Spolupráce

Cestování v létě: Kam se můžete vydat a je cestování bezpečné?

Letní teploty s sebou neodmyslitelně přinášejí i čas dovolených a vy jistě pátráte po ideální lokalitě, kde si budete moci v klidu užít kýžené volno. Jak je to aktuálně s cestováním do zahraničí a na co si dát pozor?

Zásady bezpečného cestování

Zájem o cestování po nekonečných měsících lockdownu opět stoupá. Turisté však mají větší strach vycestovat na vlastní pěst nebo vůbec překročit hranice republiky. A opatření, která zavedly jak aerolinky, tak cílové destinace mohou být pro cestovatele mnohdy nejasná nebo matoucí. Jaké zásady tedy dodržovat, abyste se nemuseli bát o své zdraví? Ještě před dovolenou si sjednejte cestovní pojištění. Díky němu můžete v klidu cestovat, zatímco vám pojistka bude krýt záda.

Co rovněž nesmíte opomenout, je důkladná příprava. Už dávno odzvonilo spontánnímu cestování bez plánování. Dnes se totiž bez detailně zpracovaného itineráře neobejdete. Rovněž si nastudujte opatření jednotlivých zemí, předejdete tak případným nedorozuměním.

Cestování po EU

Kam tedy vycestovat s přáteli či dětmi, abyste se nemuseli bát? Seznam zemí podle míry rizika nákazy se speciální mapou najdete na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví České republiky. Najdete tam zeleně vyznačené oblasti, jejichž návštěva je bezpečná a na které se nevztahují větší omezení. Aktuálně mezi takové země v Evropě patří například Itálie, Francie, Rakousko či Slovensko. Můžete se tedy vydat například na slunný pobyt k moři nebo na cyklistické dobrodružství v divoké přírodě. 

Výlet za exotikou

Češi velice rádi navštěvují i exotičtější země, jako je například Egypt. Pokud se rozhodnete pro tuto destinaci, musíte si ještě před odletem zařídit PCR test (vyjma dětí do 6 let). Jeho negativní výsledek nesmí být starší než 72 hodin. Stejně tak můžete na palubu letadla nastoupit, pokud máte doklad o tom, že jste během posledních 180 dní prodělali covid-19, nebo písemné potvrzení v angličtině, které doloží absolvování kompletního očkování vakcínou schválenou Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). Od 24. 6. 2021 nově platí, že cestující z České republiky, kteří mají 14 dní po ukončeném očkování, mohou vstoupit do Egypta bez nutnosti absolvování PCR testu. 

Na co nezapomenout

Nebojte se cestovat, ale rozhodně dbejte na hygienická opatření. Pravděpodobně si budete chtít svou dovolenou užít se vším všudy, takže zavítáte do nějaké restaurace či baru. V tom případě si vybírejte spíše místa, kde se na první pohled nevyskytuje příliš mnoho lidí a kde je zjevné, že se dodržují základní hygienická a protiepidemická opatření. Zároveň se raději vyhýbejte nežádoucímu osobnímu kontaktu v podobě podávání rukou či přátelského objetí. Zaměřte se na pečlivou hygienu rukou a nezapomínejte ani na pravidelnou výměnu roušek či respirátorů.

Zdroj náhledové fotografie: srovnejto.cz

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Redakce

Snažíme se hledat nejrůznější metody, které zajistí člověku zdraví i bez každodenního braní léků. Některé naše texty jsou kontroverzní svou metodickou odlišností, některé vám pomohou v diagnostice nemoci klasickou cestou. Máme tu spoustu článků pro každého, kterého zajímá zdraví a přírodní léčba.

Podobné články

Back to top button