Guyabano je ovoce srdcovitého tvaru a špičatého vzhledu, které roste na stromě jménem Graviola. Název je známý na Filipínách, ve španělštině se označuje jako Guanabana, v portugalštině zase jako Graviola.
Vnitřní část guyabana je bílé krémovité konzistence, která je chuťově podobná ananasu nebo jahodě. Jeho chuť je tedy příjemně nakyslá jako štiplavý citrón, ale jinak sladká. Lidé z Filipín toto ovoce konzumují k potlačení parazitů. Ač nebyly jeho účinky potvrzeny žádnou studií, je tento druh ovoce velmi prospěšný. Je bohatým zdrojem vitamínů a minerálů, a proto tělu přináší spoustu zdravotních výhod.
Zde jsou zdravotní přínosy
Guyabano je plné vlákniny, což umožňuje správný pohyb ve střevech (zabraňuje zácpě) a chrání střeva v bezpečí před rakovinou tlustého střeva. Obsahuje velké množství vitamínu C a posiluje imunitní systém.
Je také schopno zabránit infekci močových cest. Zvyšuje totiž hladinu kyselosti v moči, která zabíjí bakterie. Kdo trpí na křeče v dolních končetinách z důvodu nízké hladiny draslíku, toto ovoce mu pomůže, je bohaté na draslík, stejně jako banány.
Guyabano obsahuje ve své struktuře riboflavin, který omezuje výskyt bolestí hlavy. Díky thiaminu obnovuje energetickou hladinu organismu. Toto ovoce je velmi bohaté na kyselinu listovou, je tedy vhodné i v těhotenství. Těhotné ženy konzumující kyselinu listovou během těhotenství, aby snížily možnost komplikací vrozených vad a potratů.
Guyabano obsahuje vitamíny a minerály, např. vápník, měď, hořčík, mangan, zinek a vitamín E, což je příznivé pro vaše kosti. Díky obsahu hořčíku snižuje nadýmání, což ocení jistě i ženy, které na něj mohou každý měsíc trpět. Guyabano je vynikajícím zdrojem niacinu – má za následek zvýšení hladiny dobrého cholesterolu. Součástí guyabana je dostatek železa, což napomáhá k produkci červených krvinek. Nejezte ho však ve velkém množství, je v něm hodně cukru a annonacinu (látka ohrožující vývoj Parkinsonovy choroby). Ačkoliv se s tímto ovocem v našich končinách téměř nesetkáme, narazit na něj můžete při cestování do exotičtějších krajin.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.