Zdraví

Znáte svá ústa dobře? Poznejte příznaky a prevenci rakoviny úst

Podle statistik bylo v minulém roce diagnostikováno více než 43 000 Američanů s rakovinou ústní dutiny. To je zničující číslo a důvod, proč je velmi důležité naučit se rozpoznat příznaky i symptomy a vědět, jak zabránit tomuto druhu rakoviny.

Prvním a nejdůležitějším krokem při zjišťování jakéhokoli druhu rakoviny je její včasné odhalení. Naštěstí je tento typ snadno detekován a prevencí mohou být ústní testy každých šest měsíců. Jedná se o jednoduchý, ale velmi užitečný test, který může zachránit život.
Zubní lékař si může snadno všimnout příznaků rakoviny a doporučit vám odborníky, kteří vám poskytnou tu správnou péči. Způsob detekce rakoviny se nazývá „ústní screening“ a je-li detekována rakovina ústní dutiny v raném stádiu, vyléčí se v 80 % případů.

Co je to ústní screening rakoviny?

Ústní screening rakoviny je vyšetření dutiny ústní, které se skládá z kontroly všech oblastí dutiny ústní a krku, přezkoumání ústní zdravotní historie, jakož i celkové anamnézy a kladení doplňujících otázek. Tento proces trvá asi 5 minut, ale budete v bezpečí pro příštích šest měsíců.

Symptomy a příznaky rakoviny ústní dutiny

800px-ZungenCa2aPokud jste nenavštívili svého zubaře nebo ještě čekáte na další vyšetření, zde je seznam nejčastějších symptomů a příznaků rakoviny ústní dutiny, takže můžete provést vlastní kontrolu a být si jistí. Zaměřte se na:

 • Červené nebo bílé skvrny na sliznici úst a jazyka
 • Otok nebo zahušťování oblasti uvnitř úst
 • Nevysvětlitelné krvácení
 • Boláky na obličeji, krku nebo v ústech, které se nehojí
 • Chronickou bolest v krku
 • Chrapot
 • Změny v péči o zubní protézy
 • Podezřelé hrudky nalezené pohmatem v ústech, krku a na čelistech
  Dramatické hubnutí

Tipy pro prevenci rakoviny úst

woman-509973_960_720Zatímco rakovina ústní dutiny je převládající, existují opatření, kterými můžete riziko jejího vzniku minimalizovat.

Zde je seznam opatření, kterými se můžete řídit s cílem minimalizovat nebo eliminovat riziko vzniku rakoviny ústní dutiny.

 • Nekuřte nebo se vyhněte tabákovým výrobkům
 • Pijte co nejméně alkoholu nebo s ním úplně skoncujte
 • Vyhněte se nadměrnému působení slunce a používejte ochranu před sluncem na kůži a rty
 • Praktikujte bezpečný sex
 • Dodržujte zdravou výživu

Pokud jste si všimli některých z výše uvedených příznaků, neváhejte ihned navštívit svého stomatologa. Bude vědět, jak vám pomoci, a nasměruje vás k odborníkům v oboru. Chcete-li zůstat stále bez rizika, dbejte na prevenci, na kterou jsme poukázali několika výše zmíněnými tipy.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button