Zdraví

7 zvyků a pravidel, díky kterým se dožijete vysokého věku

Snad každý z nás se chce dožít co nejvyššího počtu let a samozřejmě ve zdraví. Udržujete-li si pevné zdraví, roste zároveň pravděpodobnost, že se vaše pozemská pouť významně prodlouží. Medicína dosáhla velkého pokroku, který výrazně napomáhá vyššímu dožití, hlavní práce ale spočívá na nás. Existuje celá řada zvyků a pravidel, které nám mohou k dosažení cíle dlouhověkosti pomoci. Pojďme se na ně podívat blíže!

 

1)    Nepřejídejte se a vyškrtněte nezdravé pokrmy

 

Určitě jste někdy slyšeli pořekadlo: Jez do polosyta, piji do polopita a vyjdou ti naplno léta? Jinými slovy, naši předkové tím chtěli sdělit, že když to s jídlem a pitím nebudeme přehánět, máme šanci dožít se požehnaného věku. Mají pravdu.

Ovoce a zelenina

Dnes, v době blahobytu, nemáme nouzi o jídlo. Mnohdy jíme, aniž bychom měli hlad. Zaháníme smutek nebo nudu jídlem. Přejídání ale vede jedině k nadváze a obezitě a obojí se s dosažením vyššího věku neslučuje. Také kalorické bomby plné jednoduchých sacharidů a nasycených tuků vedou k přibírání, zvýšené a kolísavé hladině glykémie, vysoké hladině LDL cholesterolu. Následky v podobě cukrovky, kardiovaskulárních onemocnění, srdečního infarktu a mozkové mrtvice na sebe nenechají dlouho čekat.

 

2)    Pravidelně jezte ovoce, zeleninu, semínka a ořechy

 

Ovoce, zelenina, semínka, ať třeba chia, lněná, slunečnicová a další, pestrý koktejl ořechů od para až po vlašské. Tyto potraviny byste si měli pravidelně a často dopřávat. Proč? Protože tvoří koktejl nabitý vitamíny, minerály, stopovými prvky, vším co lidské tělo potřebuje ke svému zdravému životu. Nenutíme vás, abyste se stali vegetariány, ale když posílíte rostlinné složky ve své stravě, rozhodně se budete cítit svěžeji, mít více energie. Změní se vám i střevní mikroflóra.

 

3)    Zlepšete kvalitu svého spánku

 

Zaměřte se na svůj spánek. Trpíte nespavostí, a to dokonce dlouhodobě? Potom je na čase s tím něco udělat. Nevyspalí ztrácíte energii, nemáte do ničeho chuť. Jenom odpočinutý organismus může podat dobrý výkon a cítit se skvěle, což se pozitivně promítá do délky života. Pokud nepomohou základní zásady spánkové hygieny, mezi které řadíme pravidelnou dobu usínání a probouzení, kvalitní postel i lůžkoviny, spaní v chladnější větrané místnosti, dostatečné zatemnění, zkuste sáhnout po přírodních prostředcích k dobrému spánku, patří sem například kozlík lékařský, vitánie snodárná čili ašvaganda, nebo mateřídouška.

Probouzející se žena

 

TIP: Přečtete si, které důležité procesy probíhají v našem těle, zatímco spíme.

 

4)    Eliminujte ze svého života stres

 

Uvedená zásada je trochu ošemetná. Pochopitelně se každý z nás den co den setkává s určitou mírou stresu, který ze svého života vyloučit nemůžeme. Jde ovšem o to, jakým způsobem dokážeme s tímto stresem pracovat. Nesmíme ho na sebe nechat působit a snažit se ho omezit na minimum. Pomoci mohou například různé metody meditace, naučit se relaxační techniky, zvyšovat svoji psychickou odolnost.

 

5)    Vyzkoušejte zázračnou houbu Reishi

 

Skvěle mohou pomoci také medicinální houby. Není samo sebou, že se některým z nich přezdívá houby nesmrtelnosti. Díky mnohdy nehostinným horským podmínkám, ve kterých prapůvodně rostly, nasbíraly mnoho důležitých látek pro lidské tělo, aby samy přežily. Pokud tedy budete jíst extrakty z nich, posílíte svoji imunitu, odolnost. Existuje široká paleta hub, můžeme jmenovat například cordyceps (housenice čínská), maitake a shiitake. Velmi důležitá je v tomto ohledu především lesklokorka lesklá neboli reishi. Působí jako antioxidant, což znamená, že na sebe váže volné radikály v lidském těle. Dále je bojovníkem proti rakovině, pomáhá proti bakteriím a virům, tlumí projevy alergií.

Reishi
Ganoderma lucidum is a medicinal plant. As an ingredient in foods

 

6)    Otužujte se a hýbejte se

 

Střídání teplé a studené vody má také blahodárný vliv na tělesnou kondici. Otužování jednoznačně zvyšuje odolnost vůči bakteriím a virům. Podobný efekt má i pobyt na slunci, který zároveň tělu vyprodukuje vitamín D. Nemusíte ale být na sluníčku pasivní. Hýbejte se, prospěje vám to. Vyberte si nějakou pohybovou aktivitu, kterou máte rádi, a vyhovuje vám. Nezáleží na tom, jestli budete chodit na dlouhé túry, běhat, jezdit na kole nebo chodit do posilovny. Důležité je, abyste měli z pohybu radost. Vyplaví vám endorfiny do krve a i to přispěje k vaší dobré kondici.

 

7)    Utužujte přátelství

 

Přátelé vám dodají potřebnou sílu. S nimi zažijete vytoužený odpočinek. Ve společnosti lidí, které máte rádi a sdílíte společné zájmy, přijdete na jiné myšlenky. Najdete s nimi energii poprat se s každodenními problémy. Proto rozhodně nezanedbávejte sociální vazby, jsou velmi důležité. Pomohou vám najít rozptýlení, rozšířit si obzory a i díky nim tak rychle nezestárnete.

Zdroj náhledových obrázků: Bigstock a Pixabay

 

 

 

 

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button