Jídlo a receptyZdraví

Hlíva ústřičná – královna všech hub. Pochutnejte si na ní a využijte její zdravotní benefity

Tato houba se v posledních letech začíná těšit stále větší oblibě. Kromě toho, že je k dostání během celého roku, má výbornou chuť a našemu tělu nabízí i celou řadu zdravotních benefitů. Těch využívali již obyvatelé starověkého Říma a hlívu velmi často zařazovali do svého jídelníčku. Obsahuje vitamíny, některé druhy stopových prvků (železo, selen, draslík, jód), proteiny, steroly a mastné kyseliny. Zapomínat nesmíme ani na vlákninu.

Zdravotní benefity

Pravidelná konzumace hlívy ústřičné pozitivně podpoří náš imunitní systém a naši obranyschopnost. Vítané jsou také její antioxidační, antibakteriální a protizánětlivé účinky. Pomáhá našemu tělu udržovat správnou hladinu cholesterolu a cukru a používá se i jako podpora při onkologické léčbě.

Velké množství antioxidantů

Hlíva ústřičná obsahuje některé druhy fenolických sloučenin, které se řadí mezi antioxidanty. Ty pomáhají neutralizovat volné radikály, inhibují oxidační poškození a mohou být účinnými pomocníky při snižování škodlivého cholesterolu.

Podpora zdraví srdce

Pravidelná konzumace hlívy ústřičné může pomoci snižovat riziko výskytu kardiovaskulárních chorob. Nacházejí se v ní betaglukany, které vykazují antihypertenzní účinky a mohou mít blahodárný vliv na správou hladinu cholesterolu. V boji proti vysoké hladině cholesterolu pomáhá i vláknina, kterou hlíva obsahuje.

hlíva

Podpora imunitních funkcí

Tu mají na starosti především vitamíny (vitamín D) a stopové prvky. Imunoglukan, který se v hlívě nachází, může bránit opakovaným infekcím dýchacích cest. Hlíva má také pozitivní účinky v boji proti viru Herpes Simplex typu 1.

Zařazení hlívy do jídelníčku

Hlívu zařadíte do jídelníčku velmi snadno. Můžete ji přidat do polévek, může být součástí rizota nebo některých těstovinových pokrmů. Přidejte ji na svoji oblíbenou domácí pizzu nebo omeletu, připravte si z ní lahodný houbový guláš. Dá se obalit a osmažit. Můžete ji zapékat. Restovaná může tvořit přílohu k masu. Způsobů je velké množství.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button