Zdraví

Jak se projevuje senzorické přetížení a jak mu předcházet?

Ve chvíli, kdy jste vystaveni velkému množství podnětů, které nelze vnímat najednou, může u vás dojít k senzorickému přetížení. Jak mu předcházet a koho nejčastěji postihuje?

Co je senzorické přetížení?

Senzorické přetížení je jev, kdy dojde k přetížení smyslů z důvodu velkého množství příchozích podnětů z okolního prostředí. Tento stav se může vyskytnout u kohokoliv z nás, ale větší pravděpodobnost výskytu mají lidé, kteří trpí:

  • poruchou autistického spektra
  • poruchou smyslového zpracování
  • ADHD
  • posttraumatickou stresovou poruchou (PTSD)
  • fibromyalgií
  • vysokou citlivostí
  • chronickým únavovým syndromem

Spouštěče senzorického přetížení

Příčin senzorického přetížení existuje víc než dost. Mezi spouštěče řadíme například:

  • blikající světla
  • příliš hlasitý večírek
  • velké množství rozhovorů probíhajících v jedné místnosti

Senzorické přetížení může postihnout jakýkoliv ze smyslů. Může se tak jednat o přetížení v důsledku příliš hlasité hudby, blikajících světel, ale třeba i mnoha čichových vjemů.

Jak se projevuje senzorické přetížení?

Ačkoliv spouštěčem může být pro každého něco jiného, projevy jsou víceméně u všech pacientů podobné a zahrnují:

  • potíže se soustředěním
  • neklid
  • podrážděnost
  • úzkost
  • strach
  • zvýšenou citlivost na okolní podněty
  • nutkání zakrýt si oči či uši a chránit se tak před okolím

Co dělat, když u vás dojde k přetížení smyslů?

Jakmile se objeví senzorické přetížení, je nejlepším řešením útěk, a to pryč od dané situace. Pokud ve vás reakci vyvolala přemíra hluku, blikající světla nebo jiná věc, která se nachází v místnosti, co nejdříve ji opusťte a najděte si klidné útočiště, kde můžete být sami a bude tam ticho a klid. V baru či restauraci vyhledejte toaletu, případně vyjděte na ulici a chvilku zůstaňte na čerstvém vzduchu. Pomoci mohou také dechová cvičení a další meditační techniky. Lidé, u kterých se senzorické přetížení vyskytuje opakovaně, si časem osvojí zklidňující metody, které jim v případě potřeby uleví a pomohou jim se opět zklidnit.

Prevence

Protože každá epizoda přetížení je nepříjemná a představuje ohromnou zátěž pro vaši psychiku i tělo, je důležité podniknout preventivní opatření. Jakmile zjistíte, co se ve vás vyvolává reakci, daným podnětům se záměrně vyhýbejte. Necítíte se dobře na hlučných večírcích a festivalech? Nebo snad špatně snášíte velká sportovní utkání? Jednoduše přestaňte na tyto akce docházet.

Připravte si bezpečnostní únikový plán

V případě, že není možné se z nějaké akce omluvit, dopředu si naplánujte svůj bezpečnostní plán. Do něj zahrňte všechny situace, které mohou nastat. Zjistěte si, kde jsou nejbližší východy, kudy se dostanete na nejbližší toaletu a podobně. Před samotnou událostí si doma v klidu natrénujte dechová cvičení a následně se snažte během dané akce vyhýbat spouštěčům, které ve vás vyvolávají senzorické přetížení.

Dodržujte několik jednoduchých zásad

Odborníci také doporučují dodržovat zásady zdravého životního stylu. Zaměřte se na vyvážený jídelníček, dopřávejte si pravidelný přísun kvalitního spánku, nezapomínejte na dodržování pitného režimu a vyzkoušejte praktikovat například jógu a meditace. Cokoliv, co vám pomůže zklidnit mysl, je krokem k lepšímu vypořádání se s případnými spouštěči.

Senzorické přetížení je nepříjemný jev a často se jeho výskyt nedá předpokládat. Pokud jste vystaveni nějakému spouštěči, snažte se svou pozornost zaměřit jiným směrem a věnujte se dechovém cvičení či jiné činnosti která vás zklidňuje a pomáhá vám vyrovnávat se s danou situací.  Přetížení smyslů se může objevit také u dětí. Čím dříve si tohoto jevu u svých potomků povšimnete, tím dříve můžete začít hledat nejvhodnější relaxační techniky.

Zdroj textu: www.healthline.com, www.medicalnewstoday.com

Zdroj foto: www.freepik.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button