Zdraví

Co jsou civilizační choroby a jaká je prevence vůči jejich výskytu?

Civilizační choroby souvisejí s naším životním stylem. Jsou to neinfekční nemoci. Jejich příčinou bývá často nedostatek pohybu, nezdravá strava, nadměrná konzumace alkoholu, kouření, užívání návykových látek.

Jaké zdravotní komplikace patří mezi civilizační choroby?

Všechny negativní faktory výše jmenované vedou k onemocněním srdečně-cévním, k mozkovým příhodám, obezitě, diabetu nebo různých onemocněním nádorovým. Mezi časté choroby patří Alzheimerova choroba, artritida, ateroskleróza, astma, deprese, vysoký krevní tlak, chronické onemocnění ledvin, metabolický syndrom, osteoporóza nebo syndrom polycystických ovarií.

Co patří do prevence?

Zdravá hmotnost – nemusí to však být pouze nadváha, ale i podváha.

Každodenní pohyb – mělo by to být alespoň půl hodiny denně. Do pohybu se počítá i rychlejší chůze. 2x týdně je vhodné zařadit cvičení pro posilování těla.

Pestrá strava – jídlo je dobré si rozdělit do 3-5 porcí konzumovaných během dne. Poslední jídlo by mělo být tři hodiny před spaním.

Dostatek ovoce a zeleniny – pravidelně pět porcí denně – přidávej je ke každému jídlu. Zeleniny by mělo být více.

strava

Celozrnné obiloviny – mohou to být celozrnné těstoviny nebo rýže. Nezapomínej ani na luštěniny – alespoň 1x týdně.

Ryby a rybí produkty – ty by se měly objevit na jídelníčku 2x týdně. Jsou bohatým zdrojem bílkovin, vitamínů a minerálů. Také tělu dodají malé množství nasycených tuků a větší porci omega-3 mastných kyselin. Jsou prospěšné pro srdce i cévy.

Mléko a mléčné produkty – ty by měly být v jídelníčku každý den. Dobrou volbou jsou produkty zakysané – jogurty, nápoje, kefíry. Jsou zdrojem probiotik, která přispívají k udržení zdravé střevní rovnováhy.

Tuky – především takové, které mají nižší obsah nasycených mastných kyselin. Jedná se o tekuté rostlinné tuky – řepkový a olivový olej. Pozor si dej na tuky ve skryté formě – tučné maso, masné a mléčné tučné produkty, jemné pečivo, čokoládové produkty.

Nižší příjem přidaného cukru – ten se nachází především v nápojích slazených, ve sladkostech. Přidaný cukr zvyšuje kalorie.

Pozor na množství soli – především se jedná o slané potraviny.

Dostatečný pitný režim – především se zaměř na vodu, bylinné čaje nebo přírodní ovocné šťávy.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button