Zdraví

Jak se projevuje rakovina vaječníků?

Ženám kromě rakoviny prsu hrozí také rakovina vaječníků. Jak se toto nepříjemné onemocnění projevuje a kdo patří k rizikové skupině?

Příznaky rakoviny vaječníků

Bolesti břicha, nadýmání, zácpa či plynatost se čas od času vyskytují u každého z nás. Někdy jsou způsobeny jídlem, u žen mohou doprovázet menstruaci a vždy do několika dní odezní. Kdy je ovšem nutné zpozornět? Když tyto potíže přetrvávají a navíc se k nim přidá také únava a znatelný přírůstek v oblasti obvodu břicha. Někdy se může vyskytovat také nevolnost, zvracení a krvácení z pochvy mimo menstruaci.

Syndrom malé sukně

Kvůli náhlému přírůstku v pase se rakovině vaječníků často říká syndrom malé sukně. Protože ženy se často domnívají, že přibraly z nadměrné konzumace jídla a minima pohybu, nepřikládají tomuto jevu žádný význam.

Rizikové faktory

Rakovina vaječníků postihuje nejčastěji ženy, které překročily padesátku, trpí nadváhou či obezitou, jsou neplodné či z jiných důvodů bezdětné a v jejich rodinné anamnéze se rakovina vaječníků již v minulosti vyskytla.

Co ovlivňuje výskyt rakoviny vaječníků u žen?

Jedním z důvodů, proč se u ženy rakovina vaječníků vyskytne, je genetika. Někteří odborníci také prohlašují, že vliv na výskyt rakoviny vaječníků má také počet ovulací. Ženy, které mají jedno či více dětí a ženy, které někdy užívaly hormonální antikoncepci, prodělaly méně ovulací než ty, které jsou bezdětné a hormonální antikoncepci neužívají. Právě tyto ženy jsou rizikovější skupinou a pravděpodobnost toho, že se u nich vyskytne rakovina vaječníků, je vyšší.

Proč je diagnostika rakoviny vaječníků ošemetná?

Rakovina vaječníků se bohužel řadí k tomu typu onemocnění, které začné růst v těle, ale dlouho si jeho přítomnosti nikdo nevšimne. Projevy tohoto nádorového onemocnění se totiž dají vysvětlit různě. Některé ženy přisuzují zvětšení obvodu břicha menopauze, jiné si časté bolesti břicha vysvětlují nevhodnou stravou a takto bychom mohli pokračovat.

Nevynechávejte pravidelné gynekologické prohlídky

Kdykoliv žena pocítí, že něco s jejím tělem není zcela v pořádku, měla by vyhledat lékařskou pomoc. Pravidelné docházení na gynekologická vyšetření je naprosto samozřejmé, ale pokud se objeví bolest, krvácení z pochvy a další podezřelé příznaky, měla by do ordinace zavítat okamžitě i mimo termín na který je objednaná. Čím dříve se totiž rakovina vaječníků odhalí, tím větší je šance na vyléčení. Rakovina vaječníků se řadí k agresivním a rychle postupujícím onemocněním. Nemoc se rychle šíří v břišní dutině a vytvářejí se stále nová a nová ložiska. Proto je jedním z hlavních příznaků právě nárůst obvodu pasu.

Léčba rakoviny vaječníků

Po odhalení přítomnosti nemoci u ženy nastává boj o čas. Nejúčinnějším způsobem léčby je chirurgický zákrok. Během něho se odstraní veškerá nemocná tkáň a také se zjistí, jak moc se nádor rozšířil v těle. Pokud je nemoc odhalena v raném stádiu, podstoupí žena zpravidla hysterektomii (odstranění dělohy) a ooforektomii (odstranění vaječníků). V pokročilejších stádiích je nutné odstranit i další napadené orgány. Po operaci přichází na řadu chemoterapie, jejímž úkolem je z těla odstranit další nádorové buňky, které se nepodařilo odstranit chirurgicky.

Recidiva

U rakoviny vaječníků jsou nejrizikovějším obdobím první tři roky po chirurgickém zákroku. Během tohoto období je pacientka pečlivě sledována a musí docházet na pravidelné lékařské prohlídky.

Rizika chirurgického zákroku

Kromě recidivy je nutné sledovat také to, jak se chová tělo pacientky. V některých případech může totiž v těle dojít k výskytu srůstů v oblasti břicha, což se pak projevuje několika způsoby. Některé ženy mohou trápit zažívací obtíže, pro jiné se stane bolestivý pohlavní styk, v několika případech také dochází k narušení funkce močového měchýře. U žen, které mají rakovinu vaječníků v pokročilém stádiu, může dojít během operace také k odstranění části střeva, což může znamenat nutnost zavedení umělého vývodu.

Vliv léčby rakoviny vaječníků na ženskou psychiku

Přestože nejrizikovější skupinou žen jsou ty, které již překročily padesátku, může se toto nádorové onemocnění vyskytnout také u mnohem mladších pacientek. Po odstranění vaječníků a dělohy je tak nutné sledovat také psychický stav těchto pacientek. Kromě toho, že mohou upadat do apatických a depresivních stavů kvůli tomu, že se již nemohou stát matkami, nastartuje se u nich rovněž menopauza. Po operaci se tak objevují typické příznaky menopauzy, mezi které řadíme:

  • poruchy spánku
  • přírůstek hmotnosti
  • návaly horka

Statistiky týkající se rakoviny vaječníků

Bohužel s rakovinou vaječníků se pojí statistiky, které rozhodně nejsou nijak povzbudivé.

  • Každoročně rakovina vaječníků postihne 1000 žen v České republice a téměř 300 000 žen celosvětově.
  • Nejčastěji se onemocnění objevuje u žen, kterým je od 55 do 75 let.
  • Nemoc je často diagnostikována v pozdním stádiu, čímž se snižuje pravděpodobnost úspěšné léčby.
  • Pacienty s rakovinou vaječníků mají bohužel vysokou úmrtnost. Více jak polovina nemocných žen umře do pěti let.

Každá žena by měla docházet na pravidelné gynekologické prohlídky a zároveň také naslouchat svému tělu. Jakmile se objeví nějaké přetrvávající obtíže, ať už časté bolesti břicha, průjem, nárůst obvodu v oblasti pasu, zažívací obtíže či únava, rozhodně není od věci zavívat do ordinace lékaře a se svými potížemi se mu svěřit. Rakovina vaječníků je zákeřné nádorové onemocnění, které je kvůli znevažování příznaků často odhaleno až v pokročilých stádiích a šance na úspěšné vyléčení se tím snižuje.

Zdroj textu: www.nzip.cz, www.linkos.cz

Zdroj foto:  www.freepik.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button