Spolupráce

Dejte vale nezdravé přípravě pokrmů. Stravovat zdravěji se lze chutně a snadno!

Zdravá strava je alfou a omegou 21. století. Ačkoli se však většinou hovoří o samotných potravinách, podstatná je rovněž jejich příprava, stejně jako jednotlivé pomůcky.

Na zdravá nepůsobí jen změna jídelníčku

Zdravá strava dnes hýbe světem. Jistě, do svého jídelníčku byste měli zařadit zdravější potraviny, nicméně existují také další důležité faktory. Tak například je optimální konzumovat co nejvíce potravin v přirozeném stavu, tzn. tepelně neupravených, protože si zachovávají živiny i trávící enzymy, které jsou důležité pro efektivní trávení. Dávejte si tedy pravidelně čerstvou zeleninu a ovoce a získáte spoustu vlákniny, vitamínu nebo minerálů.

Většina z nás se ovšem vzdát vařených jídel nechce. Jaký způsob přípravy je tedy nejzdravější? Obecně se má za to, že z tohoto hlediska je nejvhodnější vaření v páře, stejně jako dušení a vaření ve vodě. Důležité jsou ovšem i speciální hrnce a nádobí, jež si lze dnes pořídit v mnoha variantách. Jsou sice dražší než obyčejné produkty, nicméně slevový poukaz Tescoma, případně delší slevové kódy vám umožňují i při jejich nákupu ušetřit. Navíc musíme upozornit, že smažení, uzení a grilování nepatří mezi zdravé úpravy jídel. Nemusíte se jich ale vzdávat úplně, ale určitě je omezte. 

Příprava čerstvého ovoce a zeleniny

Jak už jsme uvedli, čerstvé ovoce a zelenina musí být nedílnou součástí zdravého jídelníčku. V současné době si přitom můžete pořídit mnoho praktických pomůcek pro jejich zpracování. K dispozici máte kupříkladu odstředivky na salát, které slouží k vysušení omytého salátu. Ten se tak zbaví přebytečné vody, ale zůstává dokonale svěží. Pořídit si lze rovněž různé odšťavňovače (např. na citrusové plody), odpeckovače, vykrajovače nebo kráječe bylinek. Příprava ovoce a zeleniny tedy nemusí být v žádném případě nudná, ale můžete dát prostor své kreativitě.

Připravte si každý den lahodné smoothie

Smoothie je hitem posledních let. Tento mixovaný nápoj může být zdrojem takřka všech potřebných živin. Zvláště, když smícháte ovoce, zeleninu, ořechy a semínka. Nejenže se však jedná o cenný zdroj živin a enzymů, ale vzhledem k tomu, že jde vlastně o pokrm v polotekuté formě, organismus jej tráví opravdu lehce, takže není jeho zpracováním zatěžován. Důsledkem je tedy nejen pevnější zdraví, ale také více energie na další aktivity. K přípravě smoothie budete potřebovat pouze speciální mixér na smoothie, který seženete snad v každém kamenném i internetovém obchodě s domácími potřebami.

Konzumujte pravidelně naklíčené potraviny

Naklíčené potraviny (především semínka a luštěniny) obsahují obrovské množství okamžitě využitelných živin, které jsou v nich koncentrovány. Jedná se vlastně o rostlinnou obdobu mateřského mléka, neboť slouží k tomu, aby se klíček co nejefektivněji proměnil v samotnou rostlinu. Jde tedy o jeden z nejlepších způsobů, jak učinit jídelníček zdravějším. Postup klíčení není složitý, stačí k němu v podstatě pouze zavařovací sklenice, plátno a gumička. Praktičtější je ovšem klíčidlo, které představuje prakticky způsob pro ty, kteří chtějí pravidelně konzumovat čerstvé klíčky.

Další tipy pro zdravou přípravu pokrmů

V současné době nabízejí kamenné i internetové obchody spoustu pomůcek, díky nimž můžete doma používat zdravější a čerstvější suroviny než doposud. Pořídit si např. můžete soupravy pro přípravu krémového sýra, stejně jako pro sušení, případně soupravy pro zavařování, z nichž některé obsahují i teploměr. Hodit se vám ale může také forma na celozrnný chléb, který je výrazně zdravější než bílých chléb z obchodů. Pokud zkrátka nebudete na zdraví přehnaně šetřit, aktuálně si lze zakoupit spoustu skvělých pomocníků, kteří vám zajistí lepší stravování.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Redakce

Snažíme se hledat nejrůznější metody, které zajistí člověku zdraví i bez každodenního braní léků. Některé naše texty jsou kontroverzní svou metodickou odlišností, některé vám pomohou v diagnostice nemoci klasickou cestou. Máme tu spoustu článků pro každého, kterého zajímá zdraví a přírodní léčba.

Podobné články

Back to top button