I starší věková skupina by se měla věnovat nějaké fyzické aktivitě. Ideální je, pokud to lze každodenně. Vůbec nejde o to, jakou aktivitou se zabýváte. Důležité je mít pravidelný pohyb. Pravidelná fyzická aktivita podporuje zdraví a snižuje riziko výskytu srdečních obtíží. Ty bývají velmi častou příčinou úmrtí.
Především skupina obyvatel 65+ by měla každodenní fyzickou aktivitu udržovat. Alespoň 2x v týdnu je pak vhodná taková činnost, která zvýší sílu, rovnováhu i flexibilitu těla. Je potřeba snižovat dobu, po kterou se pouze sedí a nahradit ji lehkou aktivitou pohybovou. Cvičení a pohyb podporují lepší stabilitu, fyzickou i psychickou odolnost a zvyšují možnost, jak zůstat dlouhou dobu svěží a aktivní i ve vyšším věku.
Každodenní lehká aktivita
Za lehkou fyzickou aktivitu lze považovat vše kromě sezení a ležení. Posedávání či polehávání a sledování televize fyzickou aktivitu snižuje. Je potřeba být co nejvíce na nohách. Každodenní procházky na čerstvém vzduchu, kolem domu či po zahradě, jsou ideální volbou.
A co střední aktivita?
Do střední aktivity můžeme počítat lehké cvičení nebo činnosti, které nám zvýší tepovou frekvenci, donutí nás k rychlejšímu dýchání a prohřejí zevnitř naše tělo. Může se jednat o rychlejší chůzi, jízdu na kole, tanec, tenis, lehkou turistiku nebo namáhavější práce na zahradě.
Intenzivní cvičení
Pokud to naše zdravotní situace dovolí, měli bychom mu věnovat alespoň jednou týdně. Intenzivní cvičení má za následek ztížené dýchání, vysoký tep. Do této skupiny fyzické námahy patří běh, aerobik, plavání, turistika nebo horská cyklistika.
Čím je věk vyšší, tím možnost intenzivní fyzické aktivity ubývá. Budování fyzické síly však zvyšuje pravděpodobnost dožít se vysokého věku v dobré kondici. Pokud vám v šedesáti letech dělá potíž vyjít schody v sedmdesáti letech možná ani nevyjdete na čerstvý vzduch.
Zdroj náhledových obrázků: Pixabay
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.