Už loni byla meziroční míra inflace vysoká. To, co se stalo letos v srpnu, však překonává všechny rekordy. Zatímco v červnu byla inflace ještě poměrně pozvolná, držela se na 2,8 %, v červenci stoupla na 3,4 % a v srpnu se rychle vyhoupla na 4,1 %. Toto číslo je navíc nejvyšší od listopadu roku 2008.
Letos je všechno jinak. V srpnu obvykle spotřebitelské ceny klesají kvůli sezónním faktorům, průměrná změna srpnových spotřebitelských cen za posledních 10 let je -0,1 %. V současném roce se však všechno zdražuje a vůbec nejvíce bydlení. Zdražovaly však i tabák, potraviny a alkohol.
Co bude dál?
Podle hlavního ekonoma BHS Štěpána Křečka už se inflace dostala daleko za toleranční pásmo, takže lze brzy očekávat reakci České národní banky. Ta začne navyšovat úrokové sazby, vlivem toho se zhorší podmínky pro poskytování úvěrů a hypoték. Úroky na spořicích účtech se přitom nezvýší. Kdo se nechce smířit se snížením kupní síly svých úspor, ten musí chytře investovat. Jenže do čeho? Zdá se, že Češi už řešení našli, je jím investiční zlato.
Zájem nových investorů je rekordní
Pavel Trtík již od roku 2003 provozuje e-shop s investičním zlatem www.zlate-mince.cz. Navzdory názvu v něm prodává nejen mince, ale i slitky, kromě investičního zlata taktéž investiční stříbro. To ale pro investice příliš vhodným není, na rozdíl od zlata totiž není osvobozeno od platby 21% DPH.
Pavel Trtík popisuje, že letos je zájem nových klientů rekordní. Mění se i nejprodávanější sortiment. Dříve zlato kupovali zejména velcí investoři, kteří měli zájem o slitky o hmotnosti jednoho kilogramu. Dnes zlato kupují i menší investoři a ti poptávají slitky o váze 1-5 gramů. Vzhledem ke své ceně jsou dostupné pro každého, slitek o hmotnosti 1 gram vyjde zhruba na 1500 korun. Do zlata lze tedy investovat třeba i každý měsíc formou odkládání menší částky z výplaty. Odborníci tento postup považují za dobrý, jelikož jím eliminujete šanci, že nakoupíte zrovna ve chvíli, kdy bude zlato drahé.
Hodnota zlata z dlouhodobého hlediska stabilně roste. Dokonce má jednu velmi specifickou vlastnost – jeho cena se zvyšuje v období krizí. Zatímco akcie padají, zlatu se daří a ti, kdo do něj investovali, si mnou ruce.
Pro koupi zlata nejsou zapotřebí žádné odborné znalosti
Koupit investiční zlato je stejně snadné jako si objednat knihu. Svůj slitek či minci si vyberete online a kurýr vám je doveze domů i s investičním certifikátem. Kdo touží pro vodítku pro první nákup, ten se může zaměřit na zlaté slitky švýcarské rafinerie Argor Heraeus. Ty jsou v našich končinách nejoblíbenější, protože jsou cenově příznivé a velmi známé. Žádné české zlaté slitky neexistují, na našem území se nevyrábí.
Z mincí jsou populární ty rakouské od Wiener Philharmoniker, ale i české. Čeští patrioti oceňují zlaté svatováclavské dukáty, jež jsou dodnes raženy tak, jak je kdysi ustanovil sám Karel IV. Tyto dukáty mají i sběratelskou hodnotu, bývají raženy v omezeném nákladu několika stovek kusů.
Své úspory zajišťují i Slováci
Slovensko je na tom bohužel velmi podobně, zápasí s nejvyšší inflací za posledních osm let. U nich však oproti ČR dosahuje „jenom“ 3,3 %. Také naši slovenští sousedé tedy zabezpečují své úspory zlatem, řada z nich ho jezdí nakupovat do Česka.
Slováci si, na rozdíl od Čechů, potrpí na osobním nákupu v kamenné prodejně a kupují spíše těžší slitky o hmotnosti 1 Oz (jedné unce) a vyšší. Běžnými zákazníky jsou ve vsetínské prodejně společnosti Zlaté mince, do Vsetína to od západních hranic není daleko. Pro Slováky je výhodnější koupit investiční zlato v Česku i za cenu výměny měny, bankovní poplatky za mezistátní převody jsou zanedbatelné.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.