Zdraví

Chcete podpořit zdraví vašich očí? Pak zařaďte do jídelníčku tyto potraviny

Oči jsou možná nejdůležitější smyslový orgán, který nám umožňuje poznávat svět. Je tedy velmi důležité se o ně starat. S dostatečnou péčí pomohou i některé potraviny.

Mrkev

Zelenina velmi univerzální. V jídelníčku nachází široké možnosti uplatnění. Pokrmům dodá svěží chuť i barvu. Obsahuje velké množství betakarotenu, antioxidantů a je prekurzorem vitamínu A. Pravidelná konzumace mrkve podpoří zdraví očí, zlepší naše vidění a může předcházet oxidativnímu poškození a vzniku zánětů, což jsou dvě hlavní příčiny zdravotních obtíží spojených se zrakem.

Tučné ryby

Především se jedná o lososa, tuňáka nebo makrelu. Jsou bohatým zdrojem omega-3 mastných kyselin, které bojují proti zánětům.

Špenát

Nabízí vitamíny E, A,B a C, minerály (železo, zinek), karotenoidy nebo fytonutrienty (lutein, zeaxantin). Karotenoidy, zeaxantin a lutein mají protizánětlivé vlastnosti. Pravidelná konzumace špenátu může být jednou z prevencí vzniku makulární degenerace a šedého zákalu. Zinek udržuje zdravou rohovku.

Vejce

Obsahují esenciální aminokyseliny a vitamíny. Žloutek je dobrým zdrojem luteinu a zeaxantinu.

Ořechy

Jsou dobrým zdrojem zdravých tuků a vitamínu E. Ten pomáhá bojovat proti zánětům a vzniku šedého zákalu, který souvisí s vyšším věkem.

ořechy

Kapusta

Obsahuje vitamíny, minerály, vlákninu a lutein. Ten brání poškození způsobené světlem a oxidačním stresem. Pomáhá chránit oči proti makulární degeneraci a šedému zákalu. Tyto zdravotní obtíže jsou podmíněné věkem.

Celá zrna

Kromě vlákniny poskytují fytonutrienty, vitamíny a minerály. Zdraví očí podporují zinek a vitamín E. Tyto sloučeniny chrání oči proti oxidačnímu stresu a vzniku zánětů.

Červená paprika

Je dobrým zdrojem vitamínů A, E a C, zeaxantinu a luteinu. Tyto sloučeniny chrání oči proti makulární degeneraci, podporují zdraví sítnice, brání poškození způsobenému oxidačním stresem.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button