Zdraví

Bylinný antioxidant, který si můžeme pěstovat i na okenním parapetu

O jaké bylince bude řeč? O bazalce, kterou k léčebným účelům využívali již staří Řekové, Římané i Egypťané. Jedná se o rostlinku vysoce aromatickou. Její jedinečnou vůni jé dodávají éterické oleje, kterých obsahuje větší množství. Kromě nich v ní nalezneme karoten, rutin, vitamíny B, C a K, draslík, měď, hořčík, flavonoidy nebo celulózu.

Zdravotní přínosy

V bazalce se nacházejí silné antioxidanty, které pomáhají našemu tělu bojovat proti oxidačnímu stresu. Hořčík navíc pomáhá snižovat riziko výskytu infarktů a srdeční arytmie. Účinné látky obsažené v bazalce posilují imunitní systém.

Pro muže je bazalka dobrým prostředkem pro podporu potence. Přírodní kyseliny v ní obsažené podporují lepší krevní oběh a tím i mužský reprodukční systém.

Ženám ulevuje při bolestivé menstruaci, má totiž mírně analgetické účinky. Také může pomoci bojovat s výkyvy nálady v průběhu PMS.

Užití v kuchyni

Bazalka má jedinečnou chuť, proto se těší oblibě v celé řadě světových kuchyní. Velmi často se s ní setkáme v kuchyni italské nebo středomořské. Pro zachování její chuti je potřeba ji do pokrmů přidávat po dovaření. Lepší volbou je čerstvá bylinka. Dejte jí přednost před sušenou. Nezaměnitelnou chuť poskytne pokrmům těstovinovým, pizze, polévkám, salátům nebo pokrmům s fazolemi. Ideální je pro kombinaci s rajčaty a mozzarelou

bazalka v kuchyni

Jak pěstovat bazalku na zahrádce a v květináči na balkoně

Můžete si pořídit předpěstované rostlinky, nebo si bazalku vypěstovat ze semínek. Ta se vysévají vždy na jaře. Pozor na mrazíky, bazalka je velmi citlivá. Také nemá ráda chladný vítr. Jestliže si ji budete pěstovat doma, výsev můžete provádět již během února a v červnu se můžete těšit na vlastní úrodu.

Květináč lze umístit na balkon, nesmí však mrznout. Z počátku květináč umístěte na takové místo, kam nebude celý den svítit sluníčko, může se vám spálit. Pokud budou velmi teplé dny, raději ji umístěte do stínu. Nemá ráda vysoké teploty. Semínka je potřeba zasít do jemné a bohaté půdy. Listy sklízejte ještě před tím, než se objeví květy.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button