Zdraví

8 jednoduchých způsobů, jak podpořit zdraví střev

V našich střevech se nachází velké množství různých mikroorganismů. Souhrnně se nazývají střevní mikrobiom. Mají vliv nejen na činnost střev, ale také mohou ovlivnit celkové zdraví. Je tedy důležité, aby byly v rovnováze a nedocházelo k jejich přemnožení. Jakými způsoby tedy zdraví střev podpořit?

Zaměřte se na…

Podívejte se na některé tipy, které podpoří zdraví vašich střev.

  • 1. Vyšší příjem prebiotik a probiotik

Probiotika jsou živé mikroorganismy (dobré bakterie), které se nacházejí v našich střevech a podporují jejich správnou funkci. Brání působení škodlivých mikrobů. Tělu je dodáte ve stravě – z fermentovaných potravin, nebo z potravinových doplňků.

Prebiotika představují stravu pro probiotika. Nacházejí se v potravinách, které obsahují vlákninu nebo inulin.

  • 2. Zdravé stravování

Konzumace většího množství cukru, umělých sladidel, alkoholu a zpracovaných potravin může mít za následek nerovnováhu dobrých a špatných bakterií ve střevech. Ideální volbou je konzumace potravin přirozených.

  • 3. Bylinky a koření pro přípravu čajů

Fenykl, zázvor, kurkuma, heřmánek nebo lékořici jsou bylinky a koření, které patří mezi přírodní pomocníky podporující dobré trávení a tím i lepší činnost střev. Kromě toho mají pozitivní vliv na imunitu a pomáhají bojovat proti stresu.

  • 4. Dostatek vlákniny

Vláknina je velice důležitá pro udržení správné činnosti našich střev. Mezi potraviny bohaté na vlákninu patří ovoce a zelenina, ořechy a semínka, luštěniny (fazole, čočka, cizrna) nebo produkty celozrnného charakteru.

cizrna v misce

  • 5. Správný postup při stravování

Pokud se chystáte konzumovat potraviny, odložte vše ostatní a usaďte se ke stolu. Potravu žvýkejte v klidu a pomalu. Tím dáte mozku najevo, že je čas soustředit se na trávení a vstřebávání stravy.

  • 6. Dostatek fermentovaných potravin

Fermentované potraviny obsahují aktivní enzymy, prospěšné bakterie a probiotika. To vše podporuje správnou činnost střev. Ideální volbou jsou kysané zelí, jogurty, jablečný ocet, kombucha, kefír, miso nebo kimchi.

  • 7. Dostatek vody

Aby byla střeva zdravá a fungovala správně, je potřeba dodávat dostatek vody. Dehydratace totiž zpomaluje dobrou průchodnost střev a brání vyplavování toxinů z těla. Pokud tělo přijímá vlákninu, také potřebuje dostatek tekutin.

  • 8. Kvalitní spánek a eliminace stresu

Dopřejte svému tělu odpočinek a regeneraci v podobě kvalitního spánku. Nedostatek spánku může tělu bránit v regulaci hormonů a ve správném trávení. Nadměrný a dlouhodobý stres může mít negativní vliv na komunikaci mezi mozkem a střevy, negativně ovlivní proces trávení a vstřebávání živin.

Všechny výše jmenované způsoby lze velmi jednoduše zařadit do vašeho každodenního života.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button