Padání vlasů je poměrně diskutovanou záležitostí a nelze se tomu divit. Vždyť každý by chtěl mít krásný účes vyznačující se bohatými kadeřemi. Ne vždy je to ale možné. Přesto je třeba říct, že padání vlasů se nevyhne nikdo z nás. Padají přirozeně jak u lidí, kteří jich už nemají hodně, tak i u těch, pro něž je typické velké množství vlasů. Jedná se o přirozené vypadávání vlasů. My se právě v tomto článku zaměříme na to, kdy je vypadávání vlasů ještě přirozené a kdy nikoli. Nezapomeneme ani na samotný růst vlasů a hlavní příčiny samotného padání vlasů.
Přirozená, nebo nepřirozená ztráta vlasů?
Víte, kolik vlasů má průměrný člověk? Okolo 100 000. Ač se to možná nezdá, jde o nemalé množství. Za přirozenou ztrátu vlasů je považována absence nějakých 100 až 150 vlasů za den. Toto množství vám zkrátka vypadne a můžete si být jistí, že se nejedná o žádnou velkou nenahraditelnou ztrátu. Jestliže ale každé ráno najdete v hřebenu obrovské množství vlasů, které nepochybně přesahuje ony zmiňované cifry, měli byste počítat s tím, že máte velký problém.
Jak rostou vlasy?
Naše vlasy rostou z vlasového pouzdra. To se označuje odborně jako folikul. Každý z těchto folikulů je schopen v případě, že není nijak narušen, produkovat, respektive obnovit, vlasy až dvanáctkrát za život člověka. Jinak vlasy rostou ve fázích, a to anagenu, katagenu a telogenu. Poté přichází opět anagen a fáze se opakují. Nejvíce vlasů vypadává mezi telogenem a anagenem. Jinak vlasy tradičně rostou rychlostí 1 cm za měsíc. I proto se mnohdy vyplatí použít zahušťovač vlasů.
Hlavní příčiny vypadávání vlasů
Vypadávání vlasů má bezesporu své příčiny. Často nejsou rozhodně přirozené. Typické jsou například genetické faktory, případně různé záněty v těle. Vlasy vypadávají i skrze špatnou životosprávu nebo nemoci štítné žlázy. Transplantace vlasů je mnohdy nutná i proto, že dojde k jejich vypadnutí v důsledku chemoterapie. Příčin může být opravdu hodně.
Zdroj obrázku: {nelen} / Shutterstock.com
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.