HubnutíZdraví

Jak bojovat s vysokým krevním tlakem? Těchto 8 tipů vám může pomoci

Hypertenze neboli vysoký krevní tlak patří mezi tiché zabijáky. Často se objevuje bez viditelných příznaků, ale představuje velké zdravotní riziko. Může předcházet infarktu nebo mrtvici. Způsobuje však i další zdravotní komplikace. Infarkt nebo mrtvice patří mezi časté příčiny úmrtí. Jak se bránit vysokému krevnímu tlaku? Tipy uvedené níže vám mohou pomoci.

1. Vyšší pohybová aktivita

Zvyšujete-li srdeční a dechovou frekvenci, vaše srdce zesiluje a pracuje s menší námahou. Díky tomu vzniká v tepnách nižší tlak. Jaká aktivita je vhodnou volbou? Měla by být střední a vyšší intenzity, 3-4x týdně po dobu 40 minut. Nemusíte se však zabývat žádným intenzivním sportem. Může se jednat o svižnější chůzi, jízdu na kole nebo třeba plavání. Také fyzická práce, třeba na zahradě, je vhodnou volbou.

2. Vhodná váha

Pokud máte nadváhu, zhubněte nějaký ten kilogram. Díky tomu pomůžete nejen snížit vysoký krevní tlak, ale také snížíte riziko vzniku dalších zdravotních komplikací.

3. Omezení konzumace cukrů a rafinovaných sacharidů

Kromě toho, že snížíte díky tomu vysoký krevní tlak, můžete se zbavit i nějakého toho kilogramu navíc. Nízkosacharidová dieta je při snižování vysokého krevního tlaku velmi účinná. Kromě vysokého krevního tlaku snižuje riziko vzniku i dalších srdečních obtíží. Vzhledem k tomu, že během tohoto druhu diety konzumujete více bílkovin a zdravých tuků, tak se cítíte déle sytí a nemáte potřebu tak často jíst.

cukr

4. Více draslíku, méně sodíku

Draslík pomáhá snižovat účiny soli v těle. Kromě toho zmírňuje napětí v krevních cévách. Na stravu bohatou na draslík si však musejí dát pozor jedinci, kteří mají obtíže s ledvinami. Větší množství draslíku obsahují potraviny a produkty mléčné, rybí maso, ovoce (banány, meruňky, pomeranče) a zelenina (sladké brambory, rajčata, špenát).

Příjem soli snížíte pomocí DASH diety. Ta zdůrazňuje potraviny s nízkým obsahem sodíku, ovoce a zeleninu, nízkotučné mléčné produkty, celozrnné potraviny, rybí maso, drůbež nebo luštěniny.

5. Konzumace menšího množství zpracovaných produktů

Ty obsahují větší množství soli a rafinovaných cukrů.

6. Eliminace stresu

7. Klidný a dostatečný spánek

8. Konzumace potravin s vysokým obsahem bílkovin

Mezi potraviny s vyšším obsahem bílkovin patří maso, vejce, luštěniny, ořechy, cizrna nebo kvalitní druhy sýrů.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button