Tiskové zprávy

Americké pochoutky od severu k jihu

Spojené státy americké jsou obrovské a jejich obyvatelé mají nejrůznější chutě. Najít tradiční jídlo je tedy velmi složité, v každé části země je totiž oblíbené a typické něco jiného. Proto se podíváme na ty nejtypičtější pokrmy ze všech koutů USA.

Sestavit typické americké menu by bylo asi stejně složité, jako se o to samé snažit v Evropě. Nezapomeňte, že Spojené státy zabírají téměř celou severní Ameriku. Začněme tedy na severu a postupně se projíme až na jih.

Severovýchod USA

V této části Spojených států se soustředí centra amerického obchodu a politiky. Někdy se pro tuto část používá označení Nová Anglie, je to proto, že se zde usídlilo hodně přistěhovalců právě z Anglie. Britský vliv se tu mísí s francouzským a je tu patrný dodnes, jako v architektuře, tak v jídle.

Vzhledem k tomu, že se velká města z této oblasti nachází na pobřeží, hodně se tu jí ryby a další mořské speciality, kterým vévodí humr a krabí koláčky. Ve vnitrozemí jsou typická jídla z losího a jeleního masa. Mekkou gastronomie je ovšem New York, kde najdete ty nejvyhlášenější restaurace. V New Yorku si nenechte ujít cheesecake s jahodami a New York style pizzu z vláčného těsta s vypečenými okraji.

Středozápad

Středozápad je o poznání pomalejší, než pulsující Severovýchod. Lidé jsou tu spíše praktičtí, často nábožensky založení a rodina je nade vše. Podnebí je tu perfektní pro zemědělství, pěstují se tu především obiloviny a chová se dobytek. 

Jestliže na severu jsou především potomci Angličanů a Francouzů, pak tady se usadili Němci. Výrazný německý vliv je znát i na kuchyni. Peče se grahamový a kukuřičný chléb, vaří se bramborové knedlíky a saláty. Na stole nechybí maso, nejčastěji hovězí či vepřové. Právě odsud pochází slavné druhy dortů a sušenek. Hodně se tu pečou cookies nebo brownies.

Západ USA

Na Západě Spojených států se jí spíše lehké a zdravé jídlo. Centrem západní gastronomie je California, pro kterou jsou typické lehké, často nízkotučné pokrmy s vysokým obsahem zeleniny a ovoce. Maso se tu připravuje nejčastěji kuřecí nebo mořské plody. Patrné jsou tu především hispánské vlivy.  V severozápadní části si pochutnáte na lososovi, lesních houbách a lesních plodech. Na východě oblasti převládá ale hovězí maso, a čím blíže budete k Mexiku, tím intenzivnější vliv mexické kuchyně pocítíte.

Jižní část USA

Na Jihu se mísí kreolské vlivy se španělskými, místy se připravují i kubánské speciality nebo krokodýlí maso. Za ochutnání rozhodně stojí slow-cooked barbecue nebo smažené kuře na jižanský způsob.

V okolí Lousiany je oblíbeným jambalaya, která vzhledem i chutí připomíná španělskou paellu. V Texasu je znatelný vliv mexické kuchyně a populární jsou tu např. fajitas nebo chilli con carne. 

Na Floridě si přijdete na své, pokud rádi experimentujete. Právě zde potkáte speciality z krokodýlího masa. Jinak se i zde podávají čerstvé ryby a mořské plody na spoustu způsobů. Silný vliv na zdejší kuchyni mají španělské vlivy a blízkost Kuby.

Havaj 

Na Havaji si pochutnáte na velmi široké škále pochoutek. Mísí se tu kuchyně původních obyvatel s kuchyní přistěhovalců z východní Asie nebo Evropy. Na talířích se objevují místní plodiny, oblíbený je plate lunch, talíř plný různých jídel. Na něm nechybí rýže, těstovinový salát, ryby a mořské plody nebo vepřové maso.

Z amerických pochoutek si zkrátka vybere každý. Ve většině větších měst najdete nepřeberné množství restaurací, které nabízí jídlo inspirované téměř každým koutem světa. Pokud sesem vydáte, nemusíte se bát, že byste trpěli hladem.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Redakce

Snažíme se hledat nejrůznější metody, které zajistí člověku zdraví i bez každodenního braní léků. Některé naše texty jsou kontroverzní svou metodickou odlišností, některé vám pomohou v diagnostice nemoci klasickou cestou. Máme tu spoustu článků pro každého, kterého zajímá zdraví a přírodní léčba.

Podobné články

Back to top button