Zdraví

9 jednoduchých způsobů, jak zlepšit své trávicí zdraví

Naše trávicí soustava nepřetržitě pracuje. Dodává energii každé buňce našeho těla. Pokud péči o ni budeme zanedbávat, může to mít negativní dopad na její zdraví a fungování. Jak zlepšit zdraví trávicí soustavy? Tady je hned několik jednoduchých způsobů.

1. Dostatek ovoce a zeleniny

Zelenina a ovoce obsahují zdravé živiny a vlákninu pro podporu našeho trávicího systému a celkového zdraví. Antioxidanty v ovoci a zelenině mají vlastnosti v boji proti rakovině a vláknina snižuje riziko zácpy. Do jídelníčku zařaďte různé druhy ovoce a zeleniny různých barev.

2. Celozrnné produkty

Celá zrna obsahují vlákninu, železo, antioxidanty a další zdravé živiny. Ty se rafinací ztrácejí. Vláknina snižuje riziko zácpy a některá celá zrna podporují vaše dobré střevní bakterie. Dobrou volbou jsou hnědá rýže, ovesné vločky nebo ječmen.

3. Minimální konzumace červeného a zpracovaného masa

Zpracované maso obvykle obsahuje větší množství sodíku, tuku a dusičnanů tyto látky bývají spojovány s výskytem rakoviny. Červené maso může být důvodem zažívacích obtíží.

4. Eliminace přidaných cukrů

Příliš velký přísun cukru může narušit rovnováhu dobrých bakterií a může být příčinou zánětu v těle. Přidané cukr naleznete v pečivu a některých zpracovaných potravinách.

5. Zdravější vaření

Zdravé stravování nezahrnuje pouze výběr potravin, ale také to, jakým způsobem připravujete pokrmy. Smažené pokrmy obsahují nezdravé tuky. Ideální druhy přípravy jsou dušení nebo vaření v páře.

6. Potraviny s obsahem probiotik

Probiotika představují zdravé bakterie, které udržují škodlivé bakterie pod kontrolou a vyživují vaše střeva pro zdravé trávení. Tyto přátelské bakterie se nacházejí ve střevech. Obsahují je také některé potraviny – jogurty, kimchi, kysané produkty a zelenina, česnek nebo cibule.

jogurt

7. Dostatek vlákniny

Vláknina podpoří trávení a eliminuje zácpu. Pro zdravá střeva konzumujte vlákninu z různých zdrojů – celozrnné produkty, hnědá rýže, ovoce a zelenina, luštěniny.

8. Dostatek hydratace

Zdravou funkci střev podporuje dostatek tekutin, ideálně vody. Nevhodné jsou nápoje jako káva nebo další s obsahem kofeinu, nápoje šumivé.

9. Pravidelný pohyb

Ten snižuje riziko nadýmání, plynatosti a zácpy. Postačí i 30 minut chůze každý den.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button