezi takové látky patří třeba antioxidanty.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button