Jak často slyšíte někoho říkat:„Já jsem tak unavená/ý?“ Jak často to říkáte? Mnoho z vás jistě odpoví, že hodně často, ne-li každý den. Velké množství lidí v dnešní hektické době, kdy je na nás nakládáno mnoho úkolů a povinností, trpí chronickou únavou. Je to obtížně určitelný proces a zrovna tak obtížně léčitelný.
Chronický proces
Co přesně vlastně znamená chronický? Jedná se o vleklé onemocnění trvající poměrně dlouhou dobu. Název chronický je převzatý z původního řeckého slovo „khronikos,“, což znamená „týkající se času“. Onemocnění obvykle trvá až několik měsíců a může při něm dojít k poměrně závažným negativním změnám v našem organismu. Někdy nemusí léčba zůstat bez trvalých následků, zdravotní stav pacienta je změněn trvale.
Příznaky chronické únavy
- únava nejen fyzická, ale i psychická
- letargie
- deprese
- problémy s pamětí a koncentrací
- pocity vlastní nedostatečnosti, bezvýchodnosti
- bolesti pohybového aparátu
- migrény, někdy bolesti krku
Jak se chronické únavy zbavit?
Lékaři obvykle řeší situaci farmaky, naordinují antidepresiva, povzbuzující léky, či prášky na spaní. Cítíte se lépe, chemie zabere, bezpochyby. Uvědomme si však, že toto řeší pouze důsledek, nikoliv příčinu. V tomto případě je dobré nespoléhat jen na lékaře. Co můžete udělat?
- Cvičení – lehká pohybová aktivita vám stoprocentně pomůže, vyplavíte si do krve hormony štěstí, okysličíte organismu a zákonitě se nebudete cítit tak unaveni. Chce to jen „vstát a jít.“ Navoďte si v mozku pocit, že si pomáháte, uvědomit si, že se pak budete cítit lépe.
- Procházka před spaním, vlažná sprcha a teplé mléko vám pomohou ponořit se do osvěžujícího spánku. Zkuste myslet na něco příjemného, eliminujte negativní myšlenky.
- Užívejte přírodní antidepresiva – hořkou čokoládu, šafrán, kurkumu, valeriánu, třezalku, rybí olej, zelený čaj
- Nebojte se psychoterapie. Pořád lepší než užívat farmaceutika je lepší najít dobrého psychoterapeuta a řešit své problémy s ním. Ukáže vám vaše problémy z jiného úhlu pohledu, pomůže najít řešení, ukáže jak lépe zvládat zatěžující situace.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.