Zdraví

Co znamená zdravý spánek?

Kvalitní spánek nám pomáhá cítit se dobře. Zlepšuje naši paměť, podporuje kreativitu a dobrou náladu, má pozitivní vliv na učení. Pokud není spánek zdravý a kvalitní, cítíme se pomalí, máme špatnou náladu, chybí nám energie.

Co znamená zdravý spánek?

Spánek je velice složitý proces, který ovlivňuje celé naše tělo. Během něj procházíme celou řadou fází, od lehkého spánku, až po spánek velmi hluboký. Střídání těchto fází podporuje regeneraci našeho těla. Nejvíce výhod poskytuje spánek v případě, že ho je dostatek a je kvalitní. Měli bychom dodržovat konzistentní spánkový plán, který vyhovuje našim přirozeným cirkadiánním rytmům.

Délka spánku

Většina dospělých spí 7-9 hodin, starší dospělí pak spí 7-8 hodin. Děti však potřebují spánku daleko více. Konkrétní rozmezí se liší podle věku. Miminka potřebují minimálně 17 hodin spánku. Malé děti 9-12 hodin a dospívající 8-10 hodin. Počet hodin a potřeby spánku se u jednotlivých jedinců a věkových kategorií liší.

spánek

Kontinuita spánku

Nejvíce posilující je takový spánek, který trvá celou noc, bez přerušování. Přerušovaný spánek narušuje přirozený proces cyklování jednotlivých spánkových fází. Tím brání hlubokému spánku. Nepřetržitý spánek hraje důležitou roli pro podporu fungování našeho těla a je velmi důležitý. Pokud je spánek dostatečně kontinuitní, můžeme během dne podávat lepší výkon.

Načasování spánku

Cirkadiánní rytmy zahrnují integraci mezi vnitřními hodinami našeho těla a podněty z prostředí. Nejdůležitějším regulátorem spánku jsou světlo a tma. Světlo spouští biologické procesy, které způsobují, že se cítíme vzhůru, zatímco slabé osvětlení nebo tma spouští chemické změny, které podporují spánek. Pokud načasování spánku nelze sladit s cirkadiánními rytmy (třeba u lidí, kteří pracují na směny), může nastat problém. Zdravý spánek podporuje dodržování pravidelné spánkové doby.

Jak poznat, zda je náš spánek zdravý?

Pokud máme ten správný spánkový režim, probouzíme se ráno s pocitem svěžesti. Během dne nám nechybí energie, máme dobrou náladu a pocit čisté hlavy.

Pokud náš spánkový režim není zdravý, trpíme spánkovou deprivací, máme potíže s ranním vstáváním, chybí nám energie na plnění každodenních úkolů a povinností, jsme podráždění, můžeme trpět úzkostmi. Během dne se dostavuje pocit ospalosti. Pokud se u vás objevují některé z těchto příznaků, je potřeba pečlivě popřemýšlet nad svojí spánkovou hygienou, případně provést nějaké změny, které povedou k lepšímu spánku.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button