Spolupráce

Jak pracovat u počítače ve stoje

Máte sedavé zaměstnání a už nevíte, jak si sednout, aby vás nebolela záda a pracovalo se vám pohodlně? Pak vyzkoušejte práci ve stoje, která s sebou přináší mnoho zdravotních benefitů.

Polohovací stoly

Polohovací stůl je nejlepším a nejjednodušším nástrojem, jak pracovat ve stoje. Na první pohled je téměř nerozpoznatelný od klasického kancelářského stolu. Rozdíl je pouze v mechanismu s elektrickým motorem, kterým se nastavuje výška pracovní desky od 58 do 123 cm. Každý si tak najde svou ideální výšku k práci ve stoje i v sedě.

Stoly lze nakonfigurovat dle potřeb majitele. Vybírat můžete z konstrukcí různých barev, nosností, rychlostí polohování a počtem motorů. I u desky stolu lze volit z mnoha kombinací barev, rozměrů a tloušťky. V případě, že by do vaší kanceláře nepasovala ani jedna velikost, je možné si nechat vyrobit desku přímo na míru. Ke stolům lze přikoupit příslušenství – praktické jsou sběrače kabelů, držáky na monitory nebo bezdrátové nabíječky.

Pro koho jsou polohovací stoly vhodné?

Nejčastěji na polohovací stoly narazíte v kancelářích, kde lidé pracují s počítačem. Jejich využití však může být mnohem širší. Pokud pracujete často na home office, stůl oceníte i doma. Kromě práce s počítačem, polohovací stůl využijí také děti k učení a kreslení, kutilové nebo švadleny.

Jak pracovat ve stoje?

Abyste mohli vytěžit z práce ve stoje maximum benefitů, je třeba dodržovat určitá doporučení.

Pravidelné střídání pozic

Stejně jako není prospěšné celodenní sezení, není prospěšné ani celodenní stání, které zatěžuje bederní páteř a nohy včetně chodidel. Ideální je tedy pravidelné střídání sezení, stání a pohybu. Vždy myslete na to, že byste neměli sedět více než 45 minut v kuse.

Systém

Časem zjistíte, že některé pracovní úkoly se vám lépe dělají v sedě, jiné ve stoje. Střídání pozic tak pro vás bude automatické a nebudete si muset nic stopovat.

Nevzdávejte se

Z počátečního nadšení z polohovacího stolu se během měsíce může stát okoukaná záležitost, která už vás nebude tolik fascinovat. Vzhledem ke všem přínosům práce ve stoje, by byla škoda se jich vzdát. Takže vydržte!

Výhody práce ve stoje

Práce ve stoje s sebou nese mnoho výhod a snižuje rizika problémů, způsobených dlouhodobým sezením.

Snížení rizika vzniku zdravotních problémů

Bolesti zad

Sezením dochází k nerovnoměrnému zatížení svalů v oblasti beder a krku, což má za následek nepříjemné bolesti. Nevhodně rozprostřený tlak na ploténky může způsobit i jejich vyhřeznutí.

Cukrovka

Svaly ztrácí nadměrným sezením schopnost rychlé reakce na inzulín. Slinivka je tak nucena produkovat více inzulínu a to přispívá ke zvýšení rizika vzniku cukrovky.

Kardiovaskulární choroby

Pokud při práci sedíte více jak 23 hodin týdně, riziko kardiovaskulárních chorob se zvyšuje až o 64 %. Hrozbou je žilní trombóza, cévní mozkové příhody a další oběhová onemocnění.

Nadváha

Prací ve stoje spalujete více kalorií, tím předcházíte přibírání na váze a rizikům nadváhy či obezity. 

Produktivita

Ve stoje dochází k lepšímu prokrvování končetin, více krve proudí také do mozku, který je lépe okysličován. Zvyšuje se tak mozková aktivita, zlepšuje schopnost soustředění a stoupá produktivita práce.

Sezení

Benefity práce ve stoje mohou přijít vniveč, pokud při práci sedíte na nesprávné židli. Škodlivé sezení s sebou nese mnoho zdravotních rizik. Židle by měla snižovat zatížení zádových svalů a poskytovat oporu namáhaným partiím. Správného posedu docílíte ergonomickou kancelářskou židlí. Jaké vlastnosti by taková židle měla mít?

  • Hluboký a široký sedák,
  • dostatečná nosnost,
  • pevná a stabilní konstrukce,
  • nastavitelná bederní a područní opěrka,
  • nastavitelný podhlavník,
  • nastavitelná výška židle,
  • prodyšné materiály jednoduché na údržbu.

Nejlepší volbou jsou dynamické židle se synchronním mechanismem, který umožňuje plynulé nastavení sklonu opěráku a sedáku.

Pohyb

Kromě zdravého kancelářského vybavení a dodržování všech zásad, je vhodné do každodenního života zařadit více aktivního pohybu. Možností je neomezeně, vyberte si takový sport, který vás bude bavit.

Pokud nejste zrovna nadšený sportovec, prospěšná je i obyčejná chůze, ta je pro náš organismus nejpřirozenějším pohybem. Vyměňte občas auto nebo MHD za procházku, místo výtahu si vyšlápněte schody.

Výbornou kompenzací ke kancelářské práci je protažení – třeba jóga, při které protahujete namáhané partie a zároveň posilujete svaly hlubokého stabilizačního systému.

Zdroj náhledového obrázku: pixabay.com

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Redakce

Snažíme se hledat nejrůznější metody, které zajistí člověku zdraví i bez každodenního braní léků. Některé naše texty jsou kontroverzní svou metodickou odlišností, některé vám pomohou v diagnostice nemoci klasickou cestou. Máme tu spoustu článků pro každého, kterého zajímá zdraví a přírodní léčba.

Podobné články

Back to top button