Zdraví

Zíváte často? Zjistěte proč!

Jednou za čas si zívnout je docela normální. Pokud se vám to ale stává často a opakovaně, může to způsobovat cokoliv od nedostatku spánku až po srdeční potíže!

Než se pustíme do výčtu pravděpodobných důvodů, proč často zíváte, podívejme se nejprve, proč neovladatelně otevíráme pusu, nadechujeme se a vydáváme zívavé zvuky.

Podle odborníků je zívání způsob, jakým tělo zvyšuje hladinu kyslíku v krvi. Jednoduše – pokud v krvi máme méně kyslíku, než bychom měli mít, zíváme. Proto máme tendenci zívat, když se cítíme unavení, protože když jsme ospalí, naše dýchání se lehce zpomalí, tudíž hladina kyslíku v krvi může trochu klesnout.

Jiní vědci se domnívají, že zívání je spíše sociálním znakem, jehož pravý význam nám ještě není známý. Důkazem toho však může být, že zívání je nakažlivé – když v místnosti zívá jeden člověk, ostatní začnou brzy zívat taky.

Nedávné teorie říkají, že zívání má za cíl ochladit mozek. Tak se o tom alespoň uvažovalo, když účastníci průzkumu často zívali, pokud byli umístěni v příliš horkém prostředí. Vědci si myslí, že mozek se v tomto stavu pomocí zívání ochlazuje, aby se tak dokázal udržet v bdělém stavu.

Když teď víte o několika důvodech, proč možná zíváte, podívejme se na další příčiny častého zívání.

• Nedostatek spánku. Ponocujete a slavíte dlouho do noci? Pak se nedivte, že následující den pořád zíváte. Vaše tělo se snaží sdělit vám, že by si potřebovalo pořádně odpočinout. Pokud si nedopřáváte dostatek spánku, pak byste se neměli bát jen častějšího zívání. Také váš pracovní výkon může klesat a můžete také ztrácet pozornost a vystavovat sebe i své okolí nebezpečí, třeba při řízení.

• Porucha spánku. Pokud spíte každou noc alespoň 8 hodin denně a přesto se následující ráno cítíte unavení, možná rovněž častěji zíváte. Je pravděpodobné, že trpíte poruchou spánku, což vám brání ponořit se do kvalitního a hlubokého spánku. Takové poruchy se mohou projevovat i chrápáním. S poruchami spánku vám musí pomoct specialista.

• Léky. Jedním z vedlejších účinků léků je většinou otupělost, čili po užití prášků můžete očekávat zvýšenou míru zívání. Zvlášť léky tišící bolest vás oslabí a uspí. I antidepresiva a serotonin vás přimějí častěji zívat.

• Dehydratace. Víte, že něco tak prostého jako nedostatek tekutin může vést k neustálému zívání? Když jste dehydratovaní, zabraňujete tak správnému protékání krve svým řečištěm. A protože právě krev přenáší kyslík a další živiny do celého těla, včetně srdce a mozku, budete neustále zívat.

• Špatný krevní oběh. V podstatě všechno, co zapříčiňuje nedostatečný přísun kyslíku do mozku, vede k zívání. Například srdeční problémy, které způsobují vytváření sníženého množství kyslíku přenášeného do mozku. Také pokud žíly a vlásečnice nepracují správně, může to vést k špatnému okysličování mozku a následnému zívání.

Existuje i řada dalších možností, proč často zíváte. Pokud se časté zívání pojí s dalšími neobvyklými jevy, měli byste navštívit svého lékaře.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button