Zdraví

Chudokrevnost neboli lékařsky anémie

Projevem mírné chudokrevnosti je únava a celková slabost. U těžší formy přecházejí tyto příznaky až v letargii a jsou doprovázeny bledostí, bušením srdce, dušností, závratěmi, otoky nártů a kotníků a bolestmi nohou.

Důvodem je snížení hladiny hemoglobinu, který v krevním oběhu přenáší kyslík, nebo pokles množství červených krvinek pod běžnou úroveň. Pak se zhoršuje zásobování tkání kyslíkem.

Důležitost správné stravy

Na chudokrevnost je dobré jíst hodně masa, drůbeže a jater, snídat obohacené obilniny a konzumovat hodně čerstvé zeleniny. Nejběžnější příčinou anémie, která je častá hlavně u dospívajících dívek, je nedostatek železa. Rizikovou skupinou jsou i malé děti, jelikož převážně mléčná výživa obvykle nezajišťuje dostatečný přísun železa.

Vznik anémie podporuje strava s nedostatečným podílem červeného masa a vnitřností, drůbeže, ryb a listové zeleniny, což jsou zdroje železa. Postižení anémií by se měli vyhnout zapíjení jídla čajem, jelikož je v něm obsažen tanin, který snižuje schopnost vstřebávat železo. Vstřebávání železa může zhoršovat také kyselina fytová obsažená v pšeničných otrubách a v neloupané rýži. Tělo sice přijímá železo z masa a ryb snáze než z listové zeleniny, obilnin či luštěnin, ovšem vstřebávání železa z rostlinných zdrojů můžeme napomoci příjmem vitaminu C například v rajčatovém salátu nebo pomerančové šťávě.

Typy chudokrevnosti

Anémie může mít řadu příčin. Je-li to z nedostatku železa, pak to bývá buď špatně vyváženou stravou nebo ztrátou krve u žen při silné menstruaci, nebo při vnitřním krvácení v důsledku vředového onemocnění nebo rakoviny.

Další typ vzniká rychlejším rozpadem červených krvinek, než je stačí nahradit nové. V takovém případě se jedná o anémii srpkovitou (hemolytickou).

Megaloplastová anémie vzniká z nedostatku kyseliny listové. Příčinou perniciózní anémie je neschopnost vstřebávat vitamin B12.

Jak anémii léčit

V některých případech je možné pečlivou skladbou jídelníčku doplnit hemoglobin, čímž se napomůže vyrovnat množství červených krvinek na úroveň zdravého organismu. Nejúčinnější léčbu zaručuje železo a vitaminy v tabletách.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button