Milostné vztahy nejsou vždy jednoduché. A především pokud váš protějšek trpí určitým onemocněním, je nutná větší citlivost a ohleduplnost vůči jeho pocitům a emočním potřebám. V tomto článku se dozvíte více o astma.
Těžké astma ovlivňuje život pacienta i jeho okolí neustálým strachem, kdy se objeví další záchvat. V závažných případech jsou nutné časté hospitalizace a pravidelné braní léků.
Jakožto partner či partnerka astmatika máte možnost usnadnit těmto lidem boj s jejich chorobou a stát při nich, když to budou nejvíce potřebovat. Zde je 10 věcí, které byste přitom měli mít na paměti.
Jak pomoci při astmatickém záchvatu?
Podle Světové zdravotnické organizace je astma respirační onemocnění, které postihuje všechny věkové skupiny, ale obvykle začíná už v dětství. Často se projevuje dušností a sípáním, jehož intenzita a četnost se u každého jedince liší.
Při astmatickém záchvatu všeobecně platí, že pacient by měl sedět, neboť vsedě se dýchá lépe než vleže. Udělejte si představu o tom, jak vaše polovička reaguje na záchvaty. Používá inhalátor? Pokud ano, kde ho najdete? Jestliže má váš milenec těžké astma, většinou vlastní i kartu s příslušnými pokyny.
Citlivost
Jedním z důsledků astma je nutné omezení fyzicky náročných aktivit. Ne všichni pacienti vědí o své nemoci již od dětských let, proto pro některé z nich mohou být nově vzniklá omezení velkou psychickou zátěží. To se týká zejména mladých sportovců nebo lidí, kteří jsou zvyklí vést aktivní životní styl. V takových případech poskytněte své polovičce dostatek času na přizpůsobení se a přijetí nových podmínek. Buďte citliví a povzbuzujte je a pomáhejte k uvědomění, že astma nemusí definovat jejich život.
Porozumění
Mějte pochopení. Existují omezení, která astmatici mají a nemohou tedy dělat vše tak jako zdraví jedinci. Uvědomte si, že váš milenec se od vás liší a některé věci nemůže prostě dělat tak, jak byste si přáli. Krása lásky spočívá v přijetí zodpovědnosti za rozhodnutí, která jsme učinili. Přijímejte druhého takového, jaký je, nezávisle na tom, zda je zdravý či nemocný. Přijměte jej, protože ho milujete. Oceňujte, jak se statečně s nemocí vypořádal, a vymýšlejte aktivity, které mu nebudou činit problém.
Informovanost
Snažte se zjistit co nejvíce o tom, jak se u vašeho druha projevují astmatické záchvaty, o jejich četnosti a varovných příznacích. Mluvte se svým milencem o jeho dosavadních zkušenostech a snažte se nasbírat maximum informací pro to, abyste mohli v případě potřeby co nejefektivněji zasáhnout.
Pozitivita a povzbuzení
Jedním z psychologických negativních následků astmatu je dopad na sebeúctu. Zejména v případech těžkého astma mají pacienti tendenci negativně smýšlet o svém těle, což často vede k odcizení.
Mnoho astmatiků se vztahy váhá. Bojí se, že budou druhým na obtíž. Proto pokud jste v romantickém vztahu s člověkem s tímto onemocněním, povzbuzujte ho. Ujistěte milovaného, že jej zcela přijímáte a milujte takového, jaký je. Ukažte mu, že ho máte rádi a v době nouze se o vás bude moci opřít. Vaši náklonnost nezapomeňte vyjadřovat nejen pomocí slov, ale také činů.
Pozor na cigaretový kouř
Cigaretový kouř je nebezpečný pro všechny, pro astmatiky však obzvlášť. Proto svou drahou polovičku nevystavujte ani pasivnímu kouření. Výzkumy naznačily, že pasivní kouření může být ještě nebezpečnější než kouření samotné. U astmatiků pak může vyvolat dušnost, kašel, ale také velké bolesti.
Bezprašné prostředí
Snažte se svůj domov zaopatřit tak, aby byl co nejvíce přizpůsoben astmatikům. Hlavními spouštěči astmatu jsou roztoči, plísně, švábi a chemické prostředky. Odstraníte-li tyto spouštěče, můžete snížit míru astmatických záchvatů svého milence a snížit i hladinu stresu, bolesti a utrpení.
A jaká konkrétní protiopatření zavést? Vyměňte své deky a polštáře za protialergenní, perte lůžkoviny minimálně jednou týdně, také často větrejte a používejte čisticí prostředky proti plísním.
Méně parfémů
Pro většinu z nás je nošení parfému či kolínské běžnou součástí každého den, ale měli bychom se zamyslet, co tyto silné vůně mohou způsobit u našich blízkých s astmatem. Právě tyto kosmetické přípravky totiž patří mezi nejčastější spouštěče těchto problémů. Mohou obsahovat mnoho toxinů, z nichž některé prý mohou zvyšovat i riziko rakoviny. Astmatiky vonné produkty dráždí a mohou způsobovat alergické reakce.
Stres
Stres může být přínosem, protože podporuje produktivitu a tlačí na rozvoj charakteru. Nicméně, pokud působí dlouho, může zhoršovat všechny typy onemocnění, astma nevyjímaje. U astmatiků může stres vyvolat nespavost, podrážděnost, asociální chování a deprese. Zvýšený stres také zvyšuje příznaky astmatu, jako je sípání, kašel a záchvaty paniky, což vyvolává ještě více stresu, a tak se váš milovaný partner dostává do bludného kruhu.
Cvičení a strava
Jednoduché cvičení může astmatikům velmi prospívat, neboť posiluje plíce i průdušky, pročišťuje dýchací cesty a podporuje dýchání. Také zdravá strava je důležitá. Astmatici by měli dbát na dostatečný příjem omega-3 mastných kyselin a potravin, které obsahují antioxidanty a vitamin C a E a beta-karoten. Tyto látky brání poškozování buněk. Dávejte také pozor na příliš vysoký příjem kalorií a na obsažené konzervační látky, na něž může být váš milý alergický.
Vědecké studie už dávno prokázaly, jak mohou být láskyplné vztahy prospěšné pro zdraví. Jestliže jste ve vztahu s někým, kdo o vás pečuje a vy na oplátku o něj, stáváte se lepšími lidmi.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.