NezařazenéPohybPřírodní léčbaZdraví

19 jednoduchých triků, jak si pomoci k lepšímu zdraví

Všichni chceme vypadat lépe, cítit se dobře a mít pevné zdraví. Přesto většina z nás nemá dostatečnou vůli, aby změnila většinu zaběhlých zvyků. Co dělat? V tomto článku vám ukážeme 19 jednoduchých úprav vašeho běžného denního režimu, které vás budou stát minimum úsilí, času i peněz; přesto přinesou, pokud vydržíte, úžasné výsledky.

Studená sprcha – záruka zdraví

Jistě, teplá sprcha vás během zimních dnů zahřeje, ale co jiného nabídne? Naopak studená sprcha má řadu výhod a potřebujete jen pořádnou dávku vůle, abyste si ji mohli dopřát. Jedna studená sprcha denně zlepší krevní oběh, podporuje metabolismus, zatahuje póry, posiluje imunitu a bdělost a zotaví vás z tvrdého tréninku. Pokud nemáte dostatek odvahy na studenou sprchu, střídejte alespoň teplou vodu se studenou, což je technika nazvaná „skotské střiky.“ Nebo přepněte na studenou vodu během posledních několika minut stejně jako ve filmech Jamese Bonda.

Vyzkoušejte přerušovaný půst

Bylo prokázáno, že delší půsty pomáhají tělu odstranit toxiny, zbavit se kil a zpomalují stárnutí. Nesnesete představu delšího času bez jídla? Zkuste techniku 16:8, což je civilizovanější přístup k půstu. Normálně jíte například do sedmi hodin do večera a poté začnete jíst až v 11 hodin dopoledne. Zvolte si jednoduše jakékoli 16hodinové období.

Jezte bez rozptylování

Většina z nás tráví dny tzv. multitasking – projíždíme Facebook či Netflix a na jídlo se pořádně nesoustředíme. Vědomé stravování je jiné. Je to praxe, kdy jídlu věnujete celou svou pozornost: všímáte si emocí, pozorujete chutě, vůně a texturu potravin, také si lépe uvědomíte, kdy už jste sytí. Když budete jíst vědomě, přirozeně také zpomalíte, což se projeví lepším trávením. Odložte tedy svůj notebook, telefon a vypněte televizi a obraťte pozornost na jídlo před vámi.

Dýchejte do břicha

Asi si většina lidí myslí, že dýchání má v malíčku. Není to však docela pravda, protože většina z nás dýchá mělce, inhaluje jen tolik kyslíku, kolik je nezbytně potřeba, aby zůstali naživu. Hluboké „brániční“ dýchání do břicha po dobu 5 až 10 minut denně může snížit krevní tlak, zpomaluje proces stárnutí a zlepšuje mentální soustředění i kvalitu spánku. Lehněte si na záda, zavřete oči, myslete na něco hezkého a zhluboka dýchejte do břicha. Chcete-li si být jisti, že tyto úkony provádíte správně, umístěte na břicho středně těžké předměty, jako je například encyklopedie, a všímejte si, jak s každým dechem stoupá a klesá.

Čistěte si zuby kokosovým olejem

Kokosový olej je stále populárnější díky téměř nekonečné řadě využití (sušené mléko do kávy, deodorant, ochrana proti slunečnímu záření,…). Jedním z méně známých způsobů, jak tento přírodní zázrak využít, je jako prostředek pro čistění zubů, a to buď samostatně nebo například v kombinaci s jedlou sodou. Kokosový olej má totiž antibakteriálními a bělícími vlastnostmi, přičemž neobsahuje žádné chemické látky, pěnidla ani umělá aromata, která se nachází ve většině zubních past. Pokud žijete v horkém klimatu, nechávejte kokosový olej v ledniče, aby zůstal v tuhém stavu. Po použití jej nikdy nepolykejte.

Jezte tmavou čokoládu, nejlépe raw

Již to není jen zbožné přání: Studie prokázaly, že několik kostiček hořké čokolády denně je dobrých pro vaše srdce, mozek i celkový zdravotní stav.  Mějte však na paměti, že vědci mluví o čokoládě s velmi vysokým obsahem kakaa a nejlépe raw, nikoli o směsi mléka, smetany a cukru. Vybírejte takové, které mají minimálně 70 % kakaa nebo si ji vyrobte sami pomocí raw kakaového prášku, kokosového oleje a javorového sirupu.

Neseďte pořád

Pakliže v práci celé dny sedíte či stojí, jistě často trpíte tuhostí či bolestmi zad, krku, ramen, rukou či nohou. Tělo je určené k pohybu a lze s ním vykonávat bezpočet pohybů, takže není divu, že si stěžuje, když jej někam uklidíte na dlouhé hodiny. Snažte se otáčet různými částmi těla každých 20 minut. Postavte se rovně, stoupněte si na jednu nohu, sedněte si na židli či na podlahu se zkříženýma nohama, klekněte si, vstaňte a protáhněte se. Pokud vaše práce neumožňuje tolik flexibility, snažte se alespoň občas protáhnout či projít po místnosti.

Dívejte se do dálky

Pokud se díváte jen na krátké vzdálenosti (jako například teď), ciliární svaly jsou unavené a vy následně trpíte na bolesti hlavy. Když se ale podíváte do dálky, tento sval se uvolní. Vyvinuli jsme se jako lovci a sběrači, tudíž jsou naše oční svaly nejvíce uvolněné, když se díváme do dálky. Takže na každých 20 minut, kdy jste přilepeni k počítači, telefonu, knize nebo televizi, vezměte si 20sekundovou pauzu a podívejte se tak daleko, jak jen můžete.

Zaveďte pravidlo „žádné technologie“

S výjimkou batolat se většina z nás potýká s určitým stupněm závislosti na technologiích. Každou chvíli máme potřebu nakouknout do svých zařízení. Často ani nemáme dobrý pocit, když jsme „nuceni“ přerušit zajímavý rozhovor s kamarádem kvůli přečtení upomínky, že musíme k zubaři. Navíc je dokázáno, že naše digitální závislost přispívá ke stresu, depresím a spánkové deprivaci. Každý den dejte svá moderní zařízení z dohledu i doslechu, zahrajte si stolní hru, přečtěte si skutečnou knihu, něco uvařte, zajděte s přáteli na kávu, projděte se v parku nebo si promluvte s přítelem. Možná vás překvapí, jak vás toto osvobození uvolní.

Pijte kávu

Pití kávy je velmi kontroverzní téma už celá desetiletí, ale nedávné vědecké důkazy se přiklání na její stranu, avšak pouze když se jedná o kávu černou, tj. bez mléka, cukru a karamelové polevy. Poté už jen sklízejte zdravotní výhody, jako je například snížené riziko vzniku rakoviny, zlepšení soustředěnosti a případně i ochrana před Alzheimerovou chorobou.

Peeling s mořskou solí

Asi 96,5 % světových vodstev tvoří voda slaná, která obsahuje zhruba stejnou koncentraci minerálů a živin jako voda v našem organismu. Také není divu, že je tedy přirozeným spojencem, který pomáhá chránit a obnovovat naši pokožku. Jedním z hlavních rozdílů mezi solí mořskou a „obyčejnou“ je právě obsah minerálů. Mořská sůl je bohatá na hořčík, vápník, sodík a draslík; látky životně důležité pro zdraví a funkci naší pokožky. Jestliže se vracíte z dovolené s jasnější a čistší pleti, můžete tento fakt připsat právě moři. Smíchejte kvalitní mořskou sůl (žádné ostré hrany) s lehkým olejem nebo jemným čisticím gelem a začněte s peelingem.

Žijte vědomě

Meditace všímavosti je v módě, takže asi víte, že má mnoho výhod. Ale pokud se vám zatím příliš nedaří praktikovat tuto techniku důsledně, stačí začít jednodušeji. Vyberte si jakoukoli všední činnost, během níž vaše mysl všemožně putuje, například čištění zubů, cestu na autobus, mytí nádobí, fénování vlasů, sprchu. A při jednotlivých úkonech si všímejte drobností – mýdlových bublin, lesklého nádobí, hučení fénu, pocit nohou při navázání kontaktu se silnicí. A když se přistihnete, že si v hlavě opět přehráváte váš včerejší rozhovor se šéfem, jemně se přeneste zpět k úkolu.

Naučte se něco nového

Spojení mezi nervovými buňkami v mozku (neurony) je schopné množení a sílí, když stárneme, ale jen tehdy, pokud jej budeme neustále trénovat novými informacemi. Tak si dejte nový cíl a každý den se mu chvilku věnujte. V dnešní době počítačů neexistují téměř žádné hranice, takže začněte posilovat svaly ve své hlavě.

Každou hodinu si udělejte přestávku

Pokud si v práci ke stolu sednete v 8 hodin ráno a odcházíte v 17, jste nejen neproduktivní, ale je také ohroženo vaše fyzické a psychické zdraví. Lidský mozek není schopen se soustředit po tak dlouhou dobu, ani lidské tělo nebylo určeno k tomu, aby sedělo celý den. Podle výzkumu Draugiem Group pracují nejproduktivnější lidé 52 minut a poté mají zhruba čtvrthodinovou přestávku. Během ní se projdou, zvýší průtok krve do mozku, což vede k lepšímu tvůrčímu myšlení a rychlejšímu řešení problémů.

Stop vysokým podpatkům

Dámy, pokud argumentujete, že vysoké podpatky jsou nezbytnou součástí vašeho každodenního outfitu, pak přemýšlejte o tom, jaké škody způsobí vašim nohám, kolenům i zádům a zeptejte se samy sebe, zda to stojí za to. Pak přidejte mnoho výhod plochých podrážek: pohodlná svižná chůze, procházky bez bolesti a většího rizika úrazu atd.

Jezte do polosyta

Lidský žaludek lze opravdu hodně roztáhnout. Problém je však v tom, že přejídání vede k přibývání na váze a zažívacím potížím. Každé jídlo jezte pomalu a v určité chvíli pozastavte, aby měl váš mozek dostatek času posoudit, zda je žaludek sytý či nikoliv. Pomoci vám může stupnice od 0 – hladový, do 10 – přeplněný a cílem je, abyste se zastavili přibližně na úrovni číslo 7. V tomto okamžiku odložte talíř a řekněte nahlas: „Mám dost.“

Srdečně se smějte

Absolutně žádný vědec dokáže zpochybnit neuvěřitelné zdravotní výhody smíchu. Od posílení imunitního systému až ke snížení stresu a prevenci srdečních chorob, smích je považován mnoha zdravotníky za jeden z nejlepších přírodních léků pro duševní i fyzické zdraví. Jak se ale smát, když vám do smíchu právě není? Pohrajte si se psem, sledujte stand-up komedie, podívejte se na několik videí s batolaty.

Jezte nebo pijte něco zkvašeného

Naše moderní západní strava je velmi deficitní na přírodní probatika. To jsou živé „dobré“ bakterie, které udržují zdraví trávicího systému. Fermentované potraviny – například miso, zelí, tempeh, kimchi, sójová omáčka, kombucha, zázvorové pivo nebo cokoli nakládaného má naopak velkou zásobu těchto trávicích pomocníků. Vyzkoušet můžete i výborné domácí pickles – nakládanou zeleninu.

Pijte vodu s citronem

Existuje překvapující množství důkazů, že pití vlažné vody s citronem, především ihned po probuzení, má mnoho pozitivních důsledků na naše zdraví. Citrony mají mnoho vitaminů, živin a antioxidantů, které vám pomohou zvýšit energii, snížit zánět v těle, zlepšit imunitní systém, uklidnit pokožku a pomoc při trávení. Jedinou nevýhodou je fakt, že kyselina citronová může poškozovat zubní sklovinu, proto citronovou šťávu dobře zapijte vodou.

 

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button