Tiskové zprávy

13 výhod pro zdraví, které přináší malování

Arteterapie je dnes uznávaným terapeutickým postupem v lékařství. Pomáhá zejména s duševními onemocněními, ale účinná je i v dalších oblastech našeho zdraví. Odborníci doporučují malování zejména jako prevenci, takže malovat bychom měli kvůli svému zdraví všichni. Kdo si netroufá, může zkusit malování podle čísel. V čem konkrétně malování zlepšuje naše zdraví? Přečtěte si náš článek.

Malování a zdraví

Malování patří spolu s tancem k nejstarším uměleckým směrům. Už od začátku dějin se lidé snažili zachytit svět okolo sebe. Nejprve třeba jen uhlem na stěny jeskyně, později se přidaly barvy, kámen se vyměnil třeba za papír nebo plátno a dnes už může malovat opravdu každý různými technikami. Do dnešní doby je malování obrazů oblíbená zábava, a dokonce i uznávané povolání. Může jít o jeden z nejrozšířenějších a nejzábavnějších koníčků i v současnosti.

Malování se však neomezuje pouze na umělecké úsilí, ale má také mnoho zdravotních výhod. Je to velmi efektivní terapeutický a uklidňující prostředek. Může pomoci zvýšit duševní a fyzické zdraví. Ve skutečnosti existuje mnoho důvodů, proč si vzít do ruky štětec a vyzkoušet si vlastní rukou namalovat nějaký obraz. My tu chceme zmínit 10 z nich.

1. Malováním zlepšujete jemné motorické dovednosti

Od širokého pozadí k jemným detailům – to je doporučený postup při malování. Nutnost pracovat na jemných detailech zlepšuje koordinaci ruka-oko a zvyšuje motorické schopnosti. To je užitečné při zlepšování jemných aktivit, jako je psaní, práce s malými součástkami, vedení nástrojů př operacích apod.

Zejména 2 skupiny mají zájem o zlepšování jemné motoriky – na jedné straně malé děti, které teprve poznávají svět a které ještě schopnosti manipulovat s drobnými předměty nemají, a na straně druhé jsou to starší lidé, kteří už vlivem věku a různých onemocnění jemnou motoriku ztrácejí.

2. Malování zlepšuje koncentraci

Při malování se musíte soustředit na spoustu detailů. Učíte se, jak se soustředit na drobnosti projektu, na kterém pracujete. A jelikož dokonalost je v detailech, rozvíjíte si tak dovednosti, které se vám budou hodit při studiu či v zaměstnání.

Studie provedená v roce 2008 odhalila, že studenti medicíny byli schopni pozorovat a vybavovat si více informací po absolvování osmi lekcí, na kterých se učili výtvarné umění a zlepšovali pozorovací techniky. Vynikajících výsledků dosahují osoby s ADHD a jinými poruchami soustředění.

3. Učíte se zklidňovat a meditovat

Úzkostné poruchy, deprese nebo panické ataky se při malování naučíte lépe zvládat pomocí zklidnění mysli. Neškodné malování umí vtáhnout vaši mysl a soustředění se na jednoduchý úkol, jako třeba vymalovat obraz podle čísel, odpoutáte vaši pozornost od jiných problémů.

Meditace vlastně není nic těžkého, ani záhadného. Jde o vyprázdnění mysli od všech rušivých vlivů, a naopak naplnění mysli jediným cílem či myšlenkou. Mistři Zenu toho dosahují přemítáním o neřešitelných hádankách, jako jak zní tleskání jednou rukou. Těm, kdo malují, stačí soustředit se na barvy a plátno.

4. Malování oddaluje stařeckou demenci a Alzheimerovu chorobu

V současné době trpí Alzheimerovou chorobou 60 % lidí starších 85 let, ve věku nad 65 let je to každý dvacátý člověk. Stále se také zvyšuje počet nemocných mezi mladými. U žen se vyskytuje demence 2x častěji než u mužů. Pomáhá trénovat si mozek různými kvízy, úkoly a hádankami. I obyčejné dětské hry jako pexeso mají velký pozitivní účinek.

Malování podle čísel má navíc tu výhodu oproti jiným technikám, že malíře vede krok za krokem. Nevyžaduje žádné předchozí zkušenosti, a je tedy vhodné i pro ty, kteří již počátky Alzheimerovy choroby pozorují.

5. Malování snižuje stres

Každý lékař Vám doporučí snížit míru stresu nebo se mu úplně vyhnout. Jak to ale udělat prakticky? Množství stresu okolo nás je enormní a stále roste. Stres je přímou příčnou mnoha předčasných úmrtí. 

Malování umožňuje Vaší mysli soustředit se pouze na obraz, který malujete, a na nic jiného. Toto zaměření na jedno hlavní téma zmírňuje stres v mysli a uvolňuje tělo. Tato relaxace minimalizuje bolest svalů, bolesti kloubů, bolesti hlavy a další fyzické nemoci. Má podobné účinky jako meditace.

6. Malování udržuje pohybový aparát v kondici

Bolesti kloubů či zad jsou bohužel naším stále častějším průvodcem. Záněty karpálních tunelů, bolesti páteře, tenisový loket nebo syndrom zmrzlého ramene jsou hojně rozšířené civilizační nemoci. Jsou způsobeny různými příčinami – jednostranným nadměrným namáháním, špatným držením těla, sedavým způsobem života.

Při malování jde i o změnu rutiny v poloze těla při práci a jiné pohyby rukou. U malování můžete třeba i stát, pokud máte nějaký malířský stojan. Rukou, která drží štětec, také provádíte pohyby, které normálně neděláte. Uvolňujete tak nejen zápěstí, ale i loket a rameno. Jde vlastně o jemné a přirozené procvičování velkých kloubů.

7. Malování stírá hranice mezi kulturami

Umění obecně pomáhá v boji s xenofobií neboli strachu z neznámého. Nejčastěji z neznámých lidí a kultur. V dnešní globalizované společnosti, kdy lidé utíkají ze své domoviny třeba před válkou či nedostatkem jídla, je naprosto běžné potkávat lidi s naprosto odlišnou kulturou a zvyky. Z neznámého máme strach a ten vede k reakci bojuj nebo uteč.

Malování prohlubuje znalosti různých kultur. Zvyšuje Vaše uznání cizokrajného umění. Seznamte se s moderními a historickými uměleckými díly z jiných kultur. Vztahy s ostatními kulturami podporují vzájemná lidská pouta, odbourávají strach, zvyšují sociální dovednosti a vedou dokonce k vyšší úrovni štěstí.

8. Malování prohlubuje neverbální komunikační dovednosti

Malování vás inspiruje k tomu, abyste prostřednictvím svého umění komunikovali své nejhlubší myšlenky a pocity. I ty, které možná nebudete chtít vyjádřit verbálně. Říká se, že jeden obrázek vydá za 1 000 slov. Ne nadarmo je arteterapie pevně zakotvena v psychiatrických postupech. Schopnost komunikovat na neverbální úrovni může sloužit jako zdravé uvolnění emocí.

Volba barev a námět obrazu také může odhalit hlouběji uložené psychické problémy a bloky, o kterých sami ani nemáte ponětí. Obraz, který namaluje pacient, je tedy pro odborníka jako okno do jeho duše a může při uzdravování hrát velikou roli.

9. Malování zvyšuje kreativitu

Cvičení prostě dělá mistra. Opakováním jedné činnosti, i když Vám to ze začátku moc nejde, si ji osvojíte a budete v ní stále lepší. Ať už je obraz abstraktní nebo realistický, minimalistický nebo kubisticky chaotický, obrazy jsou způsobem vašeho uměleckého vyjádření.

Abstraktní umění vyžaduje, aby umělec vytvořil zajímavé netradiční kompozice, zatímco realistické umění vyžaduje, aby umělec vymyslel nápadité způsoby, jak na obraze ztvárnit postavy jako živé. Umělci touží být inovativní, vytvořit něco s osobním zaujetím, ukázat svůj vkus. A pokud si na vlastní obraz zatím netroufáte, zkuste malování podle čísel, které vás trochu povede.

10. Malování prohlubuje schopnost kritického myšlení

Výběrem správného druhu štětce, správné barvy, nebo rozhodnutím, které barvy smíchat a vytvořit přesnou barvu, kterou potřebujete, se stanete rozhodnějším člověkem. I když se to může zdát jako rozhodnutí na naprosto minimální, či dokonce nevědomé úrovni, tyto typy rozhodnutí podporují dovednosti při řešení problémů.

Malíř se musí učit vyvíjet inovativní techniky pro přístup k novým situacím. Rozhodovací dovednosti zvyšují efektivitu vaší mysli a tato schopnost může zmírnit stres z toho, že se musíte nějak rozhodnout.

11. Malování trénuje vytrvalost

I ten nejgeniálnější nápad se může ukázat jako špatný a být nekompromisně zamítnut. Pokud se obraz nejeví tak, jak jste si představovali, možná se rozhodnete jej namalovat znovu a lépe. A možná nejen jednou. Budete to zkoušet tak dlouho, dokud nebudete spokojeni. 

Tento cyklus pokusů a omylů se může občas zdát nekonečný, ale může z vás udělat schopnější, vytrvalejší a rozhodnější osobu. Když se pak setkáte se zklamáním v životě, přijmete představu, že s tvrdou prací se budete jistě zlepšovat, což vám umožní dále dosahovat vašich cílů v životě.

12. Malování vám zvýší sebevědomí

Málo co v životě vychází na první pokus správně. Než docílíte uspokojivého výsledku, musíte projít procesem učení, zkoušek a omylů. Pokud je těch omylů více, než jste si na začátku představovali, můžete mít tendenci to vzdát. Malování vás na tento proces umí připravit.

Stejně jako tvrdá práce přináší dobré výsledky, dokončený obraz, se kterým jste spokojeni, vám zvedá sebevědomí. Žádný učený samozřejmě z nebe nespadl, ale cvičení z vás udělá mistra. Pochvala a uznání od vašich vrstevníků také zvyšuje pocit sebevědomí.

13. Malování posiluje pozitivní myšlení

Když si lékař neví rady, často od něj slyšíte, že příčina vašich potíží bude psychosomatického původu. Prostě – je to v hlavě. Pozitivní myšlení má opravdu téměř čarovnou moc. Říká se sice, že ve zdravém těle zdravý duch, ale zcela jistě to platí i opačně.

Malování vám ukáže, že svět okolo nás je plný krásných věcí. Také si ověříte, že i když se občas stane chyba, není to konec světa – vždycky se to dá přemalovat. Získáte nové ocenění pro takové maličkosti jako texturu stromové kůry, lesklá křídla motýla nebo hru světel a stínů na srsti psa. Přijetí krásy kolem vás dává pozitivnější pohled na svět a může dokonce snížit riziko duševních chorob.

A co vy? Malujete? Pokud ještě ne, teď je čas objednat si nějakou sadu pro malování podle čísel a začít.

Zdroj všech náhledových obrázků: Shutterstock

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Redakce

Snažíme se hledat nejrůznější metody, které zajistí člověku zdraví i bez každodenního braní léků. Některé naše texty jsou kontroverzní svou metodickou odlišností, některé vám pomohou v diagnostice nemoci klasickou cestou. Máme tu spoustu článků pro každého, kterého zajímá zdraví a přírodní léčba.

Podobné články

Back to top button