Spolupráce

7 tipů, jak ušetřit peníze. Jde to daleko snadněji, než byste si mysleli

Peníze jsou velké téma skoro v každé rodině. Pokud i vám připadá, že se jen neustále snažíte přežít od výplaty k výplatě, je načase udělat pár změn, které vám pomohou ušetřit nějakou tu korunu navíc. S pomocí těchto 7 tipů ušetříte peníze snadno a chytře.

Musíte vědět proč

Možná se vám nedaří ušetřit z jednoho prostého důvodu – nemáte dostatečnou motivaci. Měli byste si proto vytyčit jasný cíl, kvůli kterému se vám vyplatí šetřit. Může to být dovolená, nový telefon, nebo třeba úspora na vlastní bydlení. Když si vytvoříte plán a účel, bude se vám šetřit daleko snadněji a lépe. Pokaždé, když vás to bude lákat utrácet, si stačí připomenout váš cíl.

Poznejte svůj rozpočet

Ve skutečnosti existuje jen málo lidí, kteří mají skutečně přehled o svých příjmech a výdajích. Sestavte si proto podrobný přehled a následně si udělejte analýzu, která vám pomůže zamyslet se nad tím, jak ušetřit v domácnosti. Tento krok neuspěchejte, ani nepřeskakujte, je vůbec ten nejdůležitější, aby vaše snažení mělo nějaký smysl a šanci na úspěch. Zjistěte také, kolik musíte ušetřit každý den, týden či měsíc ušetřit, abyste dosáhli svého cíle.

Revidujte své smlouvy

Projděte si smlouvy s dodavateli energií, mobilních služeb nebo třeba pojištění. Možná zjistíte, že na trhu existují daleko výhodnější nabídky a vy zbytečně platíte moc. Úspora za elektřinu může být zcela zásadní položkou vašich úspor. Před trvalou změnou si ale pečlivě pročtěte všechny podmínky, abyste nenaletěli chytře sepsaným smlouvám a ve výsledku neplatili ještě daleko víc.

Při nakupování pomůže seznam

Pokud vyrazíte do obchodu, vyplatí se vždy si sepsat přesný seznam, co chcete koupit. Tak máte dobrou šanci, že nebudete kupovat zbytečnosti. Pokud vás přeci jen něco zaujme, nechejte si vždy 10 sekund na rozmyšlenou. Skutečně pravdivě si odpovězte na otázku, zda takovou věc využijete a zda má hodnotu, za kterou ji aktuálně chcete pořídit. Jestli uvažujete nad koupí něčeho nevšedního a dražšího, zkuste využít také pravidlo 30 dní. Když i po uplynutí stanovené doby budete chtít věc koupit, jděte do toho. Možná ale zjistíte, že po měsíci už ani nebudete vědět, že jste něco podobného chtěli koupit.

I malá úspora se počítá

Výdaje za domácnost mohou růst do závratných výšin. Každý měsíc vás doženou zálohy na vodu, elektřinu, nákupy potravin i peníze na nečekané opravy. I v domácnosti se ale dá ušetřit pár korun navíc, které se jistě budou hodit. Zkuste například místo volání i zpráv používat různé bezplatné aplikace jako je Whatsapp apod., neutrácejte zbytečně za osobní péči, ale zkuste si většinu kosmetických služeb udělat sami doma. Nevolejte hned opraváře, ale jednoduché opravy zkuste zvládnout sami nebo požádat o pomoc někoho z rodiny či přátel.

Šetřete energie

Pěkným žroutem peněz mohou být také spotřebiče v tzv. pohotovostním režimu. Ty totiž energii vysávají, i když je nepoužíváte. Spotřebiče v pohotovostním režimu vám můžou sebrat až 1/12 za elektřinu ročně. Proto byste se měli zamyslet a pořídit si spotřebiče úspornější, které energií skutečně šetří. Pokud si vzpomenete, můžete také televizi nebo počítač na noc vytáhnout ze zásuvky.

Získejte pár korun navíc

K rozpočtu můžete každý měsíc přidat pár stovek či tisíc navíc za drobné finančně ohodnocené úkony. Finanční odměna vás například nemine při darování krevní plazmy. Pár korun můžete také získat prodejem oblečení nebo nepotřebných věcí na bazarech. A pokud máte po odpoledních trochu času, můžete třeba zkusit roznášet noviny či letáky. Možností je spousta. Pokud chcete ušetřit, rozhodně to půjde. Je ale potřeba vytrvat a neztrácet motivaci. Až uvidíte první výsledky, nakopne vás to šetřit dál.

Zdroj náhledového obrázku: pixabay.com

 

 

 

Redakce

Snažíme se hledat nejrůznější metody, které zajistí člověku zdraví i bez každodenního braní léků. Některé naše texty jsou kontroverzní svou metodickou odlišností, některé vám pomohou v diagnostice nemoci klasickou cestou. Máme tu spoustu článků pro každého, kterého zajímá zdraví a přírodní léčba.

Podobné články

Back to top button